Prevence na dosah ruky: základy pevného zdraví přibližují studenti medicíny v obchodních centrech
Pro studenty Lékařské fakulty Masarykovy univerzity každoročně polovina listopadu znamená velké přípravy na tzv. Světový den diabetu. Školí velkou spoustu dobrovolníků, připravují přístroje, chystají materiály a dárečky, aby na stanovištích v obchodním centru Olympia mohli oslovit s prevencí co nejvíce návštěvníků centra. Protože systémová prevence je základem pevného zdraví, připravují obdobnou akci na jaře v rámci Světového dne zdraví. Letošního Světového dne diabetu se zúčastnilo přes 900 návštěvníků.
29. 11. 2022
Na 14. listopad připadá Světový den zdraví, a to už od roku 1991. Proč právě 14. listopad? Tento den je dnem narození kanadského lékaře Fredericka Bantinga, který se zasloužil o vynalezení léku proti cukrovce – inzulínu. Diabetes mellitus, neboli cukrovka, je onemocnění projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jedná se o onemocnění závažné, které je doprovázeno těžkými pozdními následky. Proto se v rámci studentských aktivit spolku IFMSA CZ Brno snaží každým rokem o zvyšování povědomí a osvěty v této problematice. Letošní ročník akce proběhl již tradičně v OC Olympia Brno ve dnech 12. - 13. listopadu 2022 a zúčastnilo se ho celkem přes 900 návštěvníků.
Osvětové akce se na straně organizátorů zúčastnila spousta dobrovolníků z řad studentů všeobecného lékařství, zubního lékařství, nutriční terapie a embryologie. Proškolení studenti měli na starosti jednotlivá stanoviště, kde si mohli účastníci akce ověřit jejich přístup ke zdravému životnímu stylu či zda patří do rizikové skupiny pro vznik diabetu či dalších civilizačních chorob. Pro návštěvníky bylo připraveno 11 stanovišť pro všechny věkové kategorie: měření hladiny cukru v krvi (tzv. glykémie), měření krevního tlaku, měření procenta tuku v těle, poskytování první pomoci, nemocnice pro medvídky, edukace o zdravé stravě, samovyšetření prsou a varlat, správný nácvik čištění zubů, hygiena rukou, prevence infekcí HPV, životní styl vzhledem k embryologii.
Tématem letošní akce bylo Diabetes a rodina. Diabetes je nemocí jedince a je hlavně na něm, aby se s tímto onemocněním naučil žít. K tomu, jak se nemocnému s diabetem žije, přispívá velice i jeho rodina. Ať už se jedná o diabetes 1. či 2. typu, je důležité, aby se členové rodiny navzájem podporovali a motivovali.
Spolek IFMSA CZ Brno je součástí celosvětové mezinárodní neziskové organizace IFMSA, která je iniciativou studentů lékařských fakult. Snaží se o šíření osvěty pomocí mnoha projektů, preventivních akcí a praktických stáží.
Jednotlivá stanoviště:
Mezi nejnavštěvovanější stanoviště patřilo stěžejní měření cukru v krvi, tzv. glykémie. Po dobu obou dní si nechalo změřit glykemii přes 500 návštěvníků. Měření glykémie i tlaku bylo lékařsky dozorováno díky pomoci z FNUSA Brno.
Na
Na dalších stanovištích bylo možno si nechat změřit tlak, váhu či procentuální poměr tuků v těle. Veškeré výsledky mohli zájemci následně konzultovat s našimi proškolenými dobrovolníky. K prevenci v rámci reprodukčního zdraví byla připravena stanoviště nácviku samovyšetření prsu a varlat na modelech a také stanoviště s tematikou prevence onemocnění lidským papilomavirem.
Pomocí speciální UV lampy, kterou nám laskavě zapůjčil Ústav veřejného zdraví LF MU, si mohli návštěvníci zkontrolovat, jak důsledně provádějí hygienu rukou. Se studenty nutriční terapie se mohli poradit, jak si poskládat pestrý a vyvážený jídelníček s ohledem na jejich výsledky z předchozích stanovišť.
