NutriCafé - Zdravý vztah k jídlu
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Pro letošní ročník již 12. ročníku odborné konference Ningerovy dny bylo zvoleno téma „Poruchy polykání“.
Ve dnech 18. – 19. října 2019 se v krásném prostředí lázeňského města Luhačovice konal již 12. ročník odborné konference Ningerovy dny. Název této akce nese jméno významné osobnosti české medicíny, profesora Františka Ningera, který založil v roce 1920 první ORL kliniku v Brně.
Pořadatelem konference byla již tradičně Klinika dětské otorinolaryngologie FN Brno a LF MU v Brně ve spolupráci s organizačním výborem Lázní Luhačovice. Organizátoři akce, přednosta kliniky MUDr. Milan Urík, Ph.D. a prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc. zvolili pro letošní ročník téma „Poruchy polykání“. Jedná se o velmi aktuální problematiku, o čemž svědčil i zájem účastníků a jejich velmi pochvalné hodnocení celé akce.
Na kongresu zazněly přednášky věnující se etiologii poruch polykání v dětském i dospělém věku, možnostem rehabilitace z pohledu klinického logopeda, možnostem chirurgické léčby, dále byla prezentována problematika extraesofageálního refluxu a představeny diagnostické postupy jako FEES (Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing) a videofluoroskopie. Za Kliniku dětské ORL vystoupily se svými sděleními MUDr. Jana Jančíková a Mgr. Denisa Bezděková, které vedou poradnu pro poruchy polykání u dětí a dvě zajímavé kazuistiky prezentoval přednosta kliniky MUDr. Milan Urík, Ph.D. Jako přednášející vystoupil i primář ORL oddělení FN Brno, MUDr. Miloš Šteffl, Ph.D., který prezentoval chirurgické možnosti terapie poruch polykání. Jejich příspěvky byly hodnoceny velmi kladně.
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.