Svému lékaři věříte. Ale rozumíte mu? Projekt LF MU chce zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity pomáhá s tvorbou metodiky, jak vytvářet doporučení pro pacienty a širokou veřejnost. Zapojte se taky.
V kulatém 80. díle podcastu Stetoskop se zaměříme na obor hematoonkologie s předním odborníkem prof. MUDr. Jiřím Mayerem, CSc. Stál u první transplantace kostní dřeně v Brně a zasadil se o vznik Centra molekulární biologie a genové terapie. Poslechněte si, jaké jsou nejnovější trendy v léčbě leukémií a co čeká tento obor v budoucnu?
Hematoonkologie je oborem, kde se denně potkávají nejnovější medicínské postupy s lidskými příběhy. Jak se za poslední desetiletí změnila diagnostika a léčba leukémií? Jaký vliv má molekulární biologie na personalizovanou medicínu? A co vše obnáší práce na špičkové hematoonkologické klinice? To vše rozebíráme v dalším díle podcastu Stetoskop s prof. MUDr. Jiřím Mayerem, CSc.
Profesor Mayer patří mezi přední české odborníky v oblasti hematoonkologie. Stál u první transplantace kostní dřeně v Brně, zasadil se o vznik Centra molekulární biologie a genové terapie a díky jeho vedení se Interní hematologická a onkologická klinika FN Brno stala největším a nejmodernějším pracovištěm tohoto druhu v České republice. Jaký význam měly tyto kroky pro rozvoj hematoonkologie? Jaké jsou nejnovější trendy v léčbě leukémií a co čeká tento obor v následujících letech?
Kromě vědecké a klinické práce se aktivně věnoval a dál věnuje i vzdělávání mediků, v letech 2010-2018 zastával funkci děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
V rozhovoru nahlédneme nejen do jeho kariérní cesty, ale i do osobních vzpomínek – třeba na jeho dětství, kdy v šesté třídě ještě netušil, že bude lékařem. Povíme si o tom, jak se rozhodoval mezi různými obory, co ho přivedlo k hematoonkologii a jak se proměnila léčba leukémií od dob jeho nástupu na kliniku až po dnešek. Nezapomeneme ani na jeho pohled na budoucnost medicíny, roli dárcovství krve a význam propojení výzkumu s klinickou praxí.
Podcast zakončíme odlehčenějšími tématy – zjistíme, jak profesor Mayer relaxuje, na co se těší po ukončení funkce přednosty a komu by předepsal transfúzi optimismu a smyslu pro humor, kdyby taková možnost existovala. Nevynecháme ani otázku, jaké motto ho provází životem a co by poradil dnešním studentům medicíny. S profesorem Mayerem jsme před rokem přinesli i velký rozhovor, můžete se na rozhovor tedy připravit předem, nebo si jej rovnou pustit do Vašich uší. Přejeme příjemný poslech první části rozhovoru, tu druhou polovinu přidáme 18. 4.
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity pomáhá s tvorbou metodiky, jak vytvářet doporučení pro pacienty a širokou veřejnost. Zapojte se taky.
Studenti čtvrtého až šestého ročníku všeobecného lékařství měli jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku gynekologie a porodnictví a zažít tento obor v praxi. Lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU pro ně připravili interaktivní konferenci STARTGYN v Simulačním centru Masarykovy univerzity.