Rallye Rejvíz ovládli studenti z MED MUNI

Rallye Rejvíz je mezinárodní odborné zaměstnání a soutěž pro posádky zdravotnických záchranných služeb založené v roce 1997. Během rallye si posádky zdravotnické záchranné služby praktickou soutěžní formou prověřují, porovnávají a cvičí koordinaci své práce při simulovaných zásazích. Letošní ročník první dvě místa získaly týmy z Lékařské fakulty MU.

5. 6. 2024

První ročník Rallye Rejvíz se konal v roce 1997, u příležitosti 20. výročí založení Záchranné služby Jeseník v osadě Rejvíz (nejvýše položená horská osada ve Slezsku) v srdci Jeseníků. Pozitivní ohlas, který u účastníků akce vyvolala, přiměl „duchovní otce" Rallye Rejvíz MUDr. Jiřího Staňu a Jana Maršálka, aby zorganizovali další ročníky. Za dobu své existence se Rallye Rejvíz vyprofilovala do dnešní podoby odborného zaměstnání a soutěže pro posádky zdravotnické záchranné služby a současně společenského setkání pracovníků zdravotnických záchranných služeb a dalších složek IZS.

"Samotná soutěž započala začátkem naší směny v odpoledních hodinách. Hned na začátku jsme dostali výzvu k pacientovi v bezvědomí, kde příčinou byla intoxikace kratomem a HHC. Následovala další řada zajímavých úkolů, jako například resuscitace 15letého chlapce, který se pokusil spáchat sebevraždu oběšením. Přijímali jsme také několik hovorů jako dispečeři KZOS nebo řešili hromadnou událost s velkým počtem postižených osob, či paní s CMP a jejího manžela s Alzheimerovou chorobou. Zbytek noční služby probíhal poklidně," začíná povídání Dávid Bublavý, čerstvý absolvent Všeobecného lékařství LF MU.

To, že soutěž nemusí vždy začínat po kvalitní snídani, potvrzuje fakt, že soutěžící nikdo zvlášť nešetří. "Na druhý den ráno už v 6:00 jsme byli povoláni k muži, který spadl na kole do kolejiště. Jednalo se o polytrauma, kde bylo nutné nasadit extenční dlahu, pánevní pás a krční límec, ale i zabezpečit životní funkce postižené osoby. Následoval velmi zajímavý případ, kdy jsme v datové zprávě obdrželi informaci o úrazu způsobeném krávou. Ve skutečnosti však šlo o pracovní úraz v kombinaci s alkoholem, kdy při couvání s traktorem došlo k natlačení osoby zadním kolem traktoru na zeď budovy," doplňuje David.

Další případy, které řešili David dál popisuje: "Dále pro nás připravili případy, mezi které patří zasažení skupiny osob bleskem, terapie a transport osoby trpící aneuryzmatem aorty, nebo případ již proběhlého porodu v terénu, kde jsme měli zajistit novorozence s bradypnoe na podkladě fentanylové intoxikace při abúzu matky dítěte. Celkově jsme si soutěž užili a hlavně se přiučili mnoha novým věcem. V rámci tohoto článku bychom rádi poděkovali portálu Akutně.CZ a Nadačnímu fondu portálu Akutně.CZ, kteří nás finančně podpořili a umožnili nám účast na soutěži. Bez jejich pomoci bychom se soutěže nemohli zúčastnit."

V kategorii MUC. RR se účastnily 4 týmy LF MU, celkem se v této kategorii účastnilo 9 týmů: