Díky za zapojení do sbírky menstruačních potřeb pro lidi bez domova

IFMSA, konkrétně Sekce sexuálního a reprodukčního zdraví (SCORA), uspořádala v Den menstruační hygieny sbírku menstruační hygieny, která se konala na všech 8 lékařských fakultách v zemi. Na Masarykově univerzitě proběhla na několika fakultách a ve dvou brněnských kavárnách. Cílem této iniciativy bylo zvýšit povědomí o menstruační chudobě a pomoci ženám a dívkám, které nemají přístup k základním hygienickým potřebám.

14. 6. 2024 Matěj Plevák

Den menstruační hygieny, který připadá na 28. května, je věnován zvýšení povědomí o důležitosti menstruační hygieny a řešení problémů spojených s menstruační chudobou. Menstruační chudoba postihuje miliony žen a dívek po celém světě, včetně naší komunity. Nedostatek přístupu k menstruačním potřebám může vést k zameškávání školní docházky, pracovní absence a celkovému snížení kvality života.

Sbírka probíhala v květnu po celé ČR na všech 8 lékařských fakultách. Konkrétně v Brně pak proběhla od 23. května do 3. června 2024, sběrná místa se nacházela v Univerzitním kampuse, Filozofické fakultě, fakultě Sociálních studií a v kavárnách Mitte SpitalCoffee Trail Garden. Na naší fakultě proběhla již podruhé, letos ji měli na starost Matěj Plevák a Daniela Štefaničková, která ji vloni poprvé uspořádala ve spolupráci s Martinou Polákovou.

Díky štědrosti a solidaritě mnoha jednotlivců se podařilo shromáždit velké množství menstruačních potřeb. Celkem bylo vybráno:

Vybrané menstruační potřeby byly v Brně, jako loni, předány spolku Medici na ulici, který se zaměřuje na poskytování zdravotní péče a podpory lidem bez domova. "Mockrát děkujeme všem, kteří se zúčastnili sbírky menstruačních pomůcek pro lidi bez domova, které pravidelně ošetřujeme. Během ošetřování našim klientkám nabízíme vložky, tampony a kalhotky a zároveň se snažíme o edukaci v této oblasti. Ženy bez domova jsou za tyto pomůcky, které si jinak nemohou dovolit, velmi vděčné," říká Štěpán Matyska z Mediků na ulici.

Distribuce sbírky na ostatních fakultách je ve spolupráci se spolkem Sola pomáhá, který se zabývá právě menstruační chudobou.

"Příští rok plánujeme akci určitě zopakovat, pravděpodobně bude probíhat dříve v květnu, jelikož spousta fakult v době sbírky měla již ukončenou výuku a věříme, že spolu zvládneme vybrat ještě více," říká spoluorganizátor sbírky Matěj. "Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se zapojili. Vaše podpora má neocenitelný význam a pomáhá měnit životy mnoha žen a dívek. Společně můžeme přispět k tomu, aby menstruační hygiena nebyla luxusem, ale základním právem každé ženy," dodává Daniela.