Sametové vzpomínání

V 72. dílu Stetoskopu máme tu čest přivítat prof. Martina Bareše, rektora Masarykovy univerzity a významného představitele akademické a lékařské obce v České republice. Představit prof. Bareše je snadné, ale současně náročné – jeho životopis je natolik bohatý, že výčet jeho aktivit a úspěchů by zabral celou epizodu. Prof. Bareš je neurologem s celoživotním zapojením do klinické i akademické sféry, ale také odborníkem, který v rámci své kariéry posunul Masarykovu univerzitu v mnoha směrech.

16. 11. 2024

Bez popisku

Po absolutoriu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity započal prof. Bareš svou profesní dráhu na I. neurologické klinice FN u sv. Anny, kde jeho odborný zájem o neurologii postupně přerostl v hlubokou vášeň, kterou dále rozvíjel na zahraničních stážích po celé Evropě. V roce 2009 byl jmenován profesorem, přičemž významné profesní zkušenosti nabyl i díky Fulbrightovu stipendiu, které jej zavedlo na University of Minnesota. Tam strávil původně plánovaných deset měsíců, které se nakonec prodloužily na celé dva roky.

Prof. Bareš ale nesmírně přispěl také k rozvoji Masarykovy univerzity po manažerské stránce. Získal cenné zkušenosti jako předseda Akademického senátu, prorektor pro rozvoj a později pro akademické záležitosti. V roce 2018 se stal děkanem Lékařské fakulty MU, ale krátce poté přišla nová výzva – byl zvolen rektorem celé univerzity. Od té doby vede univerzitu s vizí rozvoje, která zahrnuje nejen excelentní vzdělávání a vědecký výzkum, ale také hodnoty demokracie a svobody, na nichž byla Masarykova univerzita před více než stoletím založena.

V dnešním rozhovoru s panem rektorem se ohlížíme za událostmi 17. listopadu 1989, jejichž 35. výročí si letos připomínáme. Prof. Bareš tehdy jako mladý student prožil dobu plnou naděje, obav i odhodlání. Sdílí s námi své osobní vzpomínky na revoluční dny, na atmosféru mezi studenty Lékařské fakulty a na to, jaký význam pro něj revoluce měla a má i dnes. Zastavíme se u toho, jak se mladí lidé dokázali v roce 1989 organizovat, jak spolu komunikovali v časech bez internetu a mobilních telefonů a co všechno pro svobodu tehdy podstupovali. Poodhalíme také vzpomínky na to, jak reagovalo vedení fakulty a jak se k nově se rodící demokracii stavěli vyučující. Prof. Bareš se rovněž zamýšlí nad hodnotami, které revoluce přinesla, a zda jsou podle něj tyto hodnoty dnes stále přítomné v akademické a zdravotnické sféře.

V rozhovoru se ale podíváme i do současnosti a budoucnosti. Pana rektora čeká ve funkci několik dalších výzev, od projektů spojených s rozvojem Biopharma Hubu až po nové příležitosti pro fakultní kino Scala. Hovoříme o tom, co se za jeho dosavadní působení na pozici rektora podařilo, a dozvíme se, co vnímá jako své hlavní úspěchy a na co je osobně hrdý.

Dalším důležitým tématem je zdravé stárnutí, které patřilo mezi jeho priority již v prvním funkčním období. Pan rektor se dotkne toho, jak se toto téma daří naplňovat a jakým způsobem Masarykova univerzita pomáhá zlepšovat kvalitu života ve stárnoucí společnosti. A protože role rektora Masarykovy univerzity vyžaduje neustálé zapojení, věnuje se také otázce, jak nachází rovnováhu mezi profesním a osobním životem, a jak si udržuje duševní zdraví v tak náročné funkci.

Nakonec se vrátíme k samotnému významu 17. listopadu a jeho odkazu pro současné univerzitní prostředí. Jak se podle prof. Bareše proměnila role univerzit od revolučních let až po dnešní dobu? A jak Masarykova univerzita oslaví 35. výročí této historické události? V tomto díle se tak nejen ohlédneme zpět do historie, ale také nahlédneme do budoucnosti a zamyslíme se nad tím, jak mohou univerzity pomáhat rozvíjet a chránit hodnoty, na nichž stojí nejen akademická obec, ale celá naše společnost.

Přejeme vám příjemný poslech tohoto výjimečného rozhovoru s prof. Martinem Barešem, rektorem Masarykovy univerzity, který nám přiblíží nejen své osobní vzpomínky, ale také vizi pro univerzitu, která si letos připomíná 105. výročí svého založení.


Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info