Vyhlášení výsledků soutěže Interní grantové agentury Start–up a Accelerate 2025
Interní grantová agentura Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyhlásila výsledky soutěže Start-up a Accelerate se začátkem řešení 1. 1. 2025.
25. června proběhla poslední předprázdninová Snídaně s vědcem. Naše pozvání přijal milý manželský pár výzkumníků, Lenka a Andrej Bešše, kteří sdíleli svůj fascinující příběh o cestě do Švýcarska a zpět do České republiky, a nabídli cenné postřehy z jejich kariéry v oblasti lékařského výzkumu.
Akademická cesta Lenky Bešše začala v roce 2014, kdy dokončila své doktorské studium v oblasti onkologie na Lékařské fakultě v Brně. V té době se v Brně setkala s Christophem Driessenem ze St. Gallen Hospital, který přijel do Brna přednášet. Náhodné setkání vedlo k tomu, že Lenka Christophovi představila vilu Tugendhat, která ho natolik zaujala, že jí nabídnul místo ve své laboratoři ve Švýcarsku. Čerstvě po svatbě se tak Lenka a její manžel Andrej rozhodli této vzácné nabídky využít. Andrej, který byl v té době prvním ročníku doktorského studia na MU, byl z nabídky nadšený. Zapsal se na Univerzitu v Curychu a znovu začal své doktorské studium v novém prostředí.
Ve Švýcarsku se Lenka zaměřila na výzkum mnohočetného myelomu a mikroRNA. Přizpůsobila se specializaci svého nového šéfa, což se ukázalo jako vzrušující a produktivní doba. Po dvou letech v roli postdoka a po stáži na University of Florida dostala Lenka nabídku stát se vedoucí laboratoře. Nabídku přijala, i když přechod z kolegyně na vedoucí pozici byl náročný. Vytvořila ale v laboratoři pozitivní prostředí otevřené komunikace a vzájemného respektu. Andrej k Lenčině nové roli poznamenal: "Pokud jste partneři, jste si rovni. Ale šéfem se stanete díky tomu, že jste leader a víte více než ostatní. Lenka splňovala oba tyto body."
Na začátku jejich oddanost práci nechávala málo prostoru pro rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Příchod dětí však přinesl výrazné změny. Andrej a Lenka přizpůsobili své pracovní plány, aby byli efektivnější, a zajistili si kvalitní čas pro rodinu. Děti jim poskytly přirozenou přestávku od práce a větší životní rovnováhu.
Lenka oceňuje svého tehdejšího šéfa především za to, že jim dal absolutní svobodu ve výzkumu jejich vlastních vědeckých nápadů: "Tuto svobodu, kterou nám tehdy dal, jsme pak předali našim pregraduálním i doktorským studentům. Svoboda rozvíjet své vlastní myšlenky a nápady. To je to, co se mi opravdu líbí," řekla. Andrej zdůraznil, že pro úspěšné vedení laboratoře je klíčová zvědavost a vzájemná důvěra.
Po devíti letech ve Švýcarsku se rozhodli vrátit zpět do České republiky. Nikdy jsme nebyli Švýcaři a naše děti by také byly cizinci. Bylo na čase vybudovat si kariéru v Česku a umožnit dětem naučit se rodný jazyk a vybudovat si vztahy s prarodiči a rodinou," vysvětlila Lenka.
Po návratu si Lenka všimla rozdílů v nezávislosti výzkumu a financování. Švýcarské granty je sice těžké získat, ale jakmile je získáte, máte více důvěry, svobody a nezávislosti. Někdy jsou lidé příliš soutěživí a odmítají s vámi spolupracovat. Českém akademické prostředí je příjemnější v tom, že se můžete potkávat se spoustou odborníků a natrefit třeba na experta, který sedí ve vedlejší kanceláři. Andrej poukázal na strukturované doktorandské programy ve Švýcarsku a přínosy evropského networkingu. "Švýcaři mají vysoké životní standardy a proto se neradi hlásí na doktorandské nebo postdocké pozice. Raději pozvou lidi z jiných zemí," poznamenal Andrej. Lenka doporučila všem, kdo ve Švýcarsku hledají takové pozice, aby byli vytrvalí a využívali networkingu. "Buďte vytrvalí, volejte a pište lidem. Kontaktujte například asociaci CometX, která spojuje české, slovenské a polské expaty a profesionály ve Švýcarsku, podporuje dlouhodobá partnerství a sdílí informace, aby podpořila naše talenty světové úrovně na jejich švýcarské cestě" zdůraznila.
Cesta Lenky a Andreje nám nabídla cenné postřehy k výzvám v jejich kariéře v lékařském výzkumu. Jejich zkušenosti podtrhují důležitost komunikace, spolupráce a vyváženého přístupu k práci a rodinnému životu. Jejich příběh je svědectvím o síle využívání příležitostí, přizpůsobování se novému prostředí a udržování silného podpůrného systému jak v práci, tak doma. Jejich vyprávění tak může inspirovat budoucí vědce, aby přijali výzvy, podporovali silné profesionální vztahy a odhodlaně sledovali své vášně.
Hostem další Snídaně s Vědcem bude 10. září 2024 v 8:00 Stjepan Uldrijan. Sejdeme se opět v knihovně Univerzitního kampusu.
Interní grantová agentura Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyhlásila výsledky soutěže Start-up a Accelerate se začátkem řešení 1. 1. 2025.
Letos opět Interní grantová agentura LF MU vyhlásila výběrové řízení na obsazení pozice postdoc. Tentokrát jsou otevřeny čtyři pozice, což dává více výzkumným skupinám šanci nejen najít, ale i zaměstnat šikovného postdoka ze zahraničí