Jak ses připravovala na obhajoby své práce? Máš nějaké tipy pro ostatní studenty, jak zvládnout stres a nervozitu?
Po školním kole, na kterém se mi má obhajoba kvůli nervozitě úplně nepovedla, jsem se rozhodla, že si ji budu opakovat tak dlouho před obecenstvem, dokud si nebudu na 100% jistá. A tak jsem taky udělala. Svou SOČku jsem odprezentovala v mnoha třídách na našem gymnáziu. Zopakovala jsem si ji nejmíň tisíckrát a to se také následně projevilo na prvním místě v okresním kole, které následovalo hned po kole školním.
Jaké máš plány do budoucna? Plánuješ na tvou práci navázat dalším výzkumem?
Mým plánem je úspěšně odstartovat studium všeobecného lékařství na LF v HK. Výzkumu bych se ráda věnovala i nadále, ať už prostřednictvím mé práce, nebo prací podobných. Myslím si, že pomocí výzkumu se mohou studentům, ať už na střední nebo na vysoké, otevřít dveře a vytvořit možnosti, o kterých by se jim ani nesnilo.
Co je potřeba promyslet před zahájením psaní práce SOČ a jak náročné je psaní SOČky?
Nejdůležitější je si uvědomit, co od práce SOČ konkrétně chcete. Jestli byste se chtěli dostat, co nejdál v soutěži, jestli to děláte jen kvůli bonifikacím na vysokou školu, nebo vás jen zaujalo dané téma a máte opravdu zájem o výzkum jako takový. Nebo chcete všechno! Všechno toto je možné. Uvědomte si však, že pokud se zaměříte pouze na jednu z těchto možností ostatní vám mohou uniknout. S tím byste měli počítat. Psaní SOČky je velmi náročné, ale pokud budete mít tu správnou motivaci, bude to pro vás hračka. Budete SOČku dávat na první místo a to se také projeví na vašich výsledcích. Čím více času práci věnujete, tím lepší práce bude!
Co tě motivuje a inspiruje k vědecké práci? Máš nějaké vzory nebo knihy, které tě ovlivnily?
Nikdy bych neřekla, že bych se zrovna já někdy zajímala o vědeckou práci. Zjistila jsem však, že věda otevírá neskutečnou škálu možností. Že otevírá svět, ve kterém se člověk může dozvědět informace z mnoha odvětví a poznat lidi, kteří jsou do své práce neskutečně zapálení. Že i přesto, že jste pouhým laikem, můžete se stát odborníkem na konkrétní téma. Nejvíce mě bavilo a inspirovalo poslouchat příběhy lidí o tom, jak se k vědecké činnosti dostali. To mi nejvíce otevřelo oči a uvědomila jsem si, že pokud člověk chce může dosáhnout opravdu čehokoliv.
Studenti se často bojí, jak zkoordinují psaní SOČ a školu. Vyšla ti střední škola vstříc?
Má střední škola v tomto byla fantastická. Vytvořila sočkařům individuální studijní program, díky kterému jsem měla možnost flexibility a svobody ve skloubení vědeckého výzkumu a školy. Velmi jsem to ocenilo vzhledem k tomu, že jsem se rozhodla psát práci SOČ v maturitním ročníku.
Co bys poradila středoškolákům, kteří zvažují účast v SOČ, ale nejsou si jisti, zda na to mají?
Všichni na to mají! Jak už jsem však psala výše, musíš vědět proč ji chceš dělat. Odpověz si na tuto otázku a jakmile ucítíš nával elánu a odhodlání, nezastavuj se, neohlížej se a jdi do toho!