Přestože pondělní ráno bylo mlhavé, mrazivé a na všech přítomných bylo brzké vstávání trochu znát, rozběhla se snídaně po dobré kávě a koláčku celkem svižně a tři hlavní aktéři, Regina Demlová, Jaroslav Štěrba a moderátor Tomáš Kašpárek si užívali příjemnou atmosféru.
Celý hodinový rozhovor se točil kolem Centra excelence CREATIC (Central European Advanced Therapy and Immunotherapy Centre), které bylo na Lékařské fakultě založeno 1. ledna 2024. Regina Demlová je ředitelkou centra, dětský onkolog Jaroslav Štěrba a jeho tým se pak velkou měrou podílí na jeho činnosti.
Tento úspěšný projekt, podpořený ze schématu Teaming for Excelence programu Horizont Evropa, vznikl s cílem zaměřit se na výzkum, vývoj a výrobu léčivých přípravků pro pacienty, na jejichž onemocnění v současnosti žádné medicínské řešení neexistuje, tj. vzácná nediagnostikovaná onemocnění, vysoce rizikové dětské nádory a ATMP léčbu pro dospělé onkologické pacienty.
Povedlo se dát dohromady efektivně propojené konsorcium partnerských institucí, které přispějí ke společnému cíli: vybudovat centrum personalizované medicíny, pomoci změnit legislativu a léčit pacienty se vzácnými onemocněními. Regina Demlová upřesnila, že takových center je již v Evropě více, ale pro Českou republiku zatím není v dojezdové vzdálenosti žádné. A jelikož CREATIC spojuje výzkum, klinické aplikace a spolupráci s nemocnicemi v regionu, zajistí tím přístup k těmto moderním terapiím i pro tuzemské pacienty. Výsledkem bude lepší dostupnost nákladných terapií pro pacienty za přijatelnější ceny, což přispěje k rozvoji personalizované medicíny nejen v regionu, ale i v rámci celé Evropy.
Regina Demlová také vysvětlila, že moderní personalizované terapie jsou konceptem, kdy jsou pacientovi odebrány živé buňky, dopraveny do laboratoře, modifikovány pomocí genové terapie, buněčné terapie nebo tkáňového inženýrství, a poté dopraveny zpět k lůžku pacienta.
Druhý host, Jaroslav Štěrba, který stojí v čele Kliniky dětské onkologie ve Fakultní nemocnici Brno, přinesl pohled zástupce nemocnice v regionu, tedy klinického pracoviště. Právě on a jeho tým bude spojkou mezi dětským pacientem a centrem CREATIC. Při snídani přítomným vysvětloval přesné postupy při této léčbě, a vyjádřil naději, že moderní terapie budou velkým přínosem. Již nyní vidí velký pozitivní posun v dožití dětských pacientů v porovnání s dobou, kdy svou kariéru na Klinice začínal.
Díky jedné z otázek z publika jsme se o obou našich hostech dozvěděli, že se jich práce dotýká i v osobní rovině. Jaroslav Štěrba přiznal, že se nemohl zbavit nutkání neustále své děti prohlížet, zda jsou zdravé, Regina Demlová sdílela osobní zkušenost s dosud neléčitelným autoimunitním onemocněním v rodině.
Oběma hostům přejeme mnoho úspěchů v další výzkumné činnosti a děkujeme za jejich aktivity, díky kterým přináší naději na účinnou léčbu i pacientům, kteří dosud měli jen omezené možnosti terapie.
Pokud byste se chtěli dozvědět více, poslechněte si celý rozhovor, který bude zveřejněn na stránkách Snídaně s vědcem.
Hostem další Snídaně s Vědcem bude 5. listopadu 2024 Daniel Schwarz. Sejdeme se opět v knihovně Univerzitního kampusu.