Svému lékaři věříte. Ale rozumíte mu? Projekt LF MU chce zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity pomáhá s tvorbou metodiky, jak vytvářet doporučení pro pacienty a širokou veřejnost. Zapojte se taky.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity zahájila studii, která může významně změnit naše chápání zdravotní gramotnosti a její dopady na porozumění zdravotnických informací laickou veřejností. Tuto unikátní studii financuje Agentura pro zdravotnický výzkum. Proč je tato studie tak důležitá?
Studie je klíčovou součástí projektu s názvem Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v ČR. Projekt je realizovaný Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity a navazuje na mezinárodní spolupráci v rámci projektu tvorby tzv. Mapy doporučení – Recommendations map.
Kdo se může zúčastnit?
Co je cílem studie?
Cílem studie je ověřit srozumitelnost a využitelnost odborných doporučení mezi výše jmenovanými cílovými skupinami. Výsledky studie budou základem pro vytváření metodiky laických doporučení určené jednotlivcům v České republice, což povede ke zvýšení zdravotní gramotnosti a podpoří proces informovaného rozhodování.
Jak se můžete zapojit?
Je to jednoduché! Stačí vyplnit elektronický dotazník, který vám zabere přibližně 25 minut.
Etické schválení
Účast ve studii je zcela dobrovolná a byla schválena Etickou komisí Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pod číslem MU-IS/273724/2023/2190592/LF.
Jste připraveni přispět ke změně?
Pokud vás tento projekt zaujal a chcete pomoci při řešení této důležité problematiky, přejděte prosím k dotazníkové studii. Nebo jednoduše naskenujte QR kód.
Za Váš čas děkuje celý řešitelský tým projektu pod vedením prof. Andrey Pokorné
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity pomáhá s tvorbou metodiky, jak vytvářet doporučení pro pacienty a širokou veřejnost. Zapojte se taky.
V kulatém 80. díle podcastu Stetoskop se zaměříme na obor hematoonkologie s předním odborníkem prof. MUDr. Jiřím Mayerem, CSc. Stál u první transplantace kostní dřeně v Brně a zasadil se o vznik Centra molekulární biologie a genové terapie. Poslechněte si, jaké jsou nejnovější trendy v léčbě leukémií a co čeká tento obor v budoucnu?