Mediální ohlasy
-
12. 7. 2025
Ve zdravotnictví schází tisíce sester a ošetřovatelů, což působí při práci s pacienty stále větší problémy. Pokud se to má změnit, je nutné přenastavit výuku studentů ošetřovatelských profesí. Potřebují více sociální podpory a při práci s pacienty více autonomie, tedy větší míru samostatnosti. Vyplývá to z průzkumu, na němž se podílela i doktorka Andrea Gilchrist z Ústavu zdravotnických věd LF MU. Více v Právu nebo na Novinkách.
-
12. 7. 2025
Říká se, že pohyb není kontraindikací téměř k ničemu. A platí to i o epilepsii. Podle lékařů pravidelná a správně dávkovaná fyzická významně zlepšuje zdravotní stav lidí s tímto onemocněním. Článek magazínu iDnes.cz, věnovaný sportovním aktivitám při epilepsii, cituje i profesora Milana Brázdila, přednostu I. neurologické kliniky LF MU a FN USA.
-
12. 7. 2025
Bolest je varovná kontrolka, pomocí které vydává tělo signál, že s ním není něco v pořádku. Pokud však trvá dlouho a přejde do chronické fáze, může to mít pro organismus nedozírné následky. „Výzkumy u lidí, kteří dlouhodobě trpí bolestí, ukázaly, že u nich dochází ke změně funkce i struktury centrálního nervového systému,“ říká uznávaná neuroložka, profesorka Blanka Adamová, přednostka Neurologické kliniky FN Brno a LF MU, v rozhovoru pro iDnes.cz.
-
10. 7. 2025
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity objevili protein, který pomáhá zajistit správné rozdělení genetické informace při tvorbě pohlavních buněk. U červů a myší ovlivňuje plodnost, u lidí je jeho obdoba popisována v souvislosti s vývojovými vadami. O výzkumu, pod kterým je podepsaný doktor Nicola Silva, z biologického ústavu, píše portál Vědavýzkum.cz, ScienceMag.cz, Brňan.cz nebo InfoDnes.cz.
-
10. 7. 2025
Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity našlo zázemí na Kraví hoře už před sedmdesáti lety. Lea Jedonková se o něj stará třináctým rokem. Rozhovor s ní při té příležitosti přinesl Zpravodaj městské části Brno-střed.
-
5. 7. 2025
Přední lékaři řídí nebo jsou partnery nadace, kterou založil výrobce výživy Danone. Vykreslují Česko jako kojící velmoc navzdory oficiálním statistikám. Stát je kritizuje. Dotčení to odmítají, nadace je podle nich nezávislá.
Ke kauze, na kterou upozornily Seznam Zprávy, se coby expert na výživu předseda České asociace nutričních terapeutů, vyjadřuje taky magistr Martin Krobot z Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
4. 7. 2025
Nádorových onemocnění přibývá. Výrazně se ale zlepšuje léčba. Proč už z protinádorové terapie nebývá tak špatně a proč se z rakoviny může stát nemoc, na niž se neumírá, říká v seriálu Seznam Zpráv Český pacient profesor Ondřej Slabý, přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
2. 7. 2025
V horkých letních dnech je důležité nepodcenit ochranu před sluncem. Na jedné straně nám sluneční svit dodává energii, zlepšuje náladu, pomáhá tělu vytvářet vitamin D, který je důležitý hlavně pro zdravé kosti, ale jak známo, příliš mnoho slunění tělu škodí. Jak se správně chránit před slunečním svitem a jak se nespálit, radil posluchačům Českého rozhlasu přednosta Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, profesor Petr Babula.
-
2. 7. 2025
Náročnost ošetřovatelských profesí se projevuje už v rámci studia a zejména odborných praxí. Často to vede k tomu, že absolventi a absolventky do nemocnic pak ani nenastoupí a raději změní profesi. Problém nedostatku ošetřovatelského personálu se tak násobí a řešení do budoucna zatím chybí. Vyplývá to ze studie, která se oblastí zátěže studia na profesní fluktuaci zabývala. O výsledcích výzkumu, na němž se podílela doktorka Andrea Gilchrist z Ústavu zdravotnických věd Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, se můžete dočíst na zpravodajském webu InfoDnes.cz, na Českém rozhlasu nebo na portálu Brňan.
-
30. 6. 2025
Doktor Dalibor Hudec je primářem Dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě, kam nastoupil v roce 2001, ihned po studiu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Našeho absolventa představuje Deník v rámci seriálu Vizita.
-
27. 6. 2025
Na programu Mendel Festivalu letos víc než kdy jindy participuje i Masarykova univerzita, včetně Lékařské fakulty, která zve návštěvníky na prohlídky anatomického muzea a simulačního centra. O akci v pořadu Dobré ráno České televize hovořila prorektorka pro výzkum a doktorské studium a přednostka ústavu lékařské genetiky a genomiky, profesorka Šárka Pospíšilová.
-
26. 6. 2025
Další díl seriálu Galerie lékařských osobností regionů regionálního Deníku představuje doktorku Hanu Albrechtovou, ředitelku Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a také absolventku Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
23. 6. 2025
Přestože téma transgender lze vysledovat až do časů starověkého Řecka a možná ještě dál, do veřejného prostoru se začalo prosazovat až v posledních asi patnácti letech. Stalo se společenským fenoménem, natolik rezonujícím, až by se jeden mohl cítit provinile, jestliže na něj nemá jednoznačný názor.
Na Ústavu lékařské psychologie a etiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity působí jeden z předních expertů na téma transgender, doktor Adam Suchý. Magazín 100+1 Zázraky medicíny s ním při příležitosti vydání knihy Transgender přinesl rozhovor.
-
21. 6. 2025
Zajídáme stres. Smutek. Radost. Nudu. Láká nás vůně jídla, bažíme po chuti. Neumíme si říct dost. Přejídáme se a tloustneme. Ale můžeme přestat! Jak na to? Pravidelná týdenní příloha MF Dnes, magazín Víkend, v článku nazvaném Století obžerství cituje i magistru Eriku Čermákovou, doktorandku Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve studijním programu Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie.
-
14. 6. 2025
Nemocné srdce a cévy mají téměř tři miliony Čechů. Každý rok na kardiovaskulární onemocnění zemře 40 tisíc lidí, což z něj dělá nejčastější příčinu úmrtí. Prudké navyšování počtu případů v posledních letech kardiologové přirovnávají k vlně tsunami. Proč je tomu tak, vysvětluje v rozhovoru pro Magazín Práva profesor Jan Krejčí, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
13. 6. 2025
Někdo se smrti bojí jako čert kříže, jiný ještě za života věnuje své budoucí mrtvé tělo k vědeckým účelům. Na něčem se totiž lékaři učit musejí. Dříve se kvůli tomu vykrádaly hroby, pitvala se těla popravených, dnes funguje dobrovolný registr dárců těl. Pro mnoho z nás morbidní téma, pro docenta Marka Joukala, přednostu Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, denní chléb. Co se děje s darovaným tělem po smrti? Kdy se darují pouze orgány? A jaký je rozdíl mezi anatomickou a soudní pitvou?
To všechno se můžete dočíst v obsáhlém rozhovoru v červnovém čísle týdeníku Téma.
-
12. 6. 2025
Rizika otravy v domácnosti přibližuje nová výstava v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Expozice s názvem Nenechte se otrávit, bude přístupná ve všední dny až do 6. července. Informovala o ní Česká televize ve vysílání Studia 6, Český rozhlas Brno, ale i Český rozhlas Plus v pořadu Věda plus prostřednictvím rozhovoru s ředitelkou centra Leou Jedonkovou.
