Smuteční oznámení: zemřel profesor Kotulán

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že zemřel profesor MUDr. Libor Páč, CSc., významný pedagog Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

6. 3. 2020

Bez popisku

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že ve věku 79 let ve středu 4. března 2020 zemřel prof. MUDr. Jaroslav Kotulán, CSc.

Prof. MUDr. Jaroslav Kotulán, CSc. patří k zakladatelům československé hygieny, k významným osobnostem oboru, který pomáhal rozvíjet a přetvářet do moderně pojatého preventivního lékařství.

Narodil se 30. 11. 1927, svá středoškolská studia ukončil maturitou na reálném gymnáziu v Brně v r. 1946 a poté studoval na Lékařské fakultě v Brně, kde promoval v r. 1951. Po roční praxi jako sekundární lékař ve fakultní nemocnici v Brně nastoupil v r. 1952 na Hygienický ústav Lékařské fakulty, kde působil celé profesní období svého života. Získal atestaci I. stupně z hygieny a epidemiologie (1957), titul kandidáta věd obhajobou před vědeckou radou LF UK v Praze (1960) a nástavbovou atestaci z oboru hygiena dětí a dorostu (1967). V r. 1962 byl habilitován a ustanoven docentem na katedře hygieny a epidemiologie Lékařské fakulty J.E.Purkyně v Brně. Přes politické represe po r. 1970, které dočasně zabrzdily jeho další kariérní růst na Lékařské fakultě, byl v r. 1982 jmenován hlavním odborníkem Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí ČSR pro obor hygiena dětí a dorostu. V r. 1990 mu byl udělen akademický titul profesora a byl jmenován vedoucím katedry hygieny a epidemiologie.

Společenská transformace v 90. letech umožnila prof. Kotulánovi zapojit se významným způsobem do tvorby nové koncepce preventivní medicíny na celostátní úrovni. S využitím analýz výsledků tzv. „hlavních úkolů“ hygienické služby, které organizoval v rámci úřadu hlavního hygienika už v předrevolučním období, se mu podařilo získat podporu široké odborné i laické veřejnosti k prosazení zásadních změn v koncepci oboru od převážné orientace na tvorbu a ochranu prostředí k moderně pojaté ochraně a zejména podpoře rozvoje „pozitivního“ zdraví populace. Desítky let pracoval ve výboru odborné Společnosti hygieny a komunitní medicíny České lékařské společnosti J. E. Purkyně, byl členem redakční rady odborného časopisu Hygiena, členem komise pro posuzování projektů programu Podpory zdraví, který zřídil hlavní hygienik MZ ČR pro vytváření a ověřování programů k omezování rizikových faktorů a posilování protektivních faktorů v oblasti životního stylu různých cílových populačních skupin.

Vědecká aktivita prof. Kotulána zahrnuje několik etap: založil a rozvíjel obor hygiena dětí a dorostu, v němž sledoval, hodnotil a dával podklady pro celostátní opatření nejen v oblasti prostředí ve školních a předškolních zařízeních, ale i v problémech hygieny pedagogického procesu, prevenci přetěžování. Byl vedoucím badatelského týmu unikátní longitudinální studie vlivu životních podmínek na zdraví a vývoj dětí od 6 do 18 let, kde byla použita řada nových metodických přístupů (např. pro hodnocení školní zralosti, růstové diagnostiky a tělesného vývoje, somatotypu, výživové spotřeby a výživového stavu, sociálních podmínek, neuroticismu, akutní nemocnosti v dětských zařízeních apod.), používaných i v současnosti. Realizace jeho programu otužování dětí v mateřských školách vedla k radikálnímu snížení incidence akutních respiračních onemocnění dětí předškolního věku a program byl přijat jako součást celostátního ozdravného systému. Jeho výsledky byly publikovány i v zahraničí (USA) a stal se dočasným konzultantem WHO při přípravě koncepčních materiálů zaměřených na ochranu zdraví dětí a mládeže.

