Zajímá vás, co se děje na fakultě, když v noci zhasnou světla a zamknou se dveře? Pak jste s námi určitě byli 30. září na Noci vědců!

Hlavní hrdiny každonočního života na fakultě, noční hlídače, jste po osmnácté hodině vystřídali vy. A byly vás stovky. Děkujeme, že jste byli s námi. A co jste všechno zažili? Sedm ústavů, osm hodin, nekonečno zážitků, pojďme se na to podívat!

6. 10. 2022

Bez popisku

Hlavní hrdiny každonočního života na fakultě, noční hlídače, jste po osmnácté hodině vystřídali vy. A byly vás stovky. Děkujeme, že jste byli s námi. A co jste všechno zažili? Sedm ústavů, osm hodin, nekonečno zážitků, pojďme se na to podívat!

Přivonět si k rozkvetlé zahradě jste mohli na stanovišti Čichová banka přímo na univerzitě. Až pod nos jsme vám také přinesli 60. ročník výstavy léčivých rostlin pořádané Centrem léčivých rostlin LF MU. Tonka, vanilka, růže, na čtyřicet vůní se linulo jednou z učeben. Na návštěvníky čekal také malý testík. Měli uhodnout do čeho strkají nos. A nebylo to vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Jídlo všemi smysly. Pět smyslů, pět dveří a za každými čekal unikátní program nutričních terapeutů. Víte, jak vnímáte? Proč je důležitá barva jídla a také zvuk při jeho konzumaci? Tak zavřete oči a pojďte poznávat jídlo všemi smysly! V prvních dveřích zavazují studenti příchozím oči. Hra vrátila do dětství i Lukáše: „No ono se to zdá lehké, ale rozeznat to je občas náročné. Pamatuju si, že jsme poznávání jídla poslepu hráli také ve školce.“ Poplést hlavu a zmást smysly se pokoušel také úkol, kdy bylo před návštěvníka postaveno sedm misek s lentilkami sedmi barev s překvapujícími příchutěmi. Byli jste s námi? A podařilo se vám poznat všechny?

Anatomické muzeum profesora Karla Žlábka je plné těch nejúžasnějších i nejprapodivnějších předmětů. Místnost, kde jsou uloženy stovky exponátů anatomie nejen lidského těla, představila dvojice studentů Všeobecného lékařství Matúš a Anna. Dechberoucí svět uvnitř nás rozkryli v třicetiminutové přednášce. „Překvapilo mě, že se všechny ty soustavy do nás vejdou, je toho tolik, a přitom jsme tak malincí. Je to fascinující,“ svěřila se se svými dojmy Eliška, studentka Filozofické fakulty. „Kluci jsou zatím úplně malincí, tak myslím, že ještě moc nechápou, na co se dívají. Zatím se jim to líbí a nemají strach. To mě překvapilo,“ popsal svou zkušenost Jan, otec dvou dětí. „Zájem o muzeum je obrovský, na registracích jsme měli plno, ale čeká tu pravidelně o deset až patnáct zájemců více. To je skvělé,“ uzavírá Matúš.

„Á, přicházíte v pravou chvíli, budeme rodit!“ Na stanovišti Medicína s citem si mohli návštěvníci nejen prohlédnout věrnou repliku porodnického sálu, čekal na ně ale zážitek ještě mnohem větší. Mohli si přímo na místě vyzkoušet asistovat u porodu. Vtáhnout do práce porodních asistentek, porodníků a gynekologů se nechali skrz připravenou zážitkovou aktivitu. Doktor Matěj Anton dohlížel na správnost provedení jednotlivých úkolů a nakonec zodpověděl každou zvídavou otázku. Ptali jste se například, jak je to s přirozeným porodem a císařským řezem. „Císařský řez je velká břišní operace, vytéká tam na 700 ml krve za minutu. Za 4 minuty tak může rodička zcela vykrvácet, je tedy potřeba být rychlý a neohrozit matku,“ uvádí mladý lékař. Za druhými dveřmi paní doktorka Jasná přibližovala práci s laparoskopickými trenažéry věrně simulující prostředí uvnitř břicha.

Dostat se Za hranice smyslů pomohly návštěvníkům na stanovišti Biofyzikálního ústavu moderní přístroje využívající znalosti z oblasti fyziky například k zobrazení vlastní teploty v barevném zobrazení pomocí termokamery. Ultrazvuk pak umožnil nahlédnout návštěvníkům do jejich nitra bez použití skalpelu. Bylo toho ale ještě mnohem více, pokud jste nebyli, nemusíte být smutní, o přístrojové technice a využití fyziky v medicíně pro vás Juniorská akademie chystá již 12.10. online kurz

Smysly, to je úžasná věc. Někdy ale přestanou fungovat. Jak to řeší neurochirurgové prozradil doktor Solár na stanovišti Poruchy čití. Na virtuálním stole jste si mohli prohlédnout, jak fungují orgány zodpovědné za smysly, jak jsou zásobené a jaké systémy za jejich funkčností stojí. Prozradil, jak operativně můžeme nedostačujícím smyslům pomoci a co všechno dnešní medicína dokáže. Všem studentům, které možnosti medicíny ohromily, bychom ještě rádi připomněli, že brzy bude možnost podávat přihlášky ke studiu na LF MU, tak to neprošvihněte!

V neposlední řadě jste se přišli podívat na stanoviště přibližující práci dětské otorhinolaryngologie, Hlemýžď na baterky, kde jste mohli živě diskutovat o možnostech návratu sluchu již u dětí. Lékaři z klinického pracoviště s sebou dokonce makety kochleárních implantátů donesli, a tak jste je mohli prozkoumat – jak jinak než – VŠEMI SMYSLY!

Věříme, že jste si akci s námi užili a těšíme se na příští rok.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info