Simulace v medicíně je na vzestupu. Dokladem jejího rozmachu je také SimUniversity, simulační soutěž organizovaná pod záštitou SESAM – Evropské společnosti pro simulace v medicíně. Jejím cílem je vytvářet pregraduálním studentům zdravotnických oborů příležitosti k získání mezinárodních zkušeností prostřednictvím soutěžení v řešení simulačních scénářů. Mezi českými mediky vzbudil letošní ročník nebývalý zájem.
„SimUniversity by měla fungovat jako jakási vějička pro mladší studenty, aby v nich probudila zájem o simulační medicínu, aby se z nich případně stali třeba i lektoři… Protože pokud je to dobře podané, tak se simulační medicínou rostou a získávají zkušenosti nejen klinické, ale i takové andragogické, kdy se zapojují do projektů na vlastních simulačních centrech,“ přibližuje smysl iniciativy MUDr. Tamara Skříšovská, DESAIC z Ústavu simulační medicíny, která letos byla zvolena viceprezidentkou SESAM.
Do lokálního kola se přihlásilo celkem sedm čtyřčlenných týmů, z nichž ten nejlepší bude naši fakultu 27. listopadu – opět na SIMU coby jediném místě v Česku, kde mohou simulace probíhat na čtyřech místech souběžně – reprezentovat v kole národním, na které se sjedou týmy i z ostatních tuzemských lékařských fakult. „V porovnání se zahraničím je velice ojedinělé, že se konají lokální a národní kola. Většinou jsou v celém státě dva týmy, které jsou ochotny do soutěže jít. Ale snad je to doklad toho, že to u nás děláme dobře. Protože kdyby ne, tak tolik mladých mediků nedokážeme oslovit,“ říká doktorka Skříšovská.
Nejlepší kvartet mediků pak bude reprezentovat Českou republiku na velkém finále SimUniversity, které se uskuteční příští rok během výročního zasedání SESAM v Praze. Šest studentských týmů bude předvádět simulaci před publikem složeným z účastníků zasedání, což není zcela obvyklé. „Simulace se v rámci soutěží běžně nepoužívají, jelikož jejich hodnocení je kvůli nutnosti vytváření bezpečného prostředí obtížné. Tohle je však jeden z mála případů, kdy se simulace provádějí veřejně,“ vysvětluje doktorka Skříšovská s tím, že jak studenti, tak účastníci zasedání mají díky nevšednímu formátu akce jedinečnou příležitost vzájemně se učit přímo v průběhu soutěže, pod supervizí zkušených kliniků a expertů na simulaci.