NutriCafé - Zdravý vztah k jídlu
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Profesor Pacík s kolektivem spoluautorů a obdrželi první cenu v soutěži České urologické společnosti o nejlepší publikaci uveřejněnou v časopise s Impakt Faktorem.
Profesor Pacík s kolektivem spoluautorů a obdrželi první cenu v soutěži České urologické společnosti o nejlepší publikaci za rok 2018 uveřejněnou v časopise s Impakt Faktorem. Publikace
Pacik D, Plevova M, Urbanova L, Lackova Z, Strmiska V, Necas A, Heger Z, Adam V. Identification of Sarcosine as a Target Molecule for the Canine Olfactory Detection of Prostate Carcinoma. Scientific Reports. (2018) 8:4958 | DOI:10.1038/s41598-018-23072-4.
je výsledkem několikaletého projektu týmu mezioborové spolupráce mezi urologickou klinikou LF MU FN Brno, Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno a Mendlovou univerzitou Brno, který byl podpořen granty FN Brno, GA CR a CEITEC. Již dříve autoři potvrdili, že velice citlivý čich trénovaného psa je s vysokou spolehlivostí schopen odlišit moč pacienta, který má karcinom prostaty od pacienta, který ho nemá. V této publikaci bylo poprvé na světě prokázáno, že látka, kterou pes identifikuje je sarcosin.
Vědecký význam publikace podtrhuje skutečnost, že ji k uveřejnění přijal časopis Scientific Reports, který je jednou ze tří vlajkových lodí vydavatelství Springer Nature v oblasti multidisciplinárních věd (Nature, Nature Communications, Scientific Reports).
Cenu prvnímu autorovi předal prezident České urologické společnosti profesor Marko Babjuk na plenární schůzi výroční konference ČUS v Praze.
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.