Bezprostřední ohrožení života

Bez popisku

Pokud vidíte útočníka, který vás ohrožuje a on může vidět vás, utíkejte.
Utíkejte bezpečně a do bezpečí.
Pokud to lze, utíkejte raději do strany.

Základní pravidlo bezpečnosti je použitelné tehdy, pokud se v okamžiku zaznamenání hrozby můžete uchýlit k bezpečnému útěku. Důležité je zdůraznit slovo bezpečnému. Bezhlavý útěk neznámo kam by situaci mohl zhoršit. Je zásadní určit si, kam se chci dostat, jaká tam vede cesta, zda je v mých silách ji bezpečně absolvovat a jaká jsou případná rizika.

Pokud jsem v nižších patrech a před hrozbou utíkají další z vyšších pater k východu dole, je velká šance, že se mi útěk může podařit. Jestliže jsem ale na patře, kde jsem útočníka sám zaregistroval, je nezbytné vyhodnotit, jestli je v mých silách utéci tak, abych se nestal jeho dalším cílem. Útěk nesmí být bezhlavý, ale cílený.

Bez popisku

Na nejbližším vhodném místě se schovejte, zamkněte a pokud to lze, dveře zabarikádujte.
Pokud se dveře otevírají ven, dejte před ně těžký nábytek nebo cokoliv pevného a k tomu přivažte kliku (páskem, el. šňůrou,...)

Pokud jsem v situaci, že je útěk nemožný, příliš riskantní, nebo není možný z jakékoli jiné příčiny, přichází na řadu pravidlo druhé, které nabádá ke schování se. Zásadní otázkou bývá, kam se schovat. Jsem-li v budově kterou znám, mám větší povědomí o možnostech, než pokud jsem v budově poprvé. 
V budově typu škola je logické poschovávat se v učebnách, pracovnách nebo jiných místnostech, které jdou buď přímo zamknout, nebo zabarikádovat jiným způsobem. Schovaní lidé by měli ztlumit své mobilní telefony a být potichu, aby útočníka nelákaly zvuky za dveřmi. Je také vhodné informovat bezpečnostní složky, kde se nacházíte a kolik vás je, pokud máte tyto informace k dispozici. Ale znovu myslete na své ukrytí.

Bez popisku

Pokud nelze utéct nebo se schovat, připravte si jakoukoliv improvizovanou zbraň - hasicí přístroj, věšák na kabáty, pevnou židli...
Postavte se za dveře/roh a zaútočte vší silou. Miřte na hlavu.
Ve skupině máte větší šanci než sami.

Dostáváme se do situace, kdy každý stojí před svojí zásadní volbou. Jsem-li v bezprostředním ohrožení, nemám, jak utéct a není se kde schovat, musím zvolit ze dvou špatných variant. Buď neudělám nic a velmi pravděpodobně zemřu, nebo se o něco pokusím a mám alespoň šanci na přežití. Nikdo z nás, kdo přímo v této situaci nebyl, nedokáže předem říci, jak se zachová v této fatální situaci.
Všeobecně platí, že více lidí má větší šanci než jeden na jednoho. V takové situaci je ve výhodě útočník. Pokud to okolnosti dovolují, je dobré využít moment překvapení. Ne každý aktivní útočník očekává, že se mu někdo z obětí postaví na odpor. Použít se také dá nábytek, nářadí, nebo cokoli, co může sloužit jako provizorní zbraň.

 

Spot Policie ČR - jak se chovat v případě útoku

Máte k obsahu podněty či připomínky? Budeme rádi, když nám je řeknete!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info