Projekt MetaChange zkoumá vliv post-decisní informace na kognitivní a metakognitivní složky rozhodování pomocí online experimentů, elektrofyziologických záznamů a počítačového modelování. První výsledky, prezentované na kongresu ASSC27 v Tokiu, ukázaly výrazný dopad těchto informací na sebejistotu a změny názoru účastníků. Projekt je financován z programu Horizont Evropa, konkrétně z podprogramu Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships (MSCA PF), jehož odpovědným řešitelem je prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
Tento originální a inovativní projekt kombinuje velkoplošné online psychofyzikální experimenty, invazivní elektrofysiologické záznamy u epileptických pacientů a počítačové modelování, s cílem vytvořit ucelený obraz o vlivu post-decisní informace na rozhodování. "Díky programu MSCA jsme vyvinuli nový design paradigmatu rozhodování, který nám umožňuje zkoumat tyto vlivy. Ukázali jsme, že taková informace měla drastický dopad na úroveň sebejistoty a frekvenci změn názoru našich účastníků," uvedl postdoc Dorian Goueytes z I. neurologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Výsledky získaly skvělou zpětnou vazbu od komunity a byly pozitivně přijaty na kongresu ASSC27.
Projekt MetaChange si klade za cíl adresovat některé z nejaktuálnějších výzev v oblasti rozhodování a metakognice, a to prostřednictvím interdisciplinárního a syntetického přístupu. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili prezentace a poskytli cennou zpětnou vazbu.