Mezinárodní spolupráce a zapojení LF MU
"Myšlenka vznikla u našich kolegů Tuan Anh Phan a Floor van Rosse z ErasmusMC v Rotterdamu, kteří už podobná videa natočili a s ohledem na pozitivní zpětnou vazbu od studentů i vyučujících se rozhodli škálu takto zpracovaných témat rozšířit," říká PharmDr. Jitka Rychlíčková, řešitelka projektu za LF MU. "Nám se ta myšlenka velmi líbila. Navíc na LF MU máme skvělé zázemí pro natáčení videopřednášek, takže jsme měli velký zájem se k této aktivitě připojit."
Díky expertize a klinickým zkušenostem kolegů zapojených do projektu CP4T jsme se ujali témat antiemetik a onkologické terapie. Obě témata spolu úzce souvisí. Současně jsme výběr léčiv ladili s kolegy tak, aby šlo o klíčová léčiva dostupná současně napříč Evropou, což zajišťuje mezinárodní přenositelnost materiálů. Právě onkologická léčba je v tomto souboru skvěle zpracovaná, protože rozebírá léčiva od klasických cytostatik, přes hormonální terapie, až po moderní léčiva.
CP4T: Podpora pro výuku farmakologie
Hlavními řešiteli projektu CP4T jsou Joost Piët a Erik Donker z UMC Amsterdam, přičemž za LF MU se na něm podílejí PharmDr. Adriana Papiež, Ph.D., MUDr. Filip Šiška a další odborníci. Cílem projektu je rozšířit podporu pro vyučující farmakologie, klinické farmakologie a farmakoterapie v Evropě. Videomateriály jsou součástí projektového balíčku, který zahrnuje i učitelský manuál pro vedení team-based learning lekcí a plánovaný interaktivní workshop.
Student-run medication review: Mezinárodní diskuze nad případy
Další důležitou aktivitou projektu jsou tzv. student-run medication review (SRMR) – online setkání, kde studenti z různých oborů a zemí společně analyzují kazuistiky pacientů, diskutují různé léčebné postupy a porovnávají národní doporučené postupy. LF MU organizuje vedle mezinárodních setkání také SRMR v češtině pro studenty z MU i jiných univerzit. Poslední mezinárodní SRMR proběhla 2. prosince 2024 a další česká verze je plánována na 18. února 2025.
Aktualizace WHO guidelines a LF MU ve výuce
Projekt CP4T se také podílí na aktualizaci WHO guidelines – Guide to Good Prescribing a Teacher’s Guide to Good Prescribing. Tyto manuály již využíváme ve výuce předmětu Aplikovaná a klinická farmakologie na LF MU v 5. ročníku Všeobecného lékařství na LF MU. Kromě toho v rámci projektu vznikla odborná publikace, která shrnuje klíčové poznatky a best practices v oblasti farmakologie.
Projekt CP4T tak dává učitelům i studentům možnost zapojit se do moderní farmakologické výuky s důrazem na mezinárodní spolupráci a praktické využití poznatků v klinické praxi.
Videa naleznete na odkazu níže.
Medicine of the week