Zahraniční kolegyně Mervi Jokinen (UK) a Jolanda Liebregts (NL) vřele přivítala přednostka Ústavu a současně proděkankou pro nelékařské studijní programy na LF MU profesorka Andrea Pokorná. Po celou dobu pobytu zahraničních kolegyň se o jejich odborný i volnočasový program postaraly PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D. a Mgr. Lenka Veselá. Zahraniční kolegyně aktivně participovaly ve výuce porodních asistentek se svými přednáškami a workshopy. Byly velkým obohacením jak pro vyučující, tak pro studentky programu porodní asistence, které měly možnost srovnávat systém péče o ženy v mateřství a jeho organizaci v různých evropských zemích s dlouholetou tradicí samostatné práce porodních asistentek v primární i sekundární péči.
Workshopy umožnily studentkám prakticky si vyzkoušet dovednosti a komunikaci se ženou, jejím doprovodem i členy zdravotnického týmu v různých modelových situacích.
Mervi Jokinen, MSc (Distinction), PG Cert, BSc (Hons), RM, se nejprve kvalifikovala jako registrovaná sestra v roce 1981 a poté se stala registrovanou porodní asistentkou v roce 1984 ve Velké Británii, s dalším studiem BSc (Hons) v oboru Professional Practice Midwifery s vyšší úrovní ENB; MSc v oboru sociální intervence pro veřejné zdraví (vyznamenání) z Imperial College London a získání „Adam's Award“. Má za sebou 30 let práce v NHS (Velká Británie) a získávání klinických zkušeností v porodnických službách, zahrnujících všechna praktická prostředí, včetně vedení týmu. Je vášnivou zastánkyní individuální péče zaměřené na ženu a domácí porod, což ji přivedlo do Royal College of Midwives (RCM), aby ovlivnila praxi a politiku na národní úrovni. Do RCM nastoupila v roce 2001 a převzala národní roli jako poradce pro praxi a standardy. Ve své současné profesionální roli působí jako určená zástupkyně RCM s několika externími organizacemi: vládními, odbornými a dalšími nevládními organizacemi, které vyvíjejí zásady a standardy, stejně jako se účastní auditů a výzkumu na národní úrovni. Ve své bývalé mezinárodní pomocné roli předsedkyně Evropské asociace porodních asistentek (EMA 2009-21) měla Mervi strategickou vedoucí úlohu při maximalizaci zastoupení a vlivu EMA v EU a využívání příležitostí k podpoře celkového a reprodukčního zdraví žen. To bylo podpořeno jejím přesvědčením, že šíření osvědčených postupů a pokrok ve všech aspektech porodní asistence bude mít dopad na kvalitu a bezpečnost zdravotní péče o ženy, včetně lobbingu za humanizovaný porod zaměřený na ženu. Aktivně se zapojila do evropského regionu WHO a v roce 2013 se stala místopředsedkyní Evropského fóra národních asociací ošetřovatelství a porodní asistence (EFNNMA) a nyní má roli prezidentky ve výkonné radě. Spolupráce s evropským regionem WHO je prvořadá při realizaci poslání a cílů EFNNMA a při rozvoji ošetřovatelství a porodní asistence v evropském regionu.
Jolanda Liebregts, MSc. Komunitní porodní asistentka v současné době pracující na rozvoji organizace porodní péče v Holandsku zlepšující výsledky péče, což je také téma její doktorské práce. V minulosti pracovala jako regionální manažerka pro KNOV (Královská profesní organizace porodních asistentek).
Na workshopech spolu s Jolandou participovala také naše pražská kolegyně, porodní asistentka a terapeutka Mgr. Petra Ann Kovarčíková.
Mimo výuku byl také čas na neformálně strávené okamžiky...
Všechny zajímavé aktivity a setkání se studentkami proběhly v původních prostorách fakulty na Komenského náměstí. Pozitivní zpětnou vazbu vyjádřily nejen vyučující a studentky, ale také obě zahraniční kolegyně:
Mervi Jokinen
Jolanda Liebregts