Hematoonkologie je oborem, kde se denně potkávají nejnovější medicínské postupy s lidskými příběhy. V prvním díle podcastu Stetoskop jste se s prof. MUDr. Jiřím Mayerem, CSc. dozvěděli o jeho významné roli při první transplantaci kostní dřeně v Brně a o vzniku Centra molekulární biologie a genové terapie. V druhém díle se společně podíváme na to, jak se za poslední desetiletí změnila diagnostika a léčba leukémií, jak molekulární biologie ovlivňuje personalizovanou medicínu a co obnáší práce na špičkové hematoonkologické klinice.
V rozhovoru zazní i otázky: co přimělo profesora Mayera spojit hematologii s molekulární biologií a jak je toto propojení důležité pro léčbu pacientů? Když chodíme darovat krev, většina lidí si představí operační sály či těžké úrazy – ale kam vlastně většina darované krve končí? Vysvětlíme, že většina krve z Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno putuje na Interní hematologickou a onkologickou kliniku FN Brno a LF MU, která je jejím generálním odběratelem. Podíváme se, jak se zde krev využívá a o kolik pacientů se klinika obvykle stará.
Profesor Mayer zhodnotí aktuální trendy v léčbě leukémií, pohovoří o budoucnosti hematoonkologie i o propojení výzkumu s klinickou praxí. Nechybí ani osobní vzpomínky na jeho začátky, pohled na vzdělávání mediků či méně formální témata jako jeho oblíbené způsoby relaxace a motto, kterým se řídí životem.
První část rozhovoru jste mohli slyšet 4. dubna, nyní vydáváme tu druhou. Přejeme příjemný poslech pokračování!
Podcast STETOSKOP
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Poslouchejte nás v těchto aplikacích