Fotografie kalendáře projektu Nebýt na to sama máme u nás v UKB

Po mnoha městech a výstavních síních připutovala výstava fotografií kalendáře projektu Nebýt na to sama i na půdu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

25. 4. 2023

Bez popisku

Po mnoha městech a výstavních síních doputovala výstava fotografií kalendáře projektu Nebýt na to sama i na půdu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Na vernisáži tohoto významného počinu přivítal hosty děkan Martin Repko společně s proděkankou Janou Fialovou. Oba vyzdvihli význam projektu, který pomáhá onkologicky nemocným ženám a jejich rodinám při cestě léčbou, i význam duševní podpory, která je v léčbě stejně důležitá jako ta fyzická.

Naději, empatii a neskonalou energii přinesla hostům zakladatelka projektu Andrea Nováková. Sama prošla onkologickou léčbou a tato životní zkušenost jí vnukla myšlenku pomáhat ostatním. „Víme, jak onkologické onemocnění dokáže obrátit život vzhůru nohama. Otestuje vztahy, odvahu i vytrvalost. Ale přinese také trochu jiný pohled na život. Rády bychom proto využily našich zkušeností a podpořily další ženy, které se potýkají s podobným osudem. Chceme jim alespoň částečně zpříjemnit cestu léčbou, nabídnout aktivity, které budou prospěšné nejen pro pacientky samotné, ale i pro jejich blízké – partnery, děti. Protože Masarykův onkologický ústav v Brně považujeme za nejkomplexnější onkologické centrum, rozhodly jsme se náš projekt zacílit právě tam.“

Projekt by ovšem nespatřil světlo světa nebýt participativního rozpočtového nástroje Dáme na vás Magistrátu města Brna. Podporu a jeho včlenění do pevného rozpočtu přišel vyjádřit i člen Rady města Brna Filip Chvátal, který