-
12. 6. 2025
Výzkumná skupina docenta Petra Vaňhary z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se zabývá buněčnou plasticitou, regenerací tkání a vývojem tkáňových modelů odvozených z kmenových buněk. Buduje také unikátní biobanku, díky níž vědci mohou zkoumat procesy na pozadí růstu nádorových buněk. V rámci spolupráce s brněnským Centrem precizní medicíny se poznatky daří přenášet do klinické praxe.
Přečíst si o ní můžete v rozhovoru na webu Vědavýzkum.cz, v aktualitě na Novinkách nebo v Právu. -
12. 6. 2025
Vyškovský Deník přinesl rozhovor s doktorem Milanem Judáskem, primářem Plicního oddělení Nemocnice Vyškov. Jako absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v něm vzpomíná i na časy svého studia: „Studoval jsem na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a vzpomínám na to rád, i když už je to dávno a bylo to opravdu náročné. Na rozdíl od mých spolubydlících na kolejích, kteří studovali technické obory, jsem trávil většinu času ve studovně, abych se naučil ke zkouškám všechno, co po nás požadovali. Lékaři si musí hodně pamatovat i po skončení školy, takže to byl v podstatě trénink na praxi.“
-
12. 6. 2025
Posílíme léčbu solidních nádorů, abychom zajišťovali komplexní onkologickou péči o celé spektrum malignit – jak hematologických, tak solidních tumorů – staneme se tak jedinečným onkologickým pracovištěm v ČR, říká nový přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU profesor Michael Doubek v rozhovoru pro měsíčník DPMB Šalina.
-
11. 6. 2025
Jsou ještě náctiletí, přesto už spolupracují s vědeckými špičkami na ambiciózních projektech, případně vytvořili aplikaci, kterou používají tisíce lidí. Středoškolští studenti z hnutí Zvaž vědu! nyní chtějí motivovat další děti a mladistvé k zájmu o vědecké obory. Někteří z nich nechali nahlédnout Deník za oponu, aby ukázali, jaké je věnovat se vědě v mladém věku. Je mezi nimi i Evelína Voleská, která spolupracuje s Výzkumnou skupinou Alemeh Zamani z Anatomického ústavu LF MU.
-
10. 6. 2025
V loňském roce, na Světový den duševního zdraví 10. října, byla zahájena iniciativa „100 ročně“ upozorňující na to, že v Česku každý rok atestuje málo nových psychiatrů. Klade si za cíl oslovit studenty medicíny, aby volbu psychiatrie coby budoucího povolání zvážili. Dokonce i mezi mediky je totiž rozšířena řada mýtů o tomto oboru. Za více než půlrok přitom iniciativa vzbudila mezi studenty medicíny značný zájem. O jejím průběhu informuje zdravotnický magazín Medical Tribune, který cituje i profesora Tomáše Kašpárka, předsedu Psychiatrické společnosti ČLS JEP a přednostu Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno, koordinátora kampaně 100 ročně.
-
10. 6. 2025
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity rozšiřuje výuku v oblasti paliativní péče. Nové předměty, které jsou součástí dlouhodobé strategie posilování řad odborníků na paliativní medicínu v Česku, studenty učí komunikovat o závažných diagnózách a doprovázet pacienty v závěru života. Informuje o tom například sociálně-zdravotnický magazín Inspirante, tématu se však hojně věnoval na svých stanicích Český rozhlas, magazín Universitas přinesl rozhovor s docentem Janem Maláskou z Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace LF MU a FN Brno.
A na paliativní péči se na přelomu května a června zaměřil také Blesk, v materiálu s doktorem Ladislavem Kabelkou z Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ a LF MU.
-
9. 6. 2025
Migrace nebo aktuální válečné konflikty, závažné rizikové faktory, které posilují rozvoj duševních poruch. Právě jim se na Pražském hradě v červnu věnovalo mezinárodní setkání, řešící inovativní postupy, které mají napomáhat udržení duševního zdraví. Mezi hlavní témata patřila třeba zvyšování psychické odolnosti společnosti v době krizí, ale taky možnosti, které nabízejí psychedelika při léčbě posttraumatické stresové poruchy u válečných veteránů. O tématu v odpoledním vysílání ČT 24 hovořil i přednosta Psychiatrické kliniky FN Brno a LF MU, profesor Tomáš Kašpárek.
-
6. 6. 2025
Přestože se sesterské profese v průzkumech prestiže povolání umisťují na předních příčkách, v reálném pracovním prostředí to mnoho sester necítí. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity se podílí na projektu, jehož smyslem je se v postavení a potřebách sester zorientovat a přispět ke zlepšení situace. Pro magazín Universitas o něm pohovořily profesorka Andrea Pokorná a doktorka Dana Dolanová z Ústavu zdravotnických věd Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
5. 6. 2025
Hostem Dobrého rána České televize byl první červnový čtvrtek taky profesor Petr Štourač, přednosta Ústavu simulační medicíny Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Řeč byla o dětské anesteziologii, o simulaci v medicíně a simulačním centru, o možnostech využití umělé inteligence v medicíně, ale třeba i o tom, že kdyby se profesor Štourač nestal lékařem, možná by dnes pracoval v oboru informačních technologií...
Jeho návštěvu v Dobrém ránu si můžete připomenout díky online archivu České televize.
-
28. 5. 2025
Adriena Jedličková je první autorkou studie, na které se podíleli vědci z několik ústavů Akademie věd České republiky. Od ostatních autorů a autorek ji však odlišuje jedna věc: s prací na studii začala už na střední škole, dnes je studentkou všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Týdeník Vlasta s mladou vědkyní přinesl rozhovor.
-
26. 5. 2025
V řadě oblastí v tuzemsku funguje telemedicína. Například v Moravskoslezském kraji využívají na pěti místech tzv. telemed pointy. Zájemci se tam mohou nechat vyšetřit, aniž by navštívili lékaře. Naměřené hodnoty s nimi pak konzultují pomocí videohovoru. Podobné technologie však zatím nejsou součástí standardního zdravotnictví. O výhodách, ale i rizicích telemedicíny a e-Health v odpoledním vysílání ČT 24 hovořil docent Miroslav Světlák, přednosta Ústavu lékařské psychologie a etiky.
-
24. 5. 2025
Český rozhlas Dvojka začal vysílat nový pořad Žárovky, jehož hosty jsou mladé vědkyně a vědci, kteří mění svět. Moderátorka Pavla Hubálková si do jednoho z prvních dílů pozvala doktorku Elišku Zgarbovou, působící ve Výzkumné skupině Michala Masaříka na Ústavu patologické fyziologie LF MU. O tom, jak na organoidech zkoumá léčbu rakoviny nebo Crohnovy choroby, si můžete poslechnout v archivu rozhlasu.
-
22. 5. 2025
To, že jste dobrý doktor, sestra nebo třeba záchranář, ještě neznamená, že svoji profesi umíte naučit druhé – navzdory tomu, že si to řada lidí myslí. Učit lidi je samostatná profese, zvlášť pokud k tomu chcete využívat simulace.
Jak na to, v obsáhlém rozhovoru pro magazín 100+1 Zázraky medicíny pověděli přednosta Ústavu simulační medicíny LF MU, profesor Petr Štourač, a ředitel Simulačního centra, magistr Jan Dvořáček.
Rozhovor si můžete přečíst zde.
-
21. 5. 2025
Na začátku května 2024, bylo ve Fakultní nemocnici Brno slavnostně otevřeno Centrum precizní medicíny. Mezioborové pracoviště, které sdružuje odborníky z klinické medicíny a biomedicínského výzkumu, vzniklo s cílem systematicky rozvíjet a zavádět nejmodernější diagnostické a léčebné přístupy, které respektují biologickou jedinečnost každého pacienta. K prvnímu výročí fungování promluvil jeho vedoucí, profesor Ondřej Slabý, o precizní medicíně ve vysílání Českého rozhlasu Plus v pořadu Věda plus.
