Šikana
Šikana je systematické, dlouhodobé agresivní jednání s účelem získat pocit převahy a výhod. Obvykle je namířena proti jednotlivci či skupině, která se nemůže situaci vyhnout nebo bránit. Zahrnuje všechny formy vytváření nepřátelských a ponižujících vztahů na pracovišti. Je rizikem pro duševní i fyzické zdraví. Může být vědomá s cílem likvidace, neúmyslná nebo patologická, tedy zapříčiněná poruchami chování.
Útoky klasické šikany se opakují a trvají více jak půl roku.
Druhy šikany
BOSSING
Slovem bossing se označuje šikana ze strany nadřízeného, zpravidla se jedná o praktiky vedoucího pracovníka, který vyvíjí tlak na podřízeného, aby si vynutil například jeho poslušnost nebo ho vypudil z pracovního místa. Pojem bossing bývá nahrazován také termínem mobbing shora.
STAFFING
Staffingem se označuje šikana ze strany podřízených směrem nahoru, tedy k nadřízenému, vedoucímu, řediteli, managementu apod. Jde o neférové útoky vůči jedinci v jakékoliv vedoucí funkci, kterého chtějí jeho přímí podřízení zlikvidovat, poškodit, případně celý jeho tým či firmu. Může se jednat o jednoho agresora, který však proti svému šéfovi popudí celý tým nebo také další vedoucí. Může si stěžovat na Bossing, ovšem opak může být pravdou. Jeho útoky mohou být velmi zákeřné a svého vedoucího právě pod vlajkou šikany odstraní. Právě z těchto důvodů je důležité nepodcenit šetření šikany a objektivitu.
SEXUÁLNÍ OBTĚŽOVÁNÍ
Sexuální obtěžování je nežádoucí, nevhodné chování sexuální povahy, obsahující pokořování žen či mužů, kdy dochází ke snížení lidské důstojnosti, omezování, obtěžování se sexuálním kontextem. Často jde o využívání mocenské nebo fyzické převahy k nedobrovolnému sexuálnímu jednání, nezohlednění svobody a potřeb druhého.
DISKRIMINACE
Diskriminace a nerovné zacházení je obvykle napadání osoby kvůli rozdílům rasového charakteru, etnického původu, národnosti, pohlaví (těhotenství, mateřství, otcovství pohlavní identifikace), náboženského, politického, sexuálního přesvědčení, věku, zdravotního postižení apod. Utiskování určitých jednotlivých členů tím, že jsou jim upírána občanská práva, snižovány šance na uplatnění ve společnosti. Často vychází z předsudků.
KYBERŠIKANA
Šikana prostřednictvím elektronických médií. Agresivní a záměrné poškozování uživatele elektronických médií jako je internet, telefon. Stejně jako tradiční šikana zahrnuje opakované chování a nepoměr sil mezi agresorem a obětí. Záměrem je oběť poškodit, zdiskreditovat v pracovním i soukromém životě, ublížit. Ohrožena je ztráta soukromí, osobních údajů a pocitu bezpečí. Důsledky jsou stejné jako u klasické šikany.
Nejčastější útoky
Mezi nejčastější útoky patří:
- znemožnění projevu názoru bez rizika odplaty
- zastrašování, urážení, znevažování, zpochybňování,
zesměšňování - manipulace s informacemi
- neustálá a neoprávněná kritika
- křik, nadávky, ponižující přezdívky, narážky
- pomluvy, fámy, intriky, nabádání kolegů
- ohrožení reputace
- sociální a pracovní izolace
- zadávání nesmyslných nebo obtížných úkolů
- sexuální obtěžování
- diskriminace, vyhrožování, pronásledování
- neposkytování důvěry a podpory
- nedocenění výkonu vedoucí ke ztrátě sebevědomí
Důsledky šikany
duševní
úzkost, frustrace, rezignace, ztráta sebevědomí, nechuť chodit do práce
zdravotní
nespavost, nevolnost, bolesti žaludku, hlavy, psychosomatické potíže, psychické poruchy
pracovní
zhoršení výkonu, nesoustředěnost, chybovost
firemní
absence, fluktuace, pokles efektivity a BOZP, zhoršení pracovního klima, poškození pověsti, demotivace, finanční ztráty
Zdroje informací
Příručka Co nejrychleji bez šikany
Nejste si jisti, zda šikanu zažíváte? Vyplňte si inventuru útoků. Písemná inventarizace útoků je nezbytným prvním krokem při rozpoznání, prošetřování a eliminaci šikany.
Kam se můžete obrátit pro pomoc?
Můžete se obrátit na univerzitní ochránkyni práv nebo využít psychologické poradenství pro zaměstnance.