Enzymy, peptidy a fluorescenční mikroskop: Jak mladá vědkyně pomáhá měnit pohled na Alzheimera

Psaní SOČky je výzva a Eliška se s ní popasovala na výbornou! Její téma „Změny uvnitř choroidálního plexu v průběhu Alzheimerovy choroby“ sklidilo velký úspěch a se svojí prací se dostala až do Státního kola soutěže SOČ. Přečtěte si rozhovor s Eliškou, která nám pověděla o své zkušenosti od začátku až do konce. 

srpen 2024

Bez popisku

Prosím představ nám tvůj projekt. Jak dlouho jsi na něm pracovala? Co tě inspirovalo k výběru tohoto tématu?

V průběhu jednoho roku jsem zpracovávala vědecký výzkum na téma „Změny uvnitř choroidálního plexu v průběhu Alzheimerovy choroby“ v prostorech anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Výzkum se zaměřoval na Aß – peptid a enzymy matrix metaloproteináz, umístěné uvnitř hustě prokrvené tkáně choroidálního plexu, které by mohly hrát důležitou roli v závažnosti a šíření Alzheimerovy choroby. Hlavním důvodem k výběru konkrétního tématu byla skutečnost, že se v mé blízkosti začali objevovat lidé s Alzheimerovou chorobou čím dál tím víc, a proto se toto téma stalo velmi diskutovaným. Kvůli mému tehdejšímu pobytu v zahraničí jsem byla také vděčná za možnost komunikovat a práci částečně vypracovávat v angličtině.

Můžeš nám sdělit nějaké významné výsledky, kterých jsi dosáhla?

Mezi významné výsledky bych rozhodně zařadila výrazný vzrůst množství enzymů MMP-2 a MMP-9 po agregaci Aß – peptidem. Vzrůst těchto enzymů by mohl pomoci k pochopení jejich vlastností a zároveň otevírá dveře novým námětům k pochopení progrese Alzheimerovy choroby.

Používala jsi při své práci nějaké zajímavé technologie, nástroje nebo vybavení?

Měla jsem možnost pracovat ve velmi moderně vybavených laboratořích a upřímně pro mě bylo zajímavé pracovat se vším k čemu jsem dostala přístup. Nejvíce mě však zaujala práce s fluorescenčním mikroskopem a následně vytvořenými snímky. Líbilo se mi pozorovat buňky pod mikroskopem a hledat ideální útvary ke sběru dat.

Jaké činnosti jsi prováděla a s kým jsi spolupracovala?

V průběhu výzkumu jsem měla možnost se podílet na všech částech experimentu. Nejprve jsme kultivovali buňky, abychom vytvořili buněčnou kulturu, na které jsme následně sledovali míru exprese konkrétních enzymů MMP-2 a MMP-9 a těchto enzymů s agregovaným Aß - peptidem. Pokus jsme také opakovali s využitím metody „western blot“, bohužel se nám nepodařilo získat relevantní výsledky, proto by bylo nutné tuto metodu opět zopakovat.

Jaké byly největší výzvy, se kterými jsi se setkala během svého výzkumu?

Rozhodně jsem zlepšila své komunikační dovednosti v projevu na veřejnosti. Neřekla bych, že bych je však úplně zdokonalila. Ale rozhodně jsem získala odvahu a inspiraci k tomu, kam až bych to mohla dotáhnout.

Podařilo se ti navázat nové kontakty nebo spolupráce prostřednictvím svého výzkumu?

Díky svému výzkumu jsem získala nespočet kontaktů na velmi vzácné a nyní blízké osoby, za které jsem neskonale vděčná.

Práce v laboratoři
Natáčení videa obhajoby
Státní kolo soutěže SOČ v Pardubicích

Jak ses připravovala na obhajoby své práce? Máš nějaké tipy pro ostatní studenty, jak zvládnout stres a nervozitu?

Po školním kole, na kterém se mi má obhajoba kvůli nervozitě úplně nepovedla, jsem se rozhodla, že si ji budu opakovat tak dlouho před obecenstvem, dokud si nebudu na 100% jistá. A tak jsem taky udělala. Svou SOČku jsem odprezentovala v mnoha třídách na našem gymnáziu. Zopakovala jsem si ji nejmíň tisíckrát a to se také následně projevilo na prvním místě v okresním kole, které následovalo hned po kole školním.

Jaké máš plány do budoucna? Plánuješ na tvou práci navázat dalším výzkumem?

Mým plánem je úspěšně odstartovat studium všeobecného lékařství na LF v HK. Výzkumu bych se ráda věnovala i nadále, ať už prostřednictvím mé práce, nebo prací podobných. Myslím si, že pomocí výzkumu se mohou studentům, ať už na střední nebo na vysoké, otevřít dveře a vytvořit možnosti, o kterých by se jim ani nesnilo.

Co je potřeba promyslet před zahájením psaní práce SOČ a jak náročné je psaní SOČky?

Nejdůležitější je si uvědomit, co od práce SOČ konkrétně chcete. Jestli byste se chtěli dostat, co nejdál v soutěži, jestli to děláte jen kvůli bonifikacím na vysokou školu, nebo vás jen zaujalo dané téma a máte opravdu zájem o výzkum jako takový. Nebo chcete všechno! Všechno toto je možné. Uvědomte si však, že pokud se zaměříte pouze na jednu z těchto možností ostatní vám mohou uniknout. S tím byste měli počítat. Psaní SOČky je velmi náročné, ale pokud budete mít tu správnou motivaci, bude to pro vás hračka. Budete SOČku dávat na první místo a to se také projeví na vašich výsledcích. Čím více času práci věnujete, tím lepší práce bude!

Co tě motivuje a inspiruje k vědecké práci? Máš nějaké vzory nebo knihy, které tě ovlivnily?

Nikdy bych neřekla, že bych se zrovna já někdy zajímala o vědeckou práci. Zjistila jsem však, že věda otevírá neskutečnou škálu možností. Že otevírá svět, ve kterém se člověk může dozvědět informace z mnoha odvětví a poznat lidi, kteří jsou do své práce neskutečně zapálení. Že i přesto, že jste pouhým laikem, můžete se stát odborníkem na konkrétní téma. Nejvíce mě bavilo a inspirovalo poslouchat příběhy lidí o tom, jak se k vědecké činnosti dostali. To mi nejvíce otevřelo oči a uvědomila jsem si, že pokud člověk chce může dosáhnout opravdu čehokoliv.

Studenti se často bojí, jak zkoordinují psaní SOČ a školu. Vyšla ti střední škola vstříc?

Má střední škola v tomto byla fantastická. Vytvořila sočkařům individuální studijní program, díky kterému jsem měla možnost flexibility a svobody ve skloubení vědeckého výzkumu a školy. Velmi jsem to ocenilo vzhledem k tomu, že jsem se rozhodla psát práci SOČ v maturitním ročníku.

Co bys poradila středoškolákům, kteří zvažují účast v SOČ, ale nejsou si jisti, zda na to mají?

Všichni na to mají! Jak už jsem však psala výše, musíš vědět proč ji chceš dělat. Odpověz si na tuto otázku a jakmile ucítíš nával elánu a odhodlání, nezastavuj se, neohlížej se a jdi do toho!

 

Přírodovědecká konference mladých vědců v Olomouci
Státní kolo soutěže SOČ v Pardubicích

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info