Zatímco na podzim 2021 barvy Lékařské fakulty MU alespoň zčásti reprezentoval jen přednosta Biologického ústavu prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., oceněný za inovativní metody v onkologické diagnostice, letos jsou s naší fakultou spjaty hned dva projekty.
Mgr. Karla Plevová, Ph.D., působící v Centru molekulární medicíny na CEITECu a Ústavu lékařské genetiky a genomiky, společném pracovišti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno, uspěla se svými kolegy Mgr. Veronikou Navrkalovou, Ph.D., Mgr. Tomášem Reiglem a Mgr. Ing. Jakubem Pawłem Porcem – z Výzkumné skupiny Šárky Pospíšilové, s analytickým nástrojem LYNX, sloužícím k přesnější diagnostice hematoonkologických pacientů. Nástroj je unikátní v tom, že v sobě propojuje laboratorní i analytickou část a v rámci jediného procesu je schopen analyzovat různé typy molekulárních markerů. Je založen na sekvenování nové generace, jehož výsledky jsou uživatelům po analýze předkládány ve snadno interpretovatelné podobě formou interaktivních přehledů.
Druhým laureátem spjatým s fakultou je přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D., který stojí za myšlenkou a vývojem mobilní aplikace MOÚ MindCare. Osmitýdenní terapeutické programy usnadňující osvojení principů na podporu duševního zdraví už využívají pacienti Masarykova onkologického ústavu, s rozvojem eHealth by však aplikace mohla najít daleko širší užití.
Celkem se v druhém ročníku MUNI Innovation Award sešlo jedenatřicet nominací, nejvíce z fakulty informatiky, filozofické, lékařské a ekonomicko-správní. Odborná komise vybrala jedenáct počinů s největším inovačním potenciálem či společenským dopadem, jejichž autoři si mezi sebe rozdělí jeden milion korun.