-
21. 5. 2025
Kardiolog Petr Lokaj, zástupce přednosty Všeobecné interní kliniky LF MU a FN Brno, byl zvolen novým předsedou OS ČLK Brno. Rozhovor, který s ním při té příležitosti vyšel v časopise České lékařské komory TEMPUS Medicorum, si můžete přečíst zde.
-
21. 5. 2025
Moderními přístupy a individuálním posouzením potřeb dospělého či dětského pacienta dokáží vyléčit rakovinu. Zároveň zejména u dětí zvládnou odhalit a určit vzácná onemocnění. Lékařské odborníky na tyto oblasti už rok sdružuje Centrum precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno. Výroční tiskovou konferenci k jeho fungování navštívili mimo jiné také redaktoři Deníku.
-
18. 5. 2025
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prokázali jeden ze způsobů, kterým koronavirus proniká do mozku nakažených. Při svém výzkumu se zaměřili na tzv. choroidální plexus, tedy část mozku produkující mozkomíšní mok, u níž je známo, že může být vstupní branou pro průnik některých patogenů. Prostřednictvím analýzy u 24 zemřelých pak právě v této části mozku virus objevili a vysledovali jeho cestu. „Nelze ale stoprocentně říct, zda je příčinou neurologických příznaků covid. Pokud lidé nějaké příznaky mají, měli by navštívit specializované ambulance, které se tzv. long covidu věnují,“ podotýká doktor Peter Solár z Neurochirurgické kliniky FN USA a LF MU. Více na webu ČT24 nebo na portálu Tiscali.cz.
-
16. 5. 2025
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity rozšířila výuku v oblasti paliativní péče. Nové předměty naučí studenty komunikovat o závažných diagnózách a doprovázet pacienty v závěru života. Jde o reakci na stárnutí populace, nárůst počtu chronických onemocnění, ale také na mýty, které jsou s paliativní medicínou spjaty. „Spousta lidí má představu, že paliativa rovná se umírání. Přitom ona je naopak o životě. O životě s nemocí, ale dobrém životě. I proto je potřeba, aby s paliativní medicínou budoucí lékaři a zdravotníci přicházeli do styku už během studia,“ říká docent Jan Maláska z Ústavu simulační medicíny LF MU. Více například na webu Brňan.
-
15. 5. 2025
Vyslechnout si diagnózu rakoviny je děsivé. Jen v ČR je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny a každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A slyšet stejnou diagnózu podruhé je ještě děsivější. Proč se rakovina vrací? Obsáhlý článek populárně naučného měsíčníku 21. století cituje i profesory Michala Masaříka a Ondřeje Slabého či doktorku Lenku Bešše z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Přečíst si ho můžete zde.
-
14. 5. 2025
Počty krátkozrakých lidí rostou a s nimi i těch, jejichž dioptrie jsou enormní. Podle očního lékaře Martina Komínka, působícího na Dětské oční klinice FN Brno a LF MU, za to vedle genetiky může i používání mobilů a počítačů v dětském věku. Díváme se na ně totiž zblízka a nedospělé oko se pak přizpůsobuje tak, že krátkozrakost narůstá. „U dětí je důležité, aby zhruba dvě hodiny denně trávily venku,“ zdůrazňuje v rozhovoru, který si můžete přečíst na portálu e15.cz.
-
12. 5. 2025
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně se zapojila do mezinárodního projektu, který si klade za cíl zlepšit profesní postavení zdravotních sester. Přestože tato profese pravidelně obsazuje přední příčky v průzkumech prestiže povolání, v reálném pracovním prostředí to mnoho sester nepociťuje. „V zemích, kde je dlouholetá tradice vysokoškolského vzdělávání sester, se kterou je spojena i jejich větší kompetentnost nebo činnost v komunitní péči, si samy sebe víc váží," poznamenává k tématu profesorka Andrea Pokorná z Ústavu zdravotnických věd Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, který je zapojen do projektu EQUANU, zaměřeného na srovnání společenského a profesního postavení sester ve vybraných evropských zemích.
Více si můžete přečíst například na webu Brněnská drbna nebo v magazínu Ze zdravotnictví, profesorka Pokorná však o postavení sesterských profesí hovořila také ve Studiu 6 České televize.
-
9. 5. 2025
Po dvaceti letech služby v armádě se zkušený lékař Martin Stračár rozhodl pro změnu a zamířil do třebíčské nemocnice. Jeho kariéra zahrnuje dlouholeté vedení chirurgického oddělení ve Vojenské nemocnici Brno, kde působil také později jako ředitel, ale i nasazení v polní nemocnici v Iráku. „Byla to výborná životní i odborná zkušenost, dostal jsem se například ke šrapnelovým poraněním, která se běžně v nemocnici nevyskytují,“ vzpomíná Martin Stračár, absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, v rozhovoru pro Deník.
-
7. 5. 2025
Když se nám rozbije pocit bezpečného světa, nastupuje úzkost, deprese. Psychiatři jejich léčbu zvládají stále lépe i díky novým centrům duševního zdraví. Ovšem odborníků, kteří v těžké životní situaci pomůžou, je stále málo. Článek o stavu české psychiatrie, který přináší magazín Finmag, cituje i profesora Tomáše Kašpárka, přednostu Psychiatrické kliniky FN Brno a LF MU.
-
7. 5. 2025
Lékaři Kliniky dětské otorinolaryngologie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity opět dokázali, že patří mezi světovou špičku ve svém oboru. V uplynulých dnech totiž voperovali malé pacientce z Kroměříže kochleární implantát pomocí robotického ramene. O úspěchu týmu docenta Milana Uríka se můžete dočíst na Novinkách, na webu Tiché zprávy anebo se podívat na reportáž na CNN Prima News.
-
5. 5. 2025
Evropská výzkumná rada ve spolupráci s Asociací příjemců grantů ERC spustila novou síť ambasadorů, kteří budou podporovat význam špičkového výzkumu napříč Evropou. Mezi 32 vybranými ambasadory je i Adam Williamson z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně, uznávaný neurovědec a držitel pěti prestižních grantů ERC. Jeho výzkum spojuje pokročilé technologie s klinickým využitím a aktuálně cílí na léčbu epilepsie i přenos inovací v oblasti spánkové apnoe do praxe. Více na webu VědaVýzkum.cz.
-
1. 5. 2025
Profesor Jiří Vorlíček se výrazně zasadil o to, aby se pacientům v Československu sdělovala onkologická diagnóza citlivě a s respektem. Stál u zrodu moderního kampusu v brněnských Bohunicích, kde dnes studuje i jeho vnuk. Kromě medicíny je jeho celoživotní vášní i moderní umění. Rozhovor s bývalým děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity si můžete přečíst na serveru iDNES.cz.
-
30. 4. 2025
Ve věku nedožitých 73 let zemřela lékařka, specialistka na oční problematiku a bývalá přednostka Oční kliniky FN Brno a LF MU profesorka Eva Vlková. O jejím úmrtí informovaly například i televize TV Nova nebo CNN Prima News.
-
27. 4. 2025
V Nemocnici Strakonice se třetí dubnový víkend konal 9. ročník celostátní soutěže Medik roku. Patnáct pětičlenných soutěžních týmů složených ze studentů 4.-6. ročníků lékařských fakult zde měřilo své síly ve čtrnácti praktických disciplínách, které simulovaly reálné situace z lékařské praxe. Tým z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity obsadil druhé místo. Více např. na webu Hospital In nebo Regionální noviny.
