Genderová rovnost

Vedení Masarykovy univerzity následuje cíle Evropské unie v oblasti rovnosti žen a mužů: Strategie pro rovnost žen a mužů na období 2021–2030 a Plán podpory rovnosti žen a mužů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na léta 2021–2024. MU realizuje pro podporu genderové rovnosti rozmanitá opatření jako součást strategického závazku univerzity vzhledem k principům transparentnosti, rovnosti a zodpovědnosti a současně vzhledem ke sladění pracovního a osobního života všech svých zaměstnanců a studentů. Uvedený závazek univerzita naplňuje na úrovni svých součástí a také prostřednictvím aktivit univerzity jako celku.
Lékařská fakulta se aktivně zapojuje jak v přípravě, tak realizaci těchto aktivit.

Genderová rovnost

Genderová rovnost znamená stejnou viditelnost, stejné postavení a stejnou účast obou pohlaví ve všech sférách veřejného a soukromého života. Genderová rovnost je opakem genderové nerovnosti, nikoliv genderových rozdílů, a jejím cílem je prosazovat plnohodnotnou účast žen a mužů ve společnosti (definice Rady Evropy).
Rozdíly mezi muži a ženami mají biologickou a sociální povahu.

Pohlaví

Pohlaví odkazuje na biologicky podmíněné rozdíly mezi muži a ženami, které jsou univerzální a nemění se podle času či místa působení.

Gender

Gender odkazuje na sociální rozdíly mezi ženami a muži, které jsou naučené, mění se s časem a významně se liší jak v rámci jednotlivých kultur, tak i mezi různými kulturami.

Plán genderové rovnosti

Plán gendrové rovnosti na léta 2025 - 2028 poskytuje rámec pro rozvoj a realizaci účinných opatření pro dosažení cílů v prioritních oblastech genderové rovnosti na MU a v rámci součástí MU.

Plán genderové rovnosti MU

Gender audit LF MU

V roce 2024 probíhaly na Lékařské fakultě práce na gender auditu, jehož cílem je analyzovat přístup fakulty k jednotlivým procesům z pohledu zajištění rovnosti příležitostí a plánování podpůrných aktivit v této oblasti. Audit zároveň sloužil jako podklad pro tvorbu Plánu genderové rovnosti Masarykovy univerzity na roky 2025 – 2028.

Proč pracujeme na gender auditu?

férovost a lepší pracovního prostředí pro všechny – reputace
naplňování cílů národních a evropských politik, zajištění souladu s legislativou
ekonomické přínosy – součást podmínek pro financování od poskytovatelů (Horizon Europe, TAČR)
jako držitel HR Award máme povinnost prokazovat naplňování genderové vyváženosti

Bez popisku

Plán genderové rovnosti

Máte k obsahu podněty či připomínky? Budeme rádi, když nám je řeknete!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info