Skalpelové rovnoprávnosti: Ženy v chirurgii

Žena a muž jsou si v chirurgii rovnocenní, pokud vydají stejný pracovní výkon. Jaká je ale skutečnost přímo na operačních sálech? Nejen nad touto otázkou debatovali návštěvníci na přednášce neurochiruržky a proděkanky lékařské fakulty Evy Brichtové. Motivovala na ní studentky medicíny, aby vytrvaly a nenechaly se od svých snů odradit okolím.

7. 12. 2023

Bez popisku

V pondělí 4. prosince zaplnili kavárnu Trojka studenti a především studentky, aby si vyslechli přednášku Skalpelové rovnoprávnosti: Ženy v chirurgii. Akci organizovala studentka čtvrtého ročníku všeobecného lékařství Milka Latinović, kterou k výběru tématu přiměly příběhy spolužaček. „Chtěla jsem shromáždit slečny, které se s něčím takovým setkaly a povzbudit je,“ sdělila. Sama přiznala, že má s narážkami na své pohlaví bohaté zkušenosti.

Podle Brichtové v chirurgii nezáleží na pohlaví, ale na povaze člověka. „Je důležité, aby se dokázal rychle a dobře rozhodovat ve správný čas. Zda jste muž nebo žena nehraje roli. To se pouze někteří lidé snaží být důležitější na úkor ostatních. A to není správné,“ dodala.

S doktorkou souhlasí i jeden z účastníků Aziz Šnyrch, který doufá, že se chirurgie stane jeho budoucím oborem. „Problematika rovnoprávnosti na sálech mě zajímá. Na praxích na střední škole jsem zažil, že na chirurgických odděleních měli doktoři dost nepříjemné sexistické narážky na vzhled studentek medicíny. Nemyslím si, že je to o tom, kdo za skalpelem stojí, ale co umí. Navíc více žen bude další obrovské plus v tomto oboru, stejně jako každém jiném,“ podotknul.

Brichtová zmínila, že dříve moc žen v chirurgii nepracovalo, a tak je dnešní doba stále odrazem minulosti. „Bylo více zvykem, že ženy a muži mají rozdílené role. Muži byli živiteli rodin, ženy udržovatelky tepla rodinného krbu, staraly se o děti a neměly tolik příležitostí se projevit jako odbornice v praxi,“ vysvětlila.

I ona se v pracovním životě setkala s odrazováním od práce chirurga. „Podle některých se ženy na tuto práci nehodí, protože je to pro ně příliš vyčerpávající povolání nebo na něj nebudou fyzicky stačit. Občas ale, když nemáte jednoduchou cestu, tak o to víc vás to motivuje k lepším výkonům,“ podotkla Brichtová.

Proděkanka věří, že v budoucnu nebudou spory kvůli pohlaví v medicíně převládat. „Je čím dál tím více žen, které svými výkony přesvědčují, že na tuto práci mají. Je důležité nepodléhat narážkám kolegům a být nad věcí. Když si jdete za něčím, o čem jste přesvědčená, že je to vaše cesta, nikdo vás nemůže vykolejit. Je to vizitka těch, kteří o vás pochybují, ne vaše. Vy děláte to, co považujete za správné,“ vzkázala Brichtová budoucím i současným studentkám medicíny.

Přednáška byla součástí projektu Medicafé. „Organizujeme ho jednou za semestr. Vždy se snažíme vybrat zajímavé téma, které je ve společnosti aktuální,“ vysvětlila Latinović. Podle účastnice Máši Procházkové téma rovnoprávnosti žen v chirurgii tyto požadavky přesně splnilo.

Latinović je členkou nezávislého spolku International Federation of Medical Students Associations. Ten spadá pod Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity. Jeho členové organizují nejrůznější akce včetně projektu Medicafé. „Nyní zakládáme projekt Sport dětem. Chceme skrz něj vzdělávat děti o zdravém životním stylu a motivovat je do sportu,“ nastínila. Spolek sdružuje studenty medicíny ze sto pěti organizací z pětadevadesáti různých zemí.

Další Medicafé Latinović pořádá 20. února. Hostem bude doktor Martin Palička, který založil webový portál Po medině. Palička se letos umístil ve výběru Forbes 30 pod 30.

Alžběta Kadlecová


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info