-
26. 4. 2025
Menopauza je přísně lékařsky vzato vlastně jen krátký okamžik mezi perimenopauzou a postmenopauzou. Společnost si však uvykla celé období se známými příznaky trvajícími zhruba od padesáti let a v umírněné podobě přetrvávajícími až do smrti nazývat menopauzou. Celý proces obvykle začíná už čtyři roky před poslední menstruací. Jak si mohou ženy menopauzu ulehčit a potíže zmírnit, radí čtenářkám týdeníku TV Právo gynekolog a porodník Marcel Štelcl, absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
24. 4. 2025
Když se nám rozbije pocit bezpečného světa, nastupuje úzkost, deprese. Psychiatři jejich léčbu zvládají stále lépe i díky novým centrům duševního zdraví. Ovšem odborníků, kteří v těžké životní situaci pomůžou, je stále málo. Článek magazínu Finmag s titulkem „Brouk v hlavě. Kde sehnat psychiatra?“ cituje mimo jiné profesora Tomáše Kašpárka, přednostu Psychiatrické kliniky LF MU.
-
22. 4. 2025
Časopis Forbes ho zařadil mezi padesátku nejlepších lékařů v Česku. Revmatolog docent Petr Němec z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v rozhovoru pro magazín Apetýt Českého rozhlasu Brno prozradil, co pro něj toto ocenění znamená. Kteří jeho kolegové se do žebříčku také dostali? Jaké jsou moderní trendy v léčbě revmatoidní artritidy a jak lze toto onemocnění včas odhalit? A jak vnímá alternativní postupy při léčbě revmatoidní artritidy jako je třeba akupunktura či jóga? Rozhovor si můžete poslechnout v archivu ČRo Brno.
-
14. 4. 2025
Masarykova univerzita pokročila s výstavbou jednoho ze svých nejambicióznějších projektů. Hrubá stavba MUNI BioPharma Hubu, nového vzdělávacího a výzkumného komplexu v Univerzitním kampusu Bohunice, je hotová. Stavba dosáhla svého nejvyššího bodu a symbolicky tak završila první fázi dokončení. Více se můžete dočíst v Brněnském deníku nebo na portálu iBrno.cz.
-
13. 4. 2025
Všudykuk Jany Rychterové je nedělní kukátko do světa cool zajímavostí, který pravidelně vysílá Český rozhlas Rádio Junior, jediné živě moderované rádio pro dětské posluchače předškolního a školního věku v České republice. V dubnu se děti mohly dozvědět i o práci doktorky Kateřiny Snopkové z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která ve vzorcích dovezených z antarktické expedice objevila novou bakterii. Pořad si můžete poslechnout v archivu Českého rozhlasu.
-
12. 4. 2025
Ve vzhledu tváře se odráží celé naše psychické i fyzické rozpoložení a stav. Jak se správně o obličej starat, kdy a jaké techniky pro jeho zkrášlení a zdraví podniknout, radí čtenářům Magazínu Právo doktorka Iveta Borges, která působí jako plastická chiruržka na Klinice plastické chirurgie FN Bulovka, medicínu však vystudovala na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.
-
11. 4. 2025
Na některé nemoci jsou léky jen pro ty nejstarší pacienty, ti mladí mají smůlu. Týká se to třeba i léčby leukemie. V Pressklubu Frekvence 1 na to upozornil profesor Michael Doubek, nový přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU.
-
10. 4. 2025
Míra zdravotní gramotnosti je podle dat v Česku přinejlepším průměrná. Desetina z nás s informacemi týkajícími se zdraví dokáže pracovat skvěle. Jenže: u téměř poloviny dotázaných je podle průzkumů tato schopnost problematická, nebo rovnou neadekvátní. Přitom právě míra zdravotní gramotnosti má vliv na nemocnost, tedy v obecné rovině na kvalitu života. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity proto přišla s projektem, který by měl ke zvýšení zdravotní gramotnosti přispět: přinese soubor doporučení, jak mají zdravotníci a zdravotnice s lidmi komunikovat, aby snížili míru vzájemných nedorozumění na trase odborník – laik.
Víc o projektu a o tématu zdravotní gramotnosti jako takové hovořila profesorka Andrea Pokorná, přednostka Ústavu zdravotnických věd LF MU, v pořadu České televize Dobré ráno na stránkách magazínu Universitas.
-
10. 4. 2025
Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity už během studia pomáhají lidem k lepšímu zdraví, když se jako dobrovolníci zapojují do různých aktivit a osvětových kampaní. Ta možná vůbec největší, Světový den zdraví, se uskutečnila 12. a 13. dubna v Obchodním centru Olympia. Posluchače Českého rozhlasu Brno na ni pozvala medička Anna Harnachová.
-
9. 4. 2025
Neobvyklý církevní smuteční obřad se uskutečnil ve čtvrtek, 10. dubna, v Uherském Hradišti v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. Po zádušní mši byly pohřbeny ostatky vojáka z prusko-rakouské války. Jde o lebku a další kosterní pozůstatky, které desítky let využívala Základní škola UNESCO jako učební pomůcku v přírodopisu. Identifikovat se je podařilo díky projektu, který vedla doktorka Miriam Nývltová Fišáková z Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Více si o něm můžete přečíst v MF Dnes, na iDnes.cz, impuls.cz, Metro.cz nebo v Deníku, informoval však o něm také České rozhlas Radiožurnál.
-
6. 4. 2025
Přednosta Ústavu lékařské psychologie a etiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, docent Miroslav Světlák, už má za sebou několik účastí v pořadu Host Lucie Výborné na Českém rozhlasu Radiožurnálu. Teď ho příznivci oblíbené moderátorky mohli dokonce i vidět. Do pořadu České televize Výborná show navíc byli pozváni i s kolegou, doktorem Adamem Suchým.
Reprezentovali nejen LF MU, ale i svůj projekt Chill je skill a krom spousty zajímavostí z oblasti psychologie na sebe prozradili i věci dosud neslyšené. Na pořadu se můžete podívat v archivu ČT.
-
4. 4. 2025
Oblíbený pořad České televize Sama doma se první dubnový týden věnoval spánku. V pátek, 4. dubna, tak byla jeho hostem i doktorka Lujza Zikmund Galková z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny LF MU, která hovořila o efektech cirkadiálního rytmu. Pořad můžete vidět v online archivu ČT.
-
3. 4. 2025
Mluvit otevřeně o sexu je stále tabu. A to i v době, kdy šestileté děti sledují porno, osmileté děti se stávají terčem agresorů na sociálních sítích a kdy náctiletí sami sdílejí v online prostoru fotografie svých intimních partií. Jednou z příčin je nedostatečná a nekvalitní sexuální výchova, proto je potřeba s ní začít co nejdříve. Alespoň to doporučuje doktorka Petra Sejbalová, primářka Sexuologického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny a absolventka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v rozhovoru pro magazín Téma.
-
1. 4. 2025
Precizní medicína jako moderní léčba rakoviny: Nabízí šanci onkologickým pacientům, u nichž selhaly standardní postupy. Více na Webu o zdraví s profesorem Ondřejem Slabým, přednostou Biologického ústavu LF MU.
-
31. 3. 2025
Evropská léková agentura poprvé schválila použití umělé inteligence v medicíně. Nástroj pomáhá patologům analyzovat skeny jaterní biopsie, na základě jejichž výsledků patologové stanovují závažnost onemocnění. Model se učil problémy rozpoznat na materiálu od víc než padesáti patologů, kteří hodnotili přes pět tisíc vzorků jaterní tkáně.
K tématu se ve vysílání ČT24 vyjadřovala také profesorka Kateřina Kaňková, přednostka Ústavu patologické fyziologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Na rozhovor se můžete podívat zde.
