Tituly FERC a FESAIC pro první ženy v Česku, z Ústavu simulační medicíny LF MU

Doktorka Jana Djakow a docentka Martina Kosinová z Ústavu simulační medicíny Lékařské fakulty Masarykovy univerzity jako první ženy v Česku získaly tituly mezinárodních odborných společností v oblasti resuscitace, respektive anesteziologie a intenzivní medicíny.

19. 11. 2024

Doktorka Jana Djakow.

Na celém světě jen zhruba sto třicet odborníků v oblasti resuscitační medicíny si může za jméno přidávat titul FERC – Fellowship of the European Resuscitation Council. Letos mezi ně přibyla také doktorka Jana Djakow z Ústavu simulační medicíny Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Oficiálně byla coby nejvýznamnější členka Evropské resuscitační rady pro svůj dlouhodobý přínos resuscitační medicíně oceněna začátkem listopadu na každoročním kongresu ERC Resuscitation, který se letos uskutečnil v řeckých Aténách. Doktorka Djakow je nejen první Češkou z celkově asi dvaceti žen, kterým byl dosud titul FERC udělen, ale také jednou z jen asi šesti jeho nositelů, kteří se primárně zabývají resuscitací dětí.

„V rámci ERC se snažím hájit a zastupovat minoritní, ale důležitou skupinu zdravotnických profesionálů, kteří se věnují primárně dětským pacientům v kritickém stavu a pacientům se srdeční zástavou a po ní,“ přibližuje své zaměření doktorka Djakow. „Srdeční zástava v dětství je vzácná, ale často devastující událost, přičemž dětští pacienti mají obecně horší výsledky resuscitace než dospělí, což dle mého názoru vyžaduje další snahu o rozšiřování vzdělávání veřejnosti i zdravotníků, lepší implementaci doporučených postupů do praxe, jakožto i nové a inovativní strategie, které by umožnily další posun v této oblasti.“

Svou cestu k prestižnímu ocenění začala v roce 2012 účastí na jednom z prvních ERC kurzů organizovaných v Česku. Postupem let se do organizace podobných kurzů nejen v Česku ale i v zahraničí začala zapojovat sama a krom členství ve výboru České resuscitační rady se angažuje též ve výboru ERC pro vědu a vzdělávání právě v oblasti dětské resuscitace. Krom toho se podílí i na vytváření doporučených postupů Evropské resuscitační rady; těmi se pak řídí jak profesionální zdravotníci, ale přihlížet k nim mohou třeba i soudní znalci.

„Ocenění je pro mě osobně malým nezávislým potvrzením, že cesta, kterou jsem si vybrala, snad dává alespoň trochu smysl i jiným lidem. Je to totiž cesta vykoupená také tím, že opouštím svou rodinu častěji než většina českých matek. To ocenění tak stejnou měrou patří i mému manželovi a dětem,“ poukazuje ve svém poděkování na důležitý aspekt obětavé práce doktorka Djakow. „A kus tohoto ocenění jde samozřejmě také za mými skvělými šéfy (prim. MUDr. Daniel Blažek a prof. MUDr. Petr Štourač), kteří mě ve všech těchto aktivitách taktéž podporují. Zároveň je pro mě ocenění i určitým závazkem do budoucnosti, že po této cestě ještě nějakou chvíli chci jít dál, a budoucím příslibem, že si jednou snad budu moci říct, že možná efektem motýlích křídel někde i díky mně vzrostlo přežívání s dobrým výsledkem dětí po srdeční zástavě, nebo že budeme umět více srdečním zástavám úplně předejít.“

Výjimečné ocenění doktorky Djakow je druhým mezinárodním úspěchem podobného typu pro kolektiv z Ústavu simulační medicíny LF MU. Už v květnu obdržela pro změnu titul FESAIC – Fellowship of European Society of Anaesthesiology and Intensive Care – neboli ocenění Evropské společnosti anesteziologie a intenzivní péče za přínos v dané oblasti docentka Martina Kosinová. Titul, který před dvěma lety jako první zástupce České republiky získal přednosta ústavu profesor Petr Štourač, tak letos jako první žena v Česku získala jeho zástupkyně.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info