Svému lékaři věříte. Ale rozumíte mu? Projekt LF MU chce zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity pomáhá s tvorbou metodiky, jak vytvářet doporučení pro pacienty a širokou veřejnost. Zapojte se taky.
Reportáž o nekomerční výměně semen mezi botanickými zahradami natáčela v pondělí 3. února v Centru léčivých rostlin LF MU Česká televize.
Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno dne 3. února přivítalo hosty z České televize, která natáčela reportáž o nekomerční výměně semen mezi botanickými zahradami. Pro zajímavost, během doby natáčení došly požadavky na osivo z kazašské Almaty, švýcarského Fribourgu, rakouského Linze a slovenských Košic.
Podzim a zima jsou v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity věnovány zpracování sušeného materiálu pro potřeby výuky studentů Lékařské fakulty MU a pracím na Indexu seminum – každoročně vycházejícímu seznamu semenného genetického materiálu, který se v průběhu roku sbírá, suší a dále zpracovává. Aktuální Index seminum obsahuje 777 položek. Tento seznam rozesíláme v rámci nekomerční mezinárodní výměny v tištěné či elektronické podobě dalším botanickým zahradám. Požadavky na genetický materiál z Centra léčivých rostlin přicházejí kromě České republiky například z Německa, Belgie, Itálie či Ruska. Často poptávané jsou položky z rozsáhlé sbírky mákovitých (Papaveraeae), pokřín lékařský (Mandragora officinarum) nebo aromatické rostliny, jako je bedrník anýz (Pimpinella anisum).
Reportáž ke shlédnutí zde (od 6:57).
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity pomáhá s tvorbou metodiky, jak vytvářet doporučení pro pacienty a širokou veřejnost. Zapojte se taky.
V kulatém 80. díle podcastu Stetoskop se zaměříme na obor hematoonkologie s předním odborníkem prof. MUDr. Jiřím Mayerem, CSc. Stál u první transplantace kostní dřeně v Brně a zasadil se o vznik Centra molekulární biologie a genové terapie. Poslechněte si, jaké jsou nejnovější trendy v léčbě leukémií a co čeká tento obor v budoucnu?