V 7. ročníku soutěže o nejlepší práce publikované v impaktovaných časopisech za rok 2021, který vyhlašuje Purkyňův nadační fond, byly tradičně vybrány vítězné práce ve třech oborech: teoretické, interní a chirurgické. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 39 prací.
Při slavnostním předání cen v Karolinu v září převzal ocenění absolvent doktorského studijního programu Onkologie a hematologie na LF MU Mgr. Václav Šeda, Ph.D. za vítězství mezi 15 přihlášenými pracemi v kategorii interních oborů s prací FoxO1-GAB1 axis regulates homing capacity and tonic AKT activity in chronic lymphocytic leukemia. Článek byl publikován v časopise Blood (impakt factor: 23,629). Dr. Šeda působí ve Středoevropském technologickém institutu Masarykovy univerzity a na Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno a LF MU.
Více informací o nejlepších pracech za rok 2021 je dostupných na webu Purkyňova nadačního fondu. Purkyňův nadační fond byl založen v roce 2003 Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) s cílem podpořit rozvoj a rozšiřování poznatků lékařských věd, využívání nových poznatků ve zdravotní péči, šířit zdravotnickou osvětu a od roku 2016 také oceňovat mladé autory za jejich publikační činnost. Zaměřuje se na členy a členky ČLS JEP do 35 let. Vůbec prvním oceněným v roce 2016 se stal doc. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D., který vede výzkumnou skupinu Mikroprostředí imunitních buněk na CEITEC MUNI a kde také působí oceněný dr. Šeda.