Povězte nám něco o sobě. Odkud pocházíte? Jak dlouho studujete v Brně?
Jmenuji se Sandra Mohan a je mi dvacet tři let. Studuji medicínu na Masarykově univerzitě. Pocházím z Norska. V Brně studuji čtvrtým rokem.
Proč jste se rozhodla pro studia na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity? Věděl jste před příjezdem něco o univerzitě nebo o České republice?
Když jsem zkoumala lékařské fakulty v Evropě, narazila jsem na Masarykovu univerzitu v Brně. A když jsem na univerzitu přijela, zalíbil se mi nejen univerzitní kampus, ale i atmosféra celého města.
Studium na lékařské fakultě je obecně dost náročné. Jak vnímáte kvalitu studia na Lékařské fakultě MU?
Univerzita je výrazně zaměřená na teorii, u každého předmětu se vyžaduje velké množství znalostí. Domnívám se ale, že se praktické aspekty našeho lékařského vzdělávání je třeba zlepšit, abychom pak byli připraveni na práci v nemocnici. Další velkou výzvou pro mne po příjezdu z Norska byl fakt, že veškerá výuka probíhá v angličtině, což byla obrovská změna a zejména na začátku bylo obtížné si na to zvyknout.
Jak vnímáte současnou situaci? Jste daleko od rodiny a přátel. Máte nějaký trik, který vám umožňuje současnou situaci lépe zvládat? Pomáhá vám to při studiu? Diskutujete o situaci se spolužáky?
Je velmi těžké být daleko od rodiny a od mých blízkých. Zejména v této situaci, kdy jejich podporu potřebujete nejvíc. Myslím, že je velmi důležité o tom mluvit s přáteli a rodinou a nebát se sdílet své pocity. Snažím se také volat přátelům, abych zkontrolovala, jestli je vše v pořádku. Nesmíme teď být sobečtí, musíme se naučit starat se o sebe navzájem. Samotné studium může být velmi obtížné a náročné, v poslední době trávím hodně času na Skypu s kamarádkou. Díky tomu si udržuji motivaci a zároveň tím pádem nezapomínám, proč jsem tady. Celá tato situace mě také naučila, abych nic nebrala jako samozřejmost a že bychom si měli vážit toho, co máme.
Jaká je situace ve vaší zemi? Jste v kontaktu s rodinou?
Jsem neustále v kontaktu s rodinou, nikdy předtím jsem jim tak často nevolala. Současná situace jasně poukázala na důležitost rodiny i našeho zdraví.
Pandemie poukazuje na důležitou roli zdravotnictví. Český přístup se zatím jeví jako správná cesta. Myslíte si, že lze tento přístup využít i v jiných zemích?
Domnívám se, že mnoho zemí by se mělo řídit stejnými pravidly, která zavedla Česká republika, a zareagovala tak na krizi velmi rychle. Myslím, že právě díky rychlé reakci na pandemii se situace dostala pod kontrolu, a počet úmrtí byl tím pádem velmi nízký. Na vlastní kůži jsem zažila, jak efektivně jsou zde dodržována pravidla a jak jednotně se k tomu celá země staví. Myslím, že jednota je pro zvládnutí této situace klíčová.
A konečně jedna osobní otázka. Jak se vám v České republice líbí? Překvapilo vás zde něco v dobrém slova smyslu? Existuje něco, čemu stále nerozumíte?
Miluji zdejší levné jídlo a pivo a jsem moc ráda, že to mám ke všem svým přátelům blízko a že se vídáme tak často, protože tady jsme všichni daleko od rodin, a proto si navzájem musíme být oporou. Líbí se mi, jak je Česká republika centrálně umístěna a jak je odtud blízko do ostatních evropských měst, stačí nastoupit do autobusu a za chvíli jste v jiné zemi. Český jazyk je náročný, ale naštěstí pro mě zde mluví hodně lidí anglicky.
Děkujeme za rozhovor.