Malinovského náměstí rozsvítila žlutá

Žluté kulichy na hlavách dam z pacientské organizace ENDOTalks prozradily místo vernisáže fotovýstavy ŽÍTENDO aneb Nejsi v tom sama. Otevřením výstavy zahájily celosvětovou osvětovou akci ENDO MARCH 2023.

2. 4. 2023

Za přítomnosti organizátorek i samotných pacientek byla přestřihnuta žlutá stuha a výstava byla zahájena. Možnost jejího zhlédnutí bude až do 11. dubna 2023. Na patnácti velkoformátových panelech se návštěvníci mohou seznámit nejen s hlavním „nepřítelem“ – endometriózou postihující každou desátou ženu v produktivním věku, ale především s konkrétními ženami a jejich silnými osobními příběhy, které jsou hlavními aktérkami fotovýstavy.

Ta je volným pokračováním loňské výstavy k osvětě o endometrióze a vypráví příběhy devíti mladých žen a jejich partnerů, rodiny či přátel ze dvou pohledů na tuto „neviditelnou“ nemoc. Fotografie zachycují emoci ženy, skrývanou bolest, úsměv skrz slzy, ale i naději a podporu blízkých.

Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity zastupovala proděkanka prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D., která se aktivně zapojila do diskuze o problematice spojené s tímto onemocněním. Sama vnímá, že ženám s endometriózou není poskytována dostatečná pozornost a zejména emocionální podpora od profesionálních pečujících. Nabídla možnost spolupráce se studenty Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, a to zejména s budoucími porodními asistentkami a jejich erudovanými vyučujícími.

Na LF MU je dle ní při vzdělávání porodních asistentek kladen důraz i na rozvoj tzv. soft skills a spolupráce s ENDOTalks by mohla být oboustranně prospěšná. ENDO MARCH má za cíl vzbudit pozornost veřejnosti jak laické, tak odborné. Má zdůraznit potřebu reformace úhradového systému a zpřístupnit kvalitní a centrovou péči všem ženám, které touto nemocí trpí.

Po Praze se do akce zapojilo nejen Brno, ale letos také Ostrava.I tam si mohli návštěvníci, kteří přišli kampaň aktivně podpořit podpisem pod petici Za zdravé dělohy, odnést symbolický žlutý tulipán.

Fotovýstavou to ale nekončí. Na středu 19. dubna 2023 je připraven program v kině Scala s promítáním dokumentu Bellow the belt a panelovou debatou odborníků. Program najdete pod tímto odkazem a registrovat se do Scaly můžete jednoduše s tímto prolinkem: registrace. Jste srdečně zváni!