Začátkem 80. let publikoval prof. Kotulán první výsledky tehdy unikátních, dnes rutinně používaných metod statistického hodnocení ukazatelů zdravotního stavu populace (věková standardizace) a nalezl překvapivé geografické rozdíly v rámci Československa. Pomocí dalších studií životních podmínek a zdraví různých populačních skupin podal přesvědčivé důkazy o tom, že rozdíly ve zdraví nejsou důsledkem znečistěného životního prostředí, ale především odrazem způsobu života. V rámci zemí tehdejšího politického bloku byly tyto výsledky zcela unikátní, a proto měla jejich prezentace prof. Kotulánem velký ohlas u nás i v zahraničí. Staly se podkladem konkrétních doporučení zahrnutých později do národních cílů programů zpracovaných podle doporučení WHO „Zdraví pro všechny do r. 2000“ a „Zdraví pro 21. století“.

Za svou profesní kariéru předal prof. Kotulán své znalosti tisícům budoucích lékařů, stovkám odborníků preventivního lékařství a hygieny, desítkám spolupracovníků na mateřské lékařské fakultě. Desítky let zajišťovala katedra pod jeho vedením i výuku ochrany a podpory zdraví dětí a školní hygieny u budoucích učitelů na Pedagogické a Filozofické fakultě v Brně. Byl průkopníkem používání moderních didaktických metod, pro jejichž realizaci dokázal získat prostředky i podmínky.

Prof. Kotulán ještě dlouho po dovršení obvyklé hranice důchodového věku přednášel českým i zahraničním medikům i studentům bakalářských a magisterských zdravotních nelékařských oborů, ještě předloni byla jeho přednáška pro celý 5. ročník studentů všeobecného lékařství studenty na závěr oceněna potleskem ve stoje. Dodnes je zapojen do vedení vybraných kurzů doktorského programu „Hygiena, preventivní lékařství, epidemiologie“, je konzultantem diplomových prací a oponentem disertačních prací. Hlavní těžiště jeho práce je však stále v oblasti vědecké: má oprávnění pro zpracovávání posudků vlivů plánovaných staveb na okolí (EIA – kolem 280 odborných vyjádření) a především dlouhodobě sleduje vliv jaderné elektrárny v Temelíně na zdravotní stav populace vlastními vyvinutými metodami a každoročně vykazovanými analýzami. Je v tomto ohledu uznávaným odborníkem, je zván na odborné semináře i shromáždění veřejnosti, zejména při jednáních se zástupci Rakouska.

Do jmenování profesorem v r. 1990 publikoval prof. Kotulán 155 prací, z toho 78 původních vědeckých výsledků, 18 učebních textů a 59 ostatních prací. Za posledních 18 let publikoval dalších 40 prací, zahrnující celostátní skripta, úvahy o koncepci oboru, výzkumné zprávy i souborné přehledové publikace. Jeho práce byla oceněna udělením bronzové a stříbrné medaile Lékařské fakulty UJEP, medaile ČLS J. E. Purkyně, čestného uznání Slovenské lékařské společnosti a Společnosti hygieny a komunitní medicíny ČLS JEP.

Prof. MUDr. Jaroslav Kotulán, CSc. Byl a stále je vysoce uznávaným a stále aktivně pracujícím odborníkem v oblasti preventivního lékařství a hygieny. Jeho četné vědecké práce přispěly nezastupitelným způsobem k rozvoji oboru v moderním vědeckém pojetí specializace primární prevence.

Během svého působení na ústavu, jenž byl postupně z Hygienického přejmenován na Katedru hygieny, poté hygieny a epidemiologie, potom na Ústav preventivního lékařství a po spojení s ústavem sociálního lékařství na dnešní Ústav ochrany a podpory zdraví, byl prof. Kotulán vždy svými kolegy vnímán jako nezpochybnitelná autorita, jako arbiter elegantiarum.

Prof. Kotulán byla renesanční osobnost, celoživotně činná v hudbě a dokud mu zdraví dovolovalo, také ve sportu, dodnes je možné potkat jej pravidelně v divadle a na koncertech.

Čest jeho památce.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info