Jmenovací dekrety pro nové profesory i docenty LF MU
V minulém týdnu získali z rukou prezidenta ČR nejvyšší pedagogickou hodnost z rukou prezidenta ČR Lenka Zdražilová Dubská a Milan Sova a rektor Masarykovy univerzity předal jmenovací dekrety pěti novým docentům z Lékařské fakulty MU.
17. 6. 2024
Předávání profesorských dekretů, Karolinum (zdroj: MŠMT)
Prezident ČR Petr Pavel předal ve čtvrtek 13. června 2024 více než sedmdesátce profesorů a profesorek v Karolinu jmenovací dekrety. Z naší fakulty získali nejvyšší pedagogickou hodnost na návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy Milan Sova a Lenka Zdražilová Dubská.
Prezident republiky ve svém projevu zdůraznil, že ke zlepšení kvality vysokého školství nestačí pouze zvýšit rozpočty univerzit, ale je nutné zavést i systém hodnocení. „Nestačí však do vzdělávacího systému posílat více peněz. Zároveň je potřeba vytvořit systém řízení a hodnocení kvality vzdělávání, abychom tyto vynakládané prostředky vynakládali maximálně efektivně,” řekl Petr Pavel.
prof. MUDr. Milan Sova, Ph.D.
Pneumolog Milan Sova vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Zkušenosti v oborou pneumologie a ftizeologie sbíral také na odborných stážích v Itálii, Finsku a Kanadě. Na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc působil jako zástupce přednosty pro lékařskou péči a také jako vedoucí spánkové laboratoře. V současné době je přednostou Kliniky nemocí plichních a tuberkulózy LF MU a FN Brno.
Rozhovor s doc. Sovou na webu FN Brno
prof. RNDr. Lenka Zdražilová Dubská, Ph.D.
Získala doktorský studijní program Buněčná a molekulární biologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, složila specializační zkoušku v oboru Laboratorní metody v klinické hematologii, státní rigorózní zkoušku z mikrobiologie a specializační zkoušku z lékařské imunologie a v tomtéž oboru se r. 2017 habilitovala na LF MU v Brně. Od roku 2004 do roku 2020 působila na Oddělení laboratorní medicíny v Masarykově onkologickém ústavu. Od roku 2012 je vedoucí kontroly kvality v Advanced Cell Immunotherapy Unit Farmakologického ústavu LF MU. Je přednostkou Ústavu laboratorní medicíny a vedoucí Oddělení klinické mikrobiologie a imunologie LF MU a Fakultní nemocnice Brno.
Slavnostní předávání jmenovacích dekretů 24 docentkám a docentům probíhalo 13. června v refektáři augustiniánského opatství na Mendlově náměstí v Brně. Dekrety novým docentům předal rektor MU Martin Bareš. „Jsem hrdý na to, že napříč fakultami máme nové docentky a docenty. Svým výzkumem přispěli k rozvoji vědy, ale já si dovolím připomenout ještě jejich každodenní trpělivou práci, která vychovává nové generace a předává zkušenosti. Mluvím o činnosti vzdělávací, protože titul docent je titulem vědecko-pedagogickým. Je důležité psát články, počítat si citace a získávat národní i mezinárodní granty, ale největší impakt musí mít naše činnost směrem ke společnosti. Jako univerzita musíme sdílet výsledky praxe a vzdělávání a neustále trpělivě vysvětlovat, co je věda, jak se dělá a jaké přináší benefity pro společnost,“ uvedl v úvodu slavnostního jmenování rektor Martin Bareš.
doc. Mgr. Ladislav Baťalík, Ph.D.
Ladislav Baťalík se habilitoval v oboru Kinantropologie. Zabývá se kardiovaskulární rehabilitací. Ve své habilitační práci se věnuje pohybovému tréninku u pacientů se srdečním a onkologickým onemocněním. Popisuje význam a hlavní složky kardiovaskulární telerehabilitace, snadno proveditelné, účinné a bezpečné alternativní formy, která významně zlepšuje kvalitu života, modifikuje rizikové faktory a je finančně efektivní. Odborníci z oboru předznamenávají v budoucí praxi velký posun ve využití kardiovaskulární telerehabilitace v domácím prostředí pod vedením odborníka s tím, že tato forma může být pro řadu klientů dostupnější. Jeho habilitační práce přináší v rámci České republiky zcela ojedinělé poznatky v oboru kardiovaskulární telerehabilitace.
doc. PhDr. Filip Dosbaba, Ph.D., MBA
Filip Dosbaba se habilitoval v oboru Kinantropologie. Je uznávaným odborníkem na fyzioterapii v kardiorehabilitaci a respirační rehabilitaci. Jeho habilitační práce je zaměřena na zkoumání změn výkonnosti inspiračního svalstva u pacientů s COVID-19 v době mezi překladem z jednotky intenzivní péče do propuštění z nemocnice, a to především pomocí inovativní metody testu přírůstkové respirační vytrvalosti (TIRE). Významným zjištěním jeho práce je výrazné snížení výkonnosti inspiračních svalů a funkční výkonnosti u pacientů hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče. Předpokládá, že částečné reverzibility je možné dosáhnout pomocí intenzivní fyzioterapie, a proto doporučuje intenzivní fyzioterapii u kriticky nemocných pacientů nejen s COVID-19.
doc. MUDr. Jiří Fiedler, Ph.D.
