25. 7. 2024

Zdravější budoucnost školáků pomůže řešit Aktivní škola – společný projekt kraje a pěti partnerů

Podpořit pohyb a zdravější způsob života žáků má za cíl projekt, jehož pilotní část odstartuje na podzim tohoto roku. Zástupci Jihomoravského kraje, Lékařské fakulty a Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, Masarykova onkologického ústavu, Fakultní nemocnice Brno a České školní inspekce 24. července 2024 podepsali memorandum o vzájemné spolupráci na projektu Aktivní škola.

Zástupci Jihomoravského kraje, Lékařské fakulty a Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, Masarykova onkologického ústavu, Fakultní nemocnice Brno a České školní inspekce 24. července 2024 podepsali memorandum o vzájemné spolupráci na projektu Aktivní škola.

Tým složený z odborných pracovníků a studentů přinese výsledky v několika oblastech. Výstupem budou tyto kroky: dny zdraví na školách, příprava webinářů pro učitele, rodiče a žáky, zaměřených na zdravý životní styl, certifikace škol v oblasti podpory pohybových aktivit podle stanovených kritérií nebo kampaň na sociálních sítích, která bude propagovat zdravý životní styl a pohybové aktivity.

„Prevence je nakonec vždycky levnější než pak řešit samotné nemoci. Proto dává tahle spolupráce mezi krajem, univerzitou, dvěma velkými zdravotnickými institucemi a školní inspekcí smysl. Z krajského rozpočtu půjdou letos na projekt tři miliony korun,“ zdůrazňuje význam podpisu memoranda jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Podstatou memoranda je prevence obezity a přidružených onemocnění a podpora pohybových aktivit a zdravého způsobu života na základních a středních školách v regionu, ale také eliminace negativních stereotypů, jako je kouření, pití alkoholu nebo spánková deprivace. „Jedná se o vůbec první projekt tohoto druhu na pomezí oblasti školství a zdravotnictví v rámci celé České republiky. Školy mohou usilovat o certifikaci Aktivní škola,“ vysvětluje krajský radní pro oblast zdravotnictví Karel Podzimek.

Realizace projektu navazuje na strategii ministerstva školství „Plán podpory pohybu žáků a studentů 2024–2028“ a metodické doporučení České školní inspekce „Aktivní škola – Inspirace pro podporu pohybových aktivit žáků“.

„Metodické doporučení Aktivní škola vychází z rozsáhlého šetření, které jsme realizovali ve školním roce 2022/2023. Naším cílem je poskytnout školám praktické nástroje a inspiraci pro podporu pohybových aktivit žáků,“ uvádí ústřední školní inspektor České školní inspekce Tomáš Zatloukal.

Pracovní tým bude postupně oslovovat střední a základní školy v Jihomoravském kraji. V září tohoto roku spustí pilotní projekt Dny zdraví na školách a edukační seminář s webináři pro pedagogické pracovníky, rodiče a jejich děti.

„Podle ministerstva zdravotnictví trápí více než pětinu dětí ve věku 11 až 15 let nadváha či obezita, ovšem data v meziročním srovnání ukazují neustále rostoucí počet dětí s obezitou. Jednou z příčin dětské obezity je nedostatečná fyzická aktivita, bez pohybu mají tendenci přibývat na váze všechny věkové skupiny lidí, včetně dětí, s tím je samozřejmě spojené vyšší riziko vzniku zdravotních problémů, a to nejen fyzických, ale i duševních poruch,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný.

A ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda doplňuje: „Světová zdravotnická organizace odhaduje, že přibližně polovina všech případů zhoubných nádorů vzniká z ovlivnitelných rizikových faktorů nebo může být zjištěna ještě dříve, než se rakovina stane nevyléčitelnou. K těm nejzávažnějším patří kouření a užívání tabáku – na vině má až 30 % úmrtí na rakovinu –, pití alkoholu a dále rizika související se špatným stravováním, obezitou a nedostatečným pohybem. Ty dohromady stojí až za 25 % úmrtí. Zaměřením se na zdravý životní styl mládeže chceme předejít zbytečným úmrtím na rakovinu do budoucna a současně věříme, že mladí budou dobrým příkladem pro své rodiče a okolí.“

Autoři projektu, který chce mít pozitivní dopad na prevenci dětské obezity a zdravý životní styl, se inspirovali ve Finsku.

„Skandinávské příklady ukazují, že investice do prevence zdraví prostřednictvím podpory pohybu na školách jsou mnohdy levnější a efektivnější cestou pro zdraví a pracovní produktivitu populace než financování léčebných procesů jako důsledek například civilizačních onemocnění, jakými jsou obezita, diabetes mellitus a hypertenze. Přínos naší fakulty bude primárně spočívat v navržení a ověření režimových opatření na podporu pohybu v době školní výuky,“ sděluje za Fakultu sportovních studií Masarykovy univerzity její děkan Jan Cacek.

S klesající pohybovou aktivitou u dětí souvisí zhoršující se stav pohybového aparátu, vadné držení těla, svalová nerovnováha. „Zdravotní problémy vzniklé v dětském věku se pak přenášejí do dospělosti. Lékařská fakulta věnuje značnou pozornost výchově nové generace budoucích dětských lékařů a připravovaný projekt významně podpoří jejich povědomí o nutné prevenci a případné časné léčbě ve formě zdravých pohybových aktivit,“ popisuje úlohu prevence děkan lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko.

Memorandum o vzájemné spolupráci na projektu „Aktivní škola v JMK“ podepsaly:

• Jihomoravský kraj
  • Lékařská fakulta Masarykovy univerzity