Výzkumná skupina doc. Jana Křivánka z Ústavu histologie a embryologie se zabývá výzkumem kmenových buněk v zubech a jejich potenciálem v regenerativní zubní medicíně. Dlouhodobě spolupracují na odhalování přirozeného chování kmenových buněk s docentkou Anamarií Balic z Univerzity v Curychu. Během května doc. Balic navštívila LF MU, aby tyto výzkumné týmy mohly probrat společné vědecké projekty. Do diskusí se v neformálním prostředí zapojili i studenti a další vědečtí pracovníci této výzkumné skupiny i širšího brněnského vědeckého společenství.
Mimo vědeckých aktivit měla doc. Balic odbornou přednášku na téma „Establishment and diversity of dental stem cells during development“. Tuto přednášku navštívili nejen vědečtí pracovníci oboru, ale i řada studentů oboru Zubního lékařství. Z reakcí vybíráme: „Přednáška paní docentky byla velmi obohacující. Velmi mě zaujaly metody, jakými se snaží ve svém výzkumu vytvořit niche pro ameloblasty k syntéze zubní skloviny in vitro. Velmi zajímavý byl i její pohled na diferenciaci zubní lišty. Odnáším si podrobnější pochopení embryogeneze zubu a také víru v to, že výzkumy v tomto oboru jednou posunou zubní lékařství na novou úroveň!” Lukáš Krajzl, student 2. ročníku oboru Zubní lékařství.
Akce byla financována v rámci projektu PPSŘ 7.2. Internacionalizace.
Profesionální dráha a výzkumné zaměření doc. Anamaria Balic
Anamaria Balic od října 2021 působí jako Group Leader na University of Zurich. Titul medical doctor získala na Medical School Split, University of Zagreb. Ph.D. získala v oblasti Biomedical Sciences na UCONN Health Center, poté působila jako Postdoctoral Fellow v CNIO, Madrid. Téměř 7 let působila jako Senior Postdoctoral Fellow na University of Helsinky a další 3,5 roku na stejné univerzitě jako Principal Investigator v Institute of Biotechnology.
Její výzkumné zájmy zahrnují především studium zubních kmenových buněk a jejich niche, vývoj zubů, agenezi zubů, regeneraci zubů a kraniofaciální vývoj. Doc. Balic se zaměřuje na mechanismy regulující homeostázu a opravu dospělých tkání, které jsou řízeny kmenovými buňkami nacházejícími se jak uvnitř tkáně, tak rekrutovanými z vnějšku orgánu. Časování a mechanismus tvorby niche a specifikace kmenových buněk nejsou dosud plně objasněny, stejně jako regulace homingu a migrace kmenových buněk na místo poškození.
K řešení těchto základních otázek v oblasti biologie kmenových buněk využívá doc. Balic model kontinuálně rostoucího řezáku, jehož neustálý růst je podporován celoživotním udržováním epitelových kmenových buněk a stabilním přísunem mezenchymálních kmenových buněk. Kombinuje moderní genomické, buněčné a molekulární biologické přístupy k objasnění mechanismů regulujících tyto populace kmenových buněk během raného vývoje a postnatálního života.