Svou dobrovolnou praxi nevykonávají v bílých pláštích a ani na odděleních nemocnic. Jejich pacienti za nimi nepřichází do naleštěných ordinací, ale oni sami je hledají na ulicích. V dnešním dílu podcastu si představíme mediky věnující svůj volný čas těm, kteří se ocitli bez přístřeší a ulice se stala jejich domovem.
Studentský spolek sdružující budoucí zdravotníky se zájmem poskytovat zdravotní péči lidem v nouzi byl sice založen v Praze, ale zanedlouho se zrodila i brněnská pobočka. Začátky byly skromné, dobrovolníci se dali spočítat na prstech jedné ruky. Nyní je ve sdružení již 100 členů. Naši dnešní hosté Libuša Kovalíková a Michael Král, oba studenti 5. ročníku všeobecného lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Odpoví na otázky, které mohou napadnout každého z nás. Jaké to je pracovat s lidmi na kraji společnosti? Jak lidé bez domova reagují na vaši pomoc? A co na tyto aktivity říkají rodiče či přátelé našich mediků?
V Brně mají novinku a jak sami uvádí – je to naprostý luxus ve srovnání s lavičkou v parku. Tím luxusem je sice menší stavební buňka s dobře vybavenou ordinací. Tak se lidem bez domova dočkají nejen základního ošetření, ale mohou si chvíli posedět v teple.
Za těžkou svoji práci nepovažují, dokáží v ní najít hodně velký smysl, ale i dávku humoru. Pojďme s nimi z lavic do ulic.
Zajímají vás aktivity Mediků na ulici? Sledovat je můžete na sociálních sítích.