-
28. 3. 2025
Nabídek jsem měl víc, ale vybral jsem si Karolinku, říká nový mladý stomatolog – takový je nadpis článku na iDNES.cz, který se zabývá obsazováním zdravotnických pozic i v odlehlejších regionech. Své jméno dotyčný neprozradil, aktuálně však studuje v posledním ročníku studijního programu Zubní lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity…
-
28. 3. 2025
Mylné představy o jarních detoxikačních dietách i přes kritiku odborníků ve společnosti stále přetrvávají. „Připadá mi, že se tomu marketing přizpůsobuje, a veřejnost je tak stále pod palbou,“ varuje nutriční terapeut, magistr Martin Krobot z Ústavu veřejného zdraví LF MU, který je zároveň předsedou České asociace nutričních terapeutů. V rozhovoru pro Deník N vysvětluje, proč je důležité mít vhodné stravovací návyky po celý rok, a popisuje také nejčastější mýty, se kterými se setkává.
-
27. 3. 2025
Zástupci českých pacientských organizací se i letos zapojili do prestižního vzdělávacího programu EUPATI ČR (Evropská pacientská akademie pro terapeutické inovace). Po úspěšném loňském prvním ročníku letos program dokončilo 22 nových absolventů. Cílem programu je poskytnout pacientům hlubší porozumění procesu výzkumu a vývoje léčiv a pomoci jim stát se respektovanými partnery v českém zdravotnickém systému. Víc se o školení, na jehož přípravě se podílí i CZECRIN, můžete dočíst na webech Echo24.cz, Drbna.cz nebo Metro.cz.
-
25. 3. 2025
V brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny funguje už šest let pěstírna léčebného konopí. Původně vznikla pro výzkum, později získala licenci i pro komerční využití. Je to první zdravotnické zařízení v Česku, které je v poskytování konopných přípravků úplně soběstačné – od pěstování až po předepisování pacientům. Více se o ní můžete dočíst na webu Radio Prague International.
-
22. 3. 2025
Chronickými střevními záněty neznámého původu trpí celosvětově přes deset milionů lidí. Nejvíce se vyskytují v hospodářsky nejvyspělejších centrech severní polokoule. Pro MF Dnes o nich hovořila absolventka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, gastroenteroložka Barbora Pipek, působící na gastroenterologickém oddělení nemocnice Agel v Ostravě-Vítkovicích. „Jako medička jsem byla na tomto oddělení na stáži a oslovilo mě to. Ujasnila jsem si, že to chci dělat. Po promoci na lékařské fakultě v Brně v roce 2009 jsem do Vítkovic hned nastoupila,“ říká v rozhovoru, který si můžete přečíst zde.
-
21. 3. 2025
Český Siemens udělil tradiční ceny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z technických a přírodovědných oborů vybraly poroty v kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník. Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce získala doktorka Dáša Bohačiaková z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která se dlouhodobě věnuje výzkumu kmenových buněk.
O cenách Wernera von Siemense informovaly například portály Aktuálně, Echo24, Drbna nebo Svět hospodářství.
Příběh Dáši Bohačiakové pak více rozpracovaly ještě třeba Metro.cz, Echo24 nebo TV Barrandov.
-
16. 3. 2025
Třetí březnový díl pořadu Jihomoravský rok na ČRo Brno se věnoval Týdnu mozku, do něhož se i letos zapojila také Lékařská fakulta Masarykovy univerzity. Reportéři při té příležitosti navštívili náš Anatomický ústav, ale vyrazili se podívat také na CEITEC. Reportáže si můžete poslechnout v archivu ČRo Brno.
-
15. 3. 2025
Na to, jak předcházet onemocnění ledvin, se v březnu zaměřují lékaři při příležitosti akce Světový den ledvin. Cílem je informovat o včasné diagnostice a taky o tom, jaké jsou možnosti léčby. Tématem letošní kampaně je ochrana zdraví ledvin. Česká televize při té příležitosti vyrazila natáčet na Interní gastroenterologickou kliniku Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Co přesně si lidé během této akce mohli nechat vyšetřit, upřesnila vedoucí lékařka nefrologické ambulance, doktorka Jitka Řehořová. Reportáž si můžete pustit zde.
-
14. 3. 2025
Nic takového jako snowflakes neexistuje, mladí opravdu žijí pod větším stresem, říká přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, docent Miroslav Světlák. Už sedm let se snaží se svými kolegy z týmu zlepšovat psychickou pohodu studujících na Masarykově univerzitě. Na webu magazínu Universitas si můžete přečíst rozhovor o tom, že Chill je skill!
-
13. 3. 2025
Přestože má dnes moderní medicína účinné léky a postupy, jak se vypořádat s rakovinou, stále patří mezi závažné diagnózy měnící životy pacientů a jejich rodin. Zvládnout náročnou léčbu není jednoduché. O to horší je, když se po čase nemoc vrátí. Proč vlastně k recidivě dochází a jaké jsou naděje na úplné vyléčení? Na to se snaží najít odpověď článek Proč se některým lidem vrací rakovina na Novinky.cz, do něhož přispěli i doktorka Lenka Bešše nebo profesor Ondřej Slabý z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
12. 3. 2025
Doktorka Lucie Ráčková, působící na I. neurologické klinice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny byla hostem Dobrého rána České televize, kde hovořila o výzkumu stresu, zážitcích z Antarktidy a zájmu o témata doslova nadpozemská!
-
11. 3. 2025
Přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno, profesor Milan Sova, byl hostem poradny Apetýtu na Českém rozhlasu Brno, kde zodpovídal dotazy o prevenci i léčení nemocí dýchacích cest.
-
8. 3. 2025
Doktorka Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a její výzkum bakteriocinů dál poutá pozornost. Zaujal redakci magazínu Czech Crunch, web VysokéŠkoly.cz, studentskou Stisk TV, ale taky třeba známou popularizátorku vědy, Pavlu Hubálkovou, která doktorku Snopkovou zařadila do rubriky Ženy ve vědě, svého 32. newsletteru Píšu o vědě.
-
7. 3. 2025
Některé obory na brněnských vysokých školách navyšují už od září kapacitu. Je to způsobené vyšší poptávkou po zaměstnancích, potřeba jsou stovky lidí. Tématu se věnovala Česká televize, která vyrazila natáčet na Vysoké učení technické, ale taky na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity.
Přednostka Ústavu zdravotnických věd, profesorka Andrea Pokorná, a kolektiv vyučujících i studujících programu Všeobecné ošetřovatelství vzal televizní štáb do nově vybudovaných učeben, připravených právě v souvislosti s očekáváným navyšováním kapacit vybraných nelékařských zdravotnických programů. Na reportáž se můžete podívat zde.
-
6. 3. 2025
Brněnští lékaři se zapojili do mezinárodního projektu na lepší diagnostiku takzvané familiární hypercholesterolemie. Tato dědičná porucha způsobuje špatné ukládání cholesterolu už od dětství a způsobuje infarkt někdy i ve třiceti letech. Trápí jednoho člověka ze dvou až tří set, ale většina pacientů diagnostikovaná není. Současná vyšetření jsou totiž drahá, trvají dlouho a neumí odhalit všechny genetické vady.
Reportáž s profesorem Tomášem Freibergerem z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie přinesl Český rozhlas.
-
5. 3. 2025
Od začátku invaze se v Česku léčí asi 120 ukrajinských dětí s onkologickým onemocněním, z toho zhruba polovina na Klinice dětské onkologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno.
Ta byla jedním z pracovišť, na kterém působily dvě lékařky z ukrajinského Dněpru, které do Brna přijely na stáž v rámci humanitárního projektu MEDEVAC.
Česká televize o jejich zkušenosti natáčela pro Události v regionech. Na reportáž se můžete podívat v archivu.
