Do letošního již 3. ročníku soutěže se přihlásilo přes 30 projektů. Do finálového klání postoupilo 11 nejnadějnějších.
Za vítěze soutěže porota vybrala projekt speciálního magnetického čerpadla Západočeské univerzity v Plzni. Na rozdíl od klasických čerpadel dokáže fungovat bez rotujících mechanických částí. Jeho hmotnost i velikost může být mnohonásobně menší než u běžných čerpadel a je tudíž velmi atraktivní pro vesmírné programy. Díky svým vlastnostem najde uplatnění i v lékařství například v podkožní aplikaci pro dávkování inzulinu.
Na druhé příčce se umístil projekt doktorky Zuzany Sumbalové Koledové z Ústavu histologie a embryologie na výrobu mléka bez nutnosti chovat dobytek. Vědci z jejího týmu se ve svém výzkumu věnují tomu, jak napomoci řešení aktuálních potravinových i ekologických výzev. Pomocí biotechnologií jsou schopni vyrobit nutričně plnohodnotné mléko prostřednictvím kultivace živočišných buněk. Projekt za LF MU představila a ocenění přebrala manažerka pro transfer technologií Karolina Kašparová.
Třetí místo získal inovativní hydrogel pro lepší zadržování vody v krajině. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně vyvinula látku, která se ve formě granulí nebo prášku přidá do půdy, a tím zvýší její retenční vlastnosti až o 40 %.
Projekty, které se kvalifikovaly do závěrečného finále, mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022 a vítězný projekt označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním finanční podpory, zviditelněním výzkumu a jeho dalším uplatněním.
Prohlédněte si všechny finálové projekty.
Rozhovor "Mléko mínus kráva"