Bagatelizace
Zlehčování jednání pachatele trestného činu či umenšování utrpení oběti. Bagatelizace se může dopouštět člověk nevhodnými otázkami, jako „Zas tolik se ti ale nestalo, když jsi ho znala, ne?“. Je jednou z příčin sekundární viktimizace.
Gender
Pojem odkazující na sociálně a kulturně podmíněné a konstruované rozdíly mezi ženami a muži, které jsou historicky a místně proměnlivé. Nejsou přirozenou a neměnnou charakteristikou žen a mužů, ale odráží aktuální stav sociálních vztahů mezi nimi. Jako takový stojí gender v protikladu k biologickým rozdílům, mezi ženami a muži
Genderově podmíněné násilí
Veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického ekonomického či dalších forem násilí, kterou jsou cíleny na ženy z důvodu, že jsou ženami nebo na muže z důvodu, že jsou muži, anebo akty tohoto násilí, které nepřiměřeně dopadají na ženy či na muže.
Genderové stereotypy
Zjednodušující a zaujaté představy týkající se vlastností, názorů a rolí žen a mužů ve společnosti, v zaměstnání a rodině. Zevšeobecňování mužských a ženských vlastností může často vést ke znevýhodnění těch, kdo svým chováním vybočují z daného stereotypu (např. tlak na chlapce a muže, kteří mají zájem o tzv. ženské aktivity).
Křivé obvinění
Lživé obvinění druhého člověka z trestného činu, často s úmyslem přivodit tomuto člověku trestní stíhání. Jedná se o trestný čin, za jeho spáchání tudíž může být osoba potrestána i odnětím svobody.
Násilná osoba
Fyzická osoba, která se dopouští některé z forem domácího nebo genderově podmíněného násilí.
Oběť vs. Poškozený
Za oběť spáchaného trestného činu je považována každá osoba, která se jí cítí být, pokud nevyjde najevo opak nebo pokud nejde zjevně o zneužití postavení oběti. Obětí trestného činu může být pouze fyzická osoba.
V roli poškozeného vystupuje oběť, pokud bylo zahájeno trestní řízení. Poškozený je účastníkem trestního řízení (stejně jako obviněný) a může jím být i právnická osoba.
Sekundární viktimizace
Jsou to důsledky např. necitlivého jednání a emocionálního poškozování oběti neadekvátním přístupem médií, lhostejným přístupem okolí, opakovanými a dlouhými výslechy, nedůvěry k výpovědi dítěte, konfrontace oběti s obviněným apod.
Sexuální násilí
Jakékoli sexuální jednání zahrnující pokusy o dosažení sexuálního styku, nežádoucí sexuální poznámky a návrhy, činy směřující k obchodování s lidmi či jinak namířené proti sexualitě jedince, které využívají nátlak. Ve většině případů s sebou sexuální násilí nese používání sexuality jako nástroje moci.
Sexuální nátlak
podle § 186 trestního zákoníku: Sexuálního nátlaku se dopustí ten, kdo jiného donutí (násilím, hrozbou násilí nebo jiné újmy, ale i využívaje jeho bezbrannosti) k sebeukájení. O sexuální nátlak se jedná také, pokud pachatel využije svého postavení nebo vlivu/závislosti oběti (např. učitel, farář, zaměstnavatel) a díky tomu jiného přiměje k pohlavnímu styku, k pohlavnímu sebeukájení, k obnažování.
Trestný čin
Protiprávní čin, který trestní zákon považuje za trestný a vykazuje znaky uvedené v takovém zákoně
Typy trestných činů
Přečiny (nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let.), zločiny – trestné činy, které nejsou podle trestního zákona přečiny, zvlášť závažné zločiny – úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let.
Trestní oznámení
Je oznámením o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, které lze podat u jakéhokoliv policejního orgánu nebo na státním zastupitelství a může být učiněno ústně nebo písemně. Z podání musí být patrno, kterému orgánu činnému v trestním řízení je určeno, kdo jej činí, a jaké věci a osoby/osob se týká.
Viktimizace
Proces, v němž se člověk stává obětí trestného činu.
Znásilnění
podle § 185 trestního zákoníku: Znásilnění se dopouští pachatel, který jinou osobu donutí k souloži nebo k jiným formám sexuálního ukojení, a to násilím, pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy či využitím její bezbrannosti. Jinou těžkou újmou může být např. zveřejnění fotografií oběti nebo odebrání dětí. O bezbrannost půjde, např. pokud je znásilněná osoba pod vlivem drog, alkoholu nebo spí. Násilí znamená i situaci, kdy pachatel uvede oběť do stavu bezbrannosti (např. ji opije). Znásilnění zahrnuje i orální, anální a obdobné praktiky.
Zvlášť zranitelná oběť
Oběti, u kterých je vyšší nebezpečí způsobení druhotné újmy nebo zastrašování ze strany pachatele. Tyto oběti také mohou být zvláště náchylné k prohloubení prožívaného stresu a citového zranění v důsledku samotné účasti v trestním řízení, např. při výslechu. Zákon vymezuje několik skupin zvlášť zranitelných obětí - oběti mladší 18 let, osoby vysokého věku nebo hendikepované osoby, oběti trestného činu obchodování s lidmi, oběti trestného činu v sexuální oblasti, trestného činu zahrnujícího nátlak, násilí nebo pohrůžku násilí, trestného činu spáchaného pro příslušnost k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě.