Petr Štourač a Daniel Schwarz budou pomáhat implementaci AI do českého zdravotnictví

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity má dva zástupce v nově vzniklé České společnosti pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie v medicíně.

25. 9. 2024

Bez popisku

Při České lékařské společnosti JEP vznikla nová odborná společnost – Česká společnost pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie v medicíně (CSAIM). Svou odbornou expertízu v rámci nově ustavené platformy budou poskytovat i dva zástupci Lékařské fakulty Masarykovy univerzity: profesor Petr Štourač a docent Daniel Schwarz z Ústavu simulační medicíny. První jmenovaný jako předseda revizní komise, druhý coby místopředseda výboru pro kyberbezpečnost.

V době rozmachu umělé inteligence a jejího stále intenzivnějšího pronikání do všech oblastí našich životů, medicínu nevyjímaje, je ustavení specializované odborné společnosti logickým krokem. Pravidla pro její efektivní a zároveň bezpečné používání však zatím chybí. Jejich nastavení je jedním z prvních velkých úkolů CSAIM. „Vývojářů a firem, které se snaží najít využití pro umělou inteligenci ve zdravotnictví, se v poslední době objevuje strašně moc. Věřím, že se nám bude dařit zlepšovat podmínky na trhu tak, abychom jim vstup na něj usnadnili,“ říká k jednomu z úkolů společnosti Daniel Schwarz, jenž v sobě díky zainteresovanosti v projektu Carebot, zaměřujícím se na AI diagnostiku, propojuje zkušenosti jak z akademického světa, tak z komerční sféry.

„Zároveň ještě úplně nezažíváme, aby těm firmám za jejich produkty či služby někdo platil. Většinou spoléhají na dotace, které jim umožní ty projekty dotáhnout třeba do fáze certifikace, ale myslím, že přijde doba, kdy začne boj o peníze pojišťoven.“ I v tom by nová odborná společnost měla sehrát roli – pomoci trh nejmodernějších technologií v oboru kultivovat a stanovit jeho pravidla.

Jak ze slov Daniela Schwarze vyplývá, oba segmenty – jak zdravotnictví, tak umělá inteligence – se teprve učí vzájemné symbióze. Už v rané fázi je přitom zásadní nepodcenit kyberbezpečnost ekosystému, který bude do budoucna jistě nabývat na objemu. „Pomáháme například informatikům z nemocnic, kteří se obracejí na Ministerstvo zdravotnictví s dotazy, jak jednat s výrobci, kteří poskytují AI řešení a data ukládají do cloudu. Neví, zda takové služby v nemocnicích můžou vůbec využívat, případně za jakých podmínek,“ přibližuje jedno z témat a poradní roli svého výboru Schwarz.

Kromě LF MU má v osmičlenném výboru CSAIM zastoupení Ministerstvo zdravotnictví ČR, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Ostrava, Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně a Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO).


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info