Project information
Pathophysiology, epidemiology, differential diagnostics and prognostic stratification in selected internal diseases
(PAEP-DIDIPRON)
- Project Identification
- MUNI/A/1555/2023
- Project Period
- 1/2024 - 12/2024
- Investor / Pogramme / Project type
-
Masaryk University
- Specific research - support for student projects
- MU Faculty or unit
- Faculty of Medicine
Vnitřní lékařství představuje mimořádně rozsáhlý, až téměř bezbřehý obor medicíny, složený z mnoha menších či větších (pod)oborů a (sub)specializací. Pacienti na internu přichází s nejrozličnějšími subjektivními příznaky, či objektivními známkami celé plejády vnitřních nemocí a jedním z hlavních úkolů internisty je tyto příznaky správně vyhodnotit, stanovit diagnózu a následně zahájit adekvátní léčbu. Pro správnou diferenciální diagnostiku je nezbytná znalost patofyziologie jednotlivých nemocí, a velkou roli hraje i znalost epidemiologické situace, a tím jistá "práce s pravděpodobností". Kdykoliv si internista ve svém postupu není zcela jistý, může se obrátit na odborníky z jednotlivých specializací, ale stejně tak stále častěji využívá laboratorní, paraklinická a zobrazovací vyšetření, která mu mají v cestě za správnou diagnózu pomoci.
Projekt PAEP-DIDIPRON navazuje na dřívější projekty specifického výzkumu DIDIPRON 1-6, jež probíhaly v letech 2017-2023 s jednoroční "covidovou" pauzou na II.interní klinice FNUSA. Oproti starším projektům si krom zlepšení diferenciální diagnostiky a prognsotické stratifikace klade za cíl i pochopení patofyziologie a epidemiologie vybraných interních nemocí.
Specifické cíle jsou následující: identifikovat biomarkery, které usnadní odhad časné rekurence fibrilace síní po provedené katétrové ablaci; identifikovat markery umožňující rizikovou stratifikaci žen s gestačním diabetes mellitus; lépe pochopit vztah mezi parodontitidou a revmatoidní artritidou studiem titru autoprotilátek u této skupiny pacientů, lépe pochopit vztah mezi lipidovým metabolismem a žilním trombembolismem a v neposlední řadě pak na datech z Brněnské populace (projekt KardioVize) lépe popsat epidemiologii hypertenze, či jaterní fibrózy. Jednotlivé cíle jsou tak pestré, jako jsou jednotlivé obory interny, společným jmenovatelem je prohloubení našich znalostí v jednotlivých podoborech, a tak zlepšení kvality péče o naše pacienty.
Na projektu se budou podílet čtyři postgraduální studenti, jedna pregraduální studentka a jejich školitelé. V roce 2024 budou výstupy projektu zahrnovat prezentaci originálních výsledků na konferencích v tuzemsku či zahraničí a přípravu/publikaci manuskriptů pro časopisy s impakt faktorem. Doktorští studenti budou dále získávat data pro své disertační práce.
Publications
Total number of publications: 7
2024
-
CT-derived fat density as a predictor of cause-specific mortality in patients undergoing TAVI: Findings from a large registry subanalysis
KARDIOLOGIA POLSKA, year: 2024, DOI
-
Časná diagnostika revmatoidní artritidy: Klíč k úspěšné terapii.
Vnitř. Lék. (Vnitr Lek), year: 2024, DOI
-
Identification of Plasmatic microRNA-206 as New Predictor of Early Recurrence of Atrial Fibrillation after Catheter Ablation Using Next-generation Sequencing
MOLECULAR DIAGNOSIS & THERAPY, year: 2024, volume: 28, edition: 3, DOI
-
Kazuistika: Polyartritida asociovaná s infekcí
Year: 2024, type: Appeared in Conference without Proceedings
-
Salbutamol attenuates arrhythmogenic effect of aminophylline in a hPSC-derived cardiac model
-
Sarcopenia and adipose tissue evaluation by artificial intelligence predicts the overall survival after TAVI
SCIENTIFIC REPORTS, year: 2024, volume: 14, edition: 1, DOI
-
Srovnání vývoje parodontitidy u pacientů ambulance časné artritidy
Year: 2024, type: Conference abstract