-
5. 3. 2025
Lapáte po dechu při běžném úklidu nebo procházce se psem? Možná vám selhává srdce. Dušnost je jedním z hlavních příznaků závažného srdečního onemocnění, se kterým v Česku žije více než 400 000 pacientů. Při selhání srdce se krev začíná hromadit v plicním řečišti, což znemožňuje správné fungování plic. Problémy s dýcháním tak nemusejí vždy ukazovat pouze na nemocné plíce. Nejen o tom diskutovali na Dni I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Víc na portálu ProPrarodice.cz.
-
5. 3. 2025
Doktorka Halina Matějová z Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se letos už podruhé objevila na vlnách Českého rozhlasu, konkrétně ČRo Plus. V pořadu Věda plus rozebírala plusy a mínusy oblíbených lískooříškových pomazánek a obecně zásady zdravého stravování. Rozhovor si můžete poslechnout zde.
-
4. 3. 2025
Přestože počet eHealth aplikací a programů pro léčbu nemocí a podporu zdraví rychle roste, jejich využití v běžné medicínské praxi je v našich podmínkách stále okrajové. To je v kontrastu s evidencí o jejich vhodnosti a účinnosti. eHealth nástroje mohou sloužit jako samostatné léčebné metody, doplňková terapie i prostředky v oblasti primární, sekundární a terciární prevence. Zároveň mohou v mnoha případech augmentovat zavedenou léčbu, pomáhat ve fázi remise a být prevencí relapsu u řady onemocnění.
Přednostovi Ústavu lékařské psychologie a etiky, docentu Miroslavu Světlákovi, vyšel na téma eHealth komentář v Medical Tribune.
-
4. 3. 2025
Asi téměř každému se v posledních měsících stalo, že ho alespoň na pár dní postihlo nachlazení či nemoc. Existuje však nějaký způsob, jak se chorob co nejrychleji zbavit nebo se jim dokonce úplně vyhnout? I na tyto otázky v rozhovoru pro studentský portál Stisk odpovídala zástupkyně přednosty Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, docentka Zita Chovancová.
-
26. 2. 2025
Vědci z Masarykovy univerzity objevili nový mechanismus regulace růstu primárních řasinek, který by mohl přispět k lepšímu pochopení vzniku některých genetických onemocnění. O počinu Výzkumné skupiny Lukáše Čajánka z Ústavu histologie a embryologie hovořil v pořadu Věda Plus na Českém rozhlasu Plus magistr David Benk Vysloužil. Rozhovor si můžete poslechnout zde anebo si o něm přečíst na portálech Brňan,Technický týdeník nebo Universitas.
-
25. 2. 2025
Přednosta Kliniky infekčních chorob Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno, profesor Petr Husa, byl hostem poradny pořadu Apetýt na Českém rozhlasu Brno, kde hovořil o tom, jak se bránit respiračním i jiným infekcím.
-
23. 2. 2025
Nahradí umělá inteligence lidské psychoterapeuty? „Ta otázka takhle nestojí. Spíš bychom se měli ptát: Kde můžeme AI smysluplně využít? Jak virtuální asistenty zapojit do komplexní péče o zdraví člověka?“ říká docent Miroslav Světlák, přednosta Ústavu lékařské psychologie a etiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, který mimo jiné zkoumá možnosti digitálních aplikací v oblasti duševního zdraví, v rozhovoru pro Deník N.
-
21. 2. 2025
Ministerstvo zdravotnictví má plán, jak řešit dlouhodobý nedostatek zdravotních sester a záchranářů. Uvolní peníze na zvýšení počtu studentů těchto oborů každý rok o pětinu až do roku 2037, a to by mělo zvýšit počet nelékařského personálu nakonec o 22 000. V letošním roce školy dostanou asi 395 000 000 Kč na přípravu přijímaček a prvních měsíců studia. K tématu v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál hovořil i děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, profesor Martin Repko. Rozhovor si můžete poslechnout zde a o tématu se dočtete i na Seznam Zprávách.
-
20. 2. 2025
Magazín 100+1 Zázraky medicíny přinesl obsáhlý rozhovor s přednostou Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, docentem Markem Joukalem. Materiál nadepsaný Užiteční i po smrti se zabývá tématem darování těl pro vědecké a výukové účely, tím, jak proces darování probíhá nebo tím, jak jsou těla uchovávána. Je však i o výuce anatomie jako takové, o tom, proč je pro studenty historickým strašákem i o tom, jak se ji sám docent Joukal ještě jako medik v prostorách Anatomického muzea profesora Karla Žlábka učíval.
„Že je anatomie takový strašák je dané spíš tím, že je to první větší předmět, se kterým se studenti setkávají. Zakončena je velkou zkouškou, takže studenti se musí za dva semestry naučit kompletní anatomii člověka. Velká část z nich ji ale absolvuje relativně bez problémů,“ říká v rozhovoru, který si můžete přečíst zde.
-
19. 2. 2025
Společnost pro výživu publikovala autorský článek Energetické nápoje jako problém veřejného zdraví v lednovém čísle Zpravodaje pro školní a dietní stravování. Podepsány jsou pod ním doktorky Halina Matějová a Zlata Kapounová z Ústavu veřejného zdraví LF MU a studentka Barbora Gajárková.
-
17. 2. 2025
Doktorka Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která byla v roce 2015 součástí každoroční antarktické expedice, si splnila svůj vědecký sen a pojmenovala nový bakteriální druh. Po ostrově, kde má Český antarktický výzkumný program jednu ze svých základen.
O jejím úspěchu informovala ČTK a mnohé weby: Novinky.cz, ČT24, Vědavýzkum.cz, Deník N, Český rozhlas, Sciencemag.cz, Brňan, iBrno.cz, Náš region, Ekolist.cz, Enviweb.cz, Zprávy z Moravy nebo EpochTimes.cz, ale třeba taky tištěné Právo.
-
16. 2. 2025
Na rozdíl od některých zahraničních zemí je vědkyň ve vedoucích pozicích v České republice jako šafránu. Svět vědy je u nás stále přizpůsoben mužskému modelu a ženy musí vynaložit mnohem větší úsilí, aby dosáhly stejných pozic jako jejich mužští kolegové. Jak je možné skloubit práci s péčí o rodinu a jaký je rozdíl pracovat ve výzkumu v zahraničí a v Česku? O tom všem v rozhovoru pro Novinky.cz hovořila doktorka Lenka Bešše z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
-
16. 2. 2025
Až čtyřicet tisíc Čechů žije s genetickou poruchou, která jim může zkrátit život o desítky let. Familiární hypercholesterolémie způsobuje dramatické zvýšení hladiny škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Jak v rozhovoru zveřejněném na portálu Vědavýzkum.cz upozorňuje profesor Tomáš Freiberger z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, problém je, že většina pacientů o své diagnóze vůbec neví.
-
15. 2. 2025
V laboratořích Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vědci vyvíjejí recepturu na lísko oříškovou pomazánku, která by byla nejen chutná, ale i zdravá. Cukr v ní přitom nenahrazují sladidly, ale vlákninou, konkrétně inulinem, a místo palmového oleje testují lněný olej. Magazín Českého rozhlasu Experiment přinesl nejen reportáž z výroby, ale také doplňující rozhovor s doktorkou Halinou Matějovou z Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity o tom, čím může být taková pomazánka prospěšná…
-
12. 2. 2025
Ve středu 12. února byla tématem Dobrého rána České televize „Kůže“. Do vysílání tak zavítala i přednostka I. dermatovenerologické kliniky FN USA a LF MU, profesorka Hana Jedličková, aby poradila, jak nejlépe o vlastní kůži pečovat v chladném zimním počasí. Pořad najdete v archivu ČT.
