„Chci pacientům s roztroušenou sklerózou poskytnout systematicky vedenou pohybovou aktivitu v rámci tréninkového programu sestaveného na míru jejich potřebám. Můj přínos spočívá v tom, že klientům neříkám jen, že si mají cvičit, ale po důkladném vyšetření společně stanovíme plán, ve kterém budou uvedeny konkrétní cviky a aktivity, včetně délky trvání případně počtu opakování,“ říká autorka projektu Martina Jemelková. Je studentkou magisterského studijního programu Specializace ve zdravotnictví v oboru Fyzioterapie na LF MU. Je také absolventkou Univerzity Palackého v Olomouci (2021 fyzioterapie, Bc. a 2020 tělesná výchova a sport, Bc.).
Na zdravotní stav pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mají pohybové aktivity příznivý vliv. Provedené studie prokázaly, že cvičení snižuje únavu či zlepšuje psychiku. Martinin projekt zahrnuje také E-book, který obsahuje popis jednotlivých cviků spolu s foto a videodokumentaci tak, aby si v případě nejasností mohli klienti správnost provedení cviku ověřit. Součástí programu budou také individuálně vedené lekce a skupinové terapie. „K založení projektu mě vedla osobní zkušenost s touto diagnózou a také fakt, že během psaní jedné z mých bakalářských prací jsem zjistila, že se o příznivém vlivu PA u osob s RS sice velmi mluví, ale pacienti přesto nevědí, co a jak můžou cvičit tak, aby si neublížili,“ doplňuje Martina Jemelková. Vznikl proto nápad na projekt, který by sjednotil tuto roztříštěnou problematiku do jednoho uceleného celku. Zanedlouho bude spouštět webové stránky a rozjíždět profil na Instagramu. „Momentálně nejvíce spolupracuji s Brněnskou pobočkou unie ROSKA, pacienty budu ale oslovovat i skrze RS centra nebo prostřednictvím reklamních letáků. V současné době se projekt pomaličku rozbíhá,“ doplňuje terapeutka Martina Jemelková.
Celkem 32 projektů se přihlásilo do soutěže, která pomáhá studentům rozjíždět podnikání. Do druhého kola hodnocení postoupilo 10 z nich. Mezi dva týmy s nejlépe naplněným podnikatelským záměrem a potenciálem jeho dalšího růstu oceněné s nejvyšším finančním ohodnocením (60 tis. korun) patřil tým Adama Veverky, Šimona Balgy a Martina Ptáčka s projektem Discover LVA a Martina Jemelková s projektem RS v pohybu.
Soutěž Start Your Business pořádá Centrum pro transfer technologií Masarykovy univerzity ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem. Letos komise odborníků rozdělila mezi soutěžící 360 tisíc korun.
Více informací o všech oceněných studentských projektech Start Your Business čtěte v Magazínu M.
Magazín M