V letošním roce jsme zařadili nově i stanoviště studentů embryologie, kteří si připravili projekt o významu zdravého životního stylu při plánování rodiny.
Na akci již tradičně nechyběli studenti zubního lékařství s nácvikem správné hygieny dutiny ústní či také první pomoc, kterou si mohli zájemci vyzkoušet na figurínách. V neposlední řadě na děti čekal populární plyšový medvídek na stanovišti Nemocnice pro medvídky, kde se i děti hravou formou mohly přiučit zdravým návykům.
Koordinátorka Světového dne zdraví a studentka LF MU Nela Pelánková k uplynulé události říká: "Těší mě pravidelný velký zájem, jak ze strany dobrovolníků z řad studentů, tak návštěvníků obchodního centra, kteří si našli pár minut svého času a věnovali je sebevzdělání o svém aktuálním zdravotním stavu a možnostech jeho zlepšení. Prevence je klíčová pro udržení dobrého zdravotního stavu jedince, jak zmínil i sám ministr zdravotnictví, prof. Válek, který akci osobně navštívil. Jsem velmi vděčná za aktivitu studentů jak z řad mediků, tak z oborů nutriční terapie, embryologie a zubního lékařství. Díky jejich příspěvkům je akce komplexní a myslím, že aktivnímu zájemci může přinést poměrně přesný návod na dobrou životosprávu. Věřím, že akce bude vzkvétat i nadále a my tak aktivně přispějeme k lepšímu zdraví našich spoluobčanů ještě před zdárným ukončením studia. Bylo mi radostí a ctí podílet se na organizaci akce takovéhoto formátu a spolupracovat s nesmírně šikovnými a motivovanými lidmi, se kterými se v budoucnu budeme oslovovat kolego a kolegyně. Celou akci jsme mohli uspořádat především díky štědré podpoře sponzorů, kterým tímto upřímně děkujeme a vážíme si jejich zájmu o edukaci zdravého životního stylu a prevenci civilizačních chorob. Bez jejich pomoci bychom nebyli schopni dobrovolníkům zajistit občerstvení po celou dobu akce, sdílet akci v mediích, či připravit dárkové balíčky pro účastníky akce."
Nad akcí převzala záštitu Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a město Brno; mezi další partnery patří: Albert Česká republika, Sportovní areál Komec, Infinit Maximus, Rádio Krokodýl, Rádio Proglas, Bombus energy, VZP, Roche, Wellion
Podívejte se, jaká atmosféra panovala na jednotlivých stanovištích!
Fotogalerie
Více článků
-
19. 11.
Projekt BabyFox zkoumá urychlení celogenomového sekvenování
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.
-
19. 11.
Tituly FERC a FESAIC pro první ženy v Česku, z Ústavu simulační medicíny LF MU
Doktorka Jana Djakow a docentka Martina Kosinová z Ústavu simulační medicíny Lékařské fakulty Masarykovy univerzity jako první ženy v Česku získaly tituly mezinárodních odborných společností v oblasti resuscitace, respektive anesteziologie a intenzivní medicíny.
-
18. 11.
71 nových šancí na záchranu života. Mise naděje uspořádala nábor do registru dárců kostní dřeně
Ve středu 13. listopadu se na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity konal další nábor do registru dárců kostní dřeně pod záštitou organizace Mise naděje. Díky této akci přibylo 71 nových dárců, kteří dávají naději pacientům s vážnými poruchami krvetvorby či imunity. Pokud jste se nestihli zapsat, nezoufejte – další šance se blíží. Staňte se i vy hrdinou, který může zachránit život!
-
16. 11.
Sametové vzpomínání
V 72. dílu Stetoskopu máme tu čest přivítat prof. Martina Bareše, rektora Masarykovy univerzity a významného představitele akademické a lékařské obce v České republice. Představit prof. Bareše je snadné, ale současně náročné – jeho životopis je natolik bohatý, že výčet jeho aktivit a úspěchů by zabral celou epizodu. Prof. Bareš je neurologem s celoživotním zapojením do klinické i akademické sféry, ale také odborníkem, který v rámci své kariéry posunul Masarykovu univerzitu v mnoha směrech.
Přehled všech článků