-
11. 2. 2025
Každý absolvent lékařské fakulty by měl během studia získat základní znalosti a dovednosti v oblasti paliativní péče. Tuto výuku je potřeba rámcově sjednotit a vytvořit platformu učitelů, kteří se na ní budou podílet, sdílet poznatky a vzájemně se inspirovat, a to za respektování specifik jednotlivých fakult. S tímto cílem vznikl projekt financovaný nadačním fondem Kladné nuly, k jehož zhodnocení se v prosinci 2024 v pražském Karolinu sešli zástupci všech sedmi zúčastněných fakult. Díky tématu vzdělávání paliativní medicíny tak lékařské fakulty zapomněly na vzájemnou rivalitu a jejich zástupci se stali funkčním týmem. O tématu si můžete přečíst v Medical Tribune.
-
9. 2. 2025
Magazín Forbes uveřejnil reportáž nazvanou Odliv mozků. Slováci nejraději studují v Brně, každoročně jich tam míří tisíce. Píše se v ní i o Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, která mezi uchazeči ze Slovenska patří k těm vůbec nejvyhledávanějším…
-
6. 2. 2025
Doktorka Zuzana Holubcová z Ústavu histologie a embryologie LF MU byla hostem odpoledního vysílání Českého rozhlasu Zlín. Posluchače seznámila se svou kariérní cestou, přiblížila jim obor reprodukční medicíny i studijní program Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – Embryolog, který letos ukončí první absolventi. Záznam rozhovoru si můžete poslechnout v archivu ČRo Zlín.
-
5. 2. 2025
Doktorkám Ľubice Joppekové a Haně Záhumenské z Neurologické kliniky FN Brno a LF MU vyšel v dvouměsíčníku Remedia, přinášejícím nejmodernější poznatky současné medicíny a farmakologie, text na téma Migréna a komorbidity.
-
4. 2. 2025
Na 4. února připadá Světový den boje proti rakovině. Při té příležitosti byl hostem Ranního interview na Českém rozhlasu Radiožurnálu profesor Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU. Pětiminutový rozhovor si můžete poslechnout zde.
-
4. 2. 2025
Jeden z nejcennějších muzejních exponátů na světě bude od 25. srpna 2025 vystaven v Národním muzeu v Praze. Lucy, 3,2 milionu let starou fosilii druhu Australopithecus afarensis, budou návštěvníci moci vidět šedesát dnů.
Při příležitosti chystané výstavy o tématu lidské evoluce v pořadu 90´ ČT24 hovořila doktorka Miriam Nývltová Fišáková z Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která má k Lucy osobní vztah. „Byla objevená v den mých narozenin, takže jsme stejně staré,“ říká na závěr rozhovoru, na který se můžete podívat v archivu České televize.
-
2. 2. 2025
Na přelomu ledna a února se střetávají dvě témata, která ve společnosti rezonují – hubnutí, které si mnozí dali jako novoroční předsevzetí, a omezení alkoholu v rámci Suchého února. Může člověk zhubnout, i když si dopřává pivo, víno nebo koktejly? A lze shodit na váze pouze tím, že na měsíc zcela vynechá alkohol? Na to pro magazín Marianne odpovídá čerstvá absolventka studijního programu Nutriční terapie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, bakalářka Karolína Beranová.
-
1. 2. 2025
Ve věku 85 let zemřel v pondělí přední český neurochirurg a dlouholetý přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, profesor Vladimír Smrčka. Vzpomenuli na něj mimo jiné na iDNES.cz, v Metru, na Impuls.cz, na TN.cz anebo v Lidových novinách.
-
31. 1. 2025
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity se připojila k celoevropskému projektu zaměřenému na včasnou diagnostiku familiární hypercholesterolemie. Dědičná porucha způsobující vysokou hladinu cholesterolu v krvi násobně zvyšuje riziko infarktu už v mladém věku. O projektu FH-EARLY, který za fakultu koordinuje profesor Tomáš Freiberger z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno, napsal například Deník, ScienceMag.cz, magazín Universitas nebo regionální online magazíny Šalina, Brňan, iBrno a Náš region.
-
27. 1. 2025
Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity začala ve studijním programu Zdravotnické záchranářství studovat Anna Brucháčková – talentovaná florbalistka Bulldogs Brno, kterou prestižní švédský magazín Innebandymagazinet zvolil nejlepší hráčkou do 20 let, celkově pak devátou nejlepší na světě. Rozhovor s ní si můžete přečíst na stránkách města Brna – Co se děje v Brně.
-
27. 1. 2025
Sama doma s profesorem Jaroslavem Štěrbou. Přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU přišel do oblíbeného pořadu České televize představit svůj obor, o němž se hlavně v minulosti říkávalo, že je smutným tématem.
„Jsou chvíle, kdy to smutné téma pořád ještě je, ale je to podstatně méně smutné než téměř před čtyřiceti lety, kdy jsem začínal. Daří se nám vracet do života podstatně větší počty malých dětí a vracíme je ve stavu lepším, než jsme je vraceli před lety. Nicméně pořád to není něco, s čím bychom měli být spokojeni a je před námi ještě dlouhá cesta,“ říká v rozhovoru, který můžete zhlédnout v archivu České televize.
-
26. 1. 2025
Čtvrtina Čechů pravidelně kouří a moderní alternativy jako elektronické cigarety lákají stále více mladých. Odborníci varují před iluzí „zdravého kouření“ a vyzývají k posílení prevence. Marketing tabákových společností dle nich totiž stále vítězí nad zdravím.
O tématu e-cigaret hovořil v podcastu Seznam Zpráv MUDrování přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno a LF MU, profesor Milan Sova.
-
25. 1. 2025
Tajemství lebky, jež generace sloužila jako vyučovací pomůcka na základní škole UNESCO v Uherském Hradišti, je odhaleno. Vědci spolu s žáky zjistili, že šlo o důstojníka rakousko-uherské armády. Identifikovat ostatky se jim podařilo v projektu, který vedla doktorka Miriam Nývltová Fišáková z Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Pracovalo se mi s žáky skvěle, byli úžasní. Dokonce jsem do toho zapojila i naše studentky v rámci antropologické praxe. Žáci dělali celou antropometrii, pak se studentkami počítali výšku a pohlaví, teď si dělají rekonstrukci obličeje. Vlastně dělali po celou dobu téměř totéž, co já,“ říká doktorka Nývltová Fišáková. O jedinečném výzkumu si můžete přečíst na webu ČT24, v MF Dnes, na webu Deníku nebo v Blesku.
-
24. 1. 2025
Děti do pěti let věku tvoří největší část jejích pacientů. Ve chvíli, kdy se k ní dostanou, už o ně zpravidla pečuje pět až sedm specialistů různých odborností. Pediatrička Kateřina Slabá je lékařkou v unikátní brněnské Ambulanci pro dětské pacienty bez diagnózy, kde se s pomocí genetických testů a dalších postupů snaží dát těžce nemocným dětem něco, co nikdo předtím nedokázal – diagnózu. Svoji práci představuje v obsáhlém rozhovoru pro magazín Reportér.
-
23. 1. 2025
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně od ledna přijímá žádosti o studium v novém studijním programu Zdravotnické záchranářství. A protože na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity má tento studijní program už svou tradici, přijela Česká televize o tom, jaký je o studium zájem a co uchazeče na profesi láká, natáčet také k nám, na Dny otevřených dveří.
„Minulý rok jsme měli kolem dvou set padesáti zájemců a vidíme každý rok, že jejich počet stoupá,“ říká koordinátor studijního programu Zdravotnický záchranář, magistr Michal Pospíšil.
Reportáž byla odvysílána v Událostech regionech, v rozšířené podobě pak také ve večerní Zóně ČT 24.
-
20. 1. 2025
Mladá fronta Dnes ve své mimořádné příloze informovala o nových možnostech studia na vysokých školách. Svůj prostor v článku pochopitelně dostala i Masarykova univerzita a navazující magisterský studijní program Neurovědy, který bude nově otevřen na LF MU.
-
16. 1. 2025
Každý absolvent lékařské fakulty by měl během studia získat základní znalosti a dovednosti v oblasti paliativní péče. Tuto výuku je potřeba rámcově sjednotit a vytvořit platformu učitelů, kteří se na ní budou podílet, sdílet poznatky a vzájemně se inspirovat, a to za respektování specifik jednotlivých LF. S tímto cílem vznikl projekt financovaný nadačním fondem Kladné nuly, k jehož zhodnocení se v prosinci 2024 v pražském Karolinu sešli zástupci všech sedmi zúčastněných fakult. Díky tématu vzdělávání paliativní medicíny tak LF zapomněly na vzájemnou rivalitu a jejich zástupci se stali funkčním týmem. Více na webu Medical Tribune.
-
15. 1. 2025
Výzkum mozku vyžaduje zásadní změnu v přístupu k bádání. Se zcela novým směrem přišly výzkumné týmy čtyř českých pracovišť, které se spojily s francouzskými a německými vědci a společně uspěly v silné evropské konkurenci. Díky tomu vznikne v České republice během následujících šesti let zcela unikátní interdisciplinární centrum excelence CLARA, první svého druhu ve střední a východní Evropě, které se zaměří na vývoj nové generace aplikací využívajících umělou inteligenci, výpočetní modelování a kvantové výpočty.
„Naši vědci přinesou do projektu dlouholeté zkušenosti s molekulárními dynamickými simulacemi proteinů,“ říká profesor Michal Masařík, přednosta Mezinárodního centra klinického výzkumu FN USA a LF MU. Více se o projektu CLARA můžete dočíst v magazínu 21. století.
-
14. 1. 2025
Magistra Erika Čermáková z Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se ve svém výzkumu zaměřila na fenomén tzv. metabolicky zdravé obezity, líbivě označovaný jako fat and fit. Jak se však ukazuje, být obézní a zároveň zdravý lze přinejlepším dočasně.
„Za mě žádná zdravá obezita neexistuje. Jakákoliv obezita, tedy i ta štíhlá, není dobře,“ říká v rozhovoru, který si můžete přečíst na fakultním webu.
O tématu však hovořila také v pořadu Dobré ráno České televize. -
13. 1. 2024
Před devadesáti lety v Brně vznikl Dům útěchy, z něhož se později stal Masarykův onkologický ústav. Pracoviště na Žlutém kopci je dodnes jediné specializované onkologické centrum s nadregionální působností v České republice. Ročně tam v současné době provedou víc než pět tisíc operací a ambulantně centrum obslouží kolem půl milionu pacientů. Významné výročí připomíná web ČT24, zmíněno však bylo i ve vysílání Českého rozhlasu Brno.
-
13. 1. 2025
Jako každý rok přišla chřipková epidemie a jako každý ji ve vysílání České televize komentoval profesor Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU.
„Za těch čtyřicet let praxe, co dělám v oboru infekčního lékařství, můžu říct, že je to pokaždé stejné. Jediný rozdíl je v tom, jestli dojde k té vlně už předvánoční, nebo potom vznikne epidemie až po Vánocích, někdy koncem ledna nebo potom třeba i později v únoru nebo v březnu. Ale nic mimořádného se neděje,“ shrnul s klidem sobě vlastním ve vstupu, který můžete zhlédnout v archivu ČT24.
-
12. 1. 2025
Zatímco řada lidí o letu do kosmu jenom sní, doktorka Lucie Ráčková z I. neurologické kliniky FN USA a LF MU k němu reálně směřuje. Vše odstartovala expedice na Antarktidě, kde sledovala míru stresu polárníků. Od té doby zažila simulaci pobytu na Marsu a v Brazílii se na devět týdnů ponořila do vesmírných studií pod dohledem předních odborníků. Rozhovor s ní si můžete přečíst na Novinkách.
-
9. 1. 2025
Před padesátkou vyměnil prestižní místo vysokoškolského profesora za ordinaci venkovského lékaře. Proti této formulaci se však důrazně ohrazuje, protože medicínu podle něj nelze dělit na vyšší a nižší. K zásadnímu životnímu kroku ho přivedla zkušenost z Ugandy. O svém životním příběhu se profesor Zdeněk Ráčil působící na Fyziologickém ústavu LF MU rozpovídal pro Magazín Mladé fronty DNES.
-
8. 1. 2025
„Nechceme čekat, až lidé onemocnění, chceme je oslovit mnohem dříve, aby se tak nikdy nestalo,“ říká docent Miroslav Světlák, přednosta Ústavu lékařské psychologie a etiky. Už v roce 2017 spustil s kolegy pilotní projekt seberozvojového programu se základy v mindfulness terapii, který měl studujícím Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pomáhat snížit míru stresu. Jak jsou na tom naši studenti se zvládáním stresu dnes, přiblížil v rozhovoru pro Český rozhlas.
-
8. 1. 2025
Docent Miroslav Světlák, přednosta Ústavu lékařské psychologie a etiky, už je téměř stálicí v pořadu Host Lucie Výborné na Českém rozhlasu. V aktuálním povídání s oblíbenou moderátorkou představil instagramový účet Chill je sklil, který provozuje s kolegou, doktorem Adamem Suchým, a hovořil i o tom, jak sám sebe ukotvit v realitě. Celý rozhovor najdete v archivu Radiožurnálu.
-
7. 1. 2025
Rehabilitační oddělení Fakultní nemocnice Brno se od nového roku stalo klinikou, díky tomu se může zaměřit na výuku budoucích fyzioterapeutů. Přednostou se stal docent Filip Dosbaba, který rovněž vede Katedru fyzioterapie a rehabilitace Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Usilovat chce zejména o rozvoj telerehabilitace. Kromě toho plánuje podporovat své zaměstnance v tom, aby se věnovali určité specializaci. Skrze ČTK např. i v týdeníku Náš region nebo na webech Týden.cz a Medicína.cz.
-
7. 1. 2024
Děti s nadváhou a obezitou využívají jídlo jako prostředek k řešení negativních emocí a snadněji se k jídlu nechají zlákat. Potvrzuje to výzkum, na němž spolupracují vědci Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity, Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Státního zdravotního ústavu. Zjištěné poznatky využijí při vytvoření aplikace zaměřené na zdravý životní styl. O výzkumu psal Deník.
-
6. 1. 2025
Příběhy obyčejného lékařství je název série rozhovorů s absolventy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která si teď našla cestu i do magazínu 100+1 Zázraky medicíny. Jako první v něm byl otištěn příběh doktora Jiřího Kubka, který po promoci v roce 1973 nejdříve zamířil do Dačic, kde našel svou životní lásku, aby se později vrátil na jih Moravy na Kliniku infekčních chorob FN Brno a odtud, před důchodem, odešel pracovat na Infekční oddělení nemocnice Vazební věznice Brno.
Jeho vzpomínky si můžete přečíst v lednové „Stoplusjedničce“ anebo na našem webu.
-
3. 1. 2024
Anatomie je základem medicíny. Přednosta Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity docent Marek Joukal byl hostem pořadu Apetýt na Českém rozhlasu Brno. Přiblížil v něm nejen výuku anatomie jako takovou, ale i program dárcovství těl a to, jak taková těla slouží vzdělání budoucích lékařů.
Rozhovor si můžete poslechnout v archivu ČRo Brno.
-
1. 1. 2025
Magazín Forbes zveřejnil každoroční žebříček 50 Nejlepších lékařů Česka. Jsou mezi nimi i ti spjatí s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity: docent Tomáš Kazda z Kliniky radiační onkologie MOÚ a LF MU, profesor Petr Němec, revmatolog z II. interní kliniky FN USA a LF MU, ale třeba i nedávný absolvent LF MU, doktor Michal Řiháček, působící aktuálně jako primář Hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. Celý žebříček najdete na webu Forbesu.