Jiří Fiedler se habilitoval v oboru Chirurgie. Zabývá se neurochirurgií, především chirurgií baze lební, mozkových cév a nádorů mozku. Ve své habilitační práci definuje novou oblast mozkové mikrochirurgie. Zaměřuje se na oblast mozkové hemodynamiky, techniky mozkové revaskularizace a užití mozkového bypassu u akutní ischemické cévní mozkové příhody. Věnuje se skupině pacientů s akutní oklusí mozkové cévy, u kterých selže kombinovaná terapie. V habilitační práci představuje mozkový bypass a mikrochirurgickou embolektomii, což jsou metody, které jako první zavedl do užívání v České republice. Práce vytváří základ pro rozvoj akutní chirurgie v případě okluze magistrálních mozkových tepen pro ostatní neurochirugická pracoviště nejen v České republice.
doc. MUDr. Jan Maláska, Ph.D., EDIC
Jan Maláska se habilitoval v oboru Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie. Zaměřuje se na široký okruh problematiky život ohrožujících šokových stavů, jejich biologické podstaty a možností jejich diagnostiky a léčby. Věnuje se také oblasti paliativní medicíny. Ve své habilitační práci popisuje epidemiologii sepse a septického šoku v ČR. Předkládá informace o patofyziologii jednotlivých problematik, ale také o jejich epidemiologii a prediktivních prognostických faktorech, a to nejen ze světových, ale i z českých dat. Jeho práce přináší významné poznatky pro další výzkum i do klinické praxe. Data o epidemiologii sepse a septickém šoku v ČR jsou jedinečná i v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi nejen v Evropě. Je možné je využít jako východiska pro osvětu laické veřejnosti v souvislosti se sepsí.
doc. Mgr. Robert Vysoký, Ph.D.
Robert Vysoký se habilitoval v oboru Kinantropologie. Věnuje se oboru kardiovaskulární rehabilitace. Ve své habilitační práci se zaměřuje na rehabilitaci a pohybovou aktivitu indikovanou v rámci prevence i léčby kardiovaskulárních onemocnění pohledem fyzioterapeuta. Věnuje se efektu tréninkové intervence na kardiorespirační ukazatele zejména u nemocných po infarktu myokardu a s chlopenními srdečními vadami a arytmiemi. Do terapeutických postupů byly zařazeny nejnovější poznatky využívající tréninkových modalit, na jejichž vývoji a implementaci do praxe participoval. Kolegové z oboru oceňují významnou využitelnost jeho závěrů v klinické praxi a doporučují jeho práci jako učební text pro lékaře a fyzioterapeuty.
Zdroje fotografií: MŠMT (předávání profesorských dekretů) a Martin Indruch (předávání docentských dekretů)
Více článků
-
23. 12.
Rozhovor: Fat and fit? Žádná obezita není v pořádku.
Erika Čermáková z Ústavu veřejného zdraví se zaměřila na fenomén tzv. metabolicky zdravé obezity, líbivě označovaný jako fat and fit. Potvrzuje, že být obézní a současně zdravý, lze přinejlepším dočasně.
-
20. 12.
Chirurgické šití: Jak studenti inovují vzdělávání v medicíně
Projekt Chirurgické šití vznikl jako studentská iniciativa, která si kladla za cíl naučit budoucí lékaře základní chirurgické techniky. Po jeho zániku během pandemie se skupina studentek rozhodla vášnivě projekt obnovit a rozšířit. Dnes tvoří sérii několika workshopů a kurzy jsou akreditovány jako volitelný předmět pro studenty všeobecného lékařství na LF MU. Kurzy kombinují praktické dovednosti s inovativními metodami učení. Výuka probíhá v Simulačním centru LF MU.
-
19. 12.
Systém zevnitř uzamykatelných učeben i vnitřní rozhlas
„Bezpečnost je živý organismus, který musí vhodně reagovat na výzvy aktuální a aktivně se odpovídajícím způsobem připravit na výzvy nové,“ říká bezpečnostní manažer Masarykovy univerzity Pavel Bojanovský.
-
18. 12.
Šest doktorandů LF MU uspělo v soutěži Brno Ph.D. Talent 2024
Soutěž Brno Ph.D. Talent, která každoročně podporuje nadějné studenty a studentky přírodovědných a technických oborů, letos přinesla radost i Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Mezi 25 vybranými studenty, kteří získali mimořádné stipendium ve výši 360 000 korun na tři roky, uspělo hned šest doktorandů této fakulty.
Přehled všech článků