Výstava Centra léčivých rostlin přiblíží zahradní terapii

Historie výstavy léčivých rostlin sahá hluboko do šedesátých let minulého století, letošní ročník bude už dvaašedesátý. Návštěvníci si budou moct od 13. června do 7. července prohlédnout nejen léčivky a další dieteticky zajímavé rostliny v nejlepší fázi růstu, součástí akce je i tentokrát panelová výstava, letos věnovaná zahradní terapii.

29. 5. 2024

„Zahradní terapie není jen prostá práce na zahradě, jak by si mnozí mohli myslet. Je to cílená ozdravná metoda využívající pobytu v přírodě, zahradničení a práci s rostlinami a přírodninami k podpoře fyzického a psychického zdraví,“ říká inženýrka Zuzana Galle z Centra léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, spoluzakladatelka Asociace zahradní terapie. Ta od roku 2019 sdružuje zástupce z oblasti sociálních, zdravotních i pečovatelských služeb, ale i zahradní architekty, vzdělávací instituce či samotné zahradníky. Jejich společným cílem je rozšiřování povědomí o zahradní terapii a širokých možnostech jejího využití.

„Aktivizuje a stimuluje smysly, zlepšuje motoriku, koncentraci, pomáhá při psychických potížích, vyhoření, závislostech i psychiatrických onemocněních. Zmírňuje projevy agresivity, působí při léčbě různých dlouhodobých onemocnění nebo zotavování se po úrazech. Podporuje komunikační i sociální schopnosti jednotlivců a podporuje pocit sounáležitosti,“ vyjmenovává benefity zahradní terapie Zuzana Galle.

Jako terapeutka dlouhodobě využívající metody zahradní terapie při práci s klienty s poruchami autistického spektra svá slova může podpořit konkrétními pacientskými zkušenostmi. „To, co se mi na zahradní terapii nejvíc líbí, je široká škála jejího uplatnění – nejenom co se týká diagnóz, ale i co se týká osobnostních typů jednotlivých účastníků terapie. S někým můžete opravdu ,pracovat na zahradě‘, s někým na zahradě jen být, s někým o zahradě a přírodě jen mluvit a sdílet jeho vzpomínky. Všechny tyto formy evidentně pomáhají,“ přibližuje.

Panelová výstava představující historii, metody, účinky, ale i možnosti využití vlastní zahrady k terapeutickým účelům vznikla v rámci projektu Therapeutic Gardens, do něhož byly zapojeny organizace z Česka, Slovenska, Srbska a Maďarska. U jednotlivých panelů budou mít návštěvníci příležitost seznámit se s konkrétními ukázkami zahradně terapeutických aktivit, část prezentace bude věnována i členům Asociace zahradní terapie.

62. ročník výstavy Centra léčivých rostlin LF MU bude v areálu na Údolní 74 v Brně zahájena 13. června v 10:00, potrvá do 7. července a přístupná bude denně od 9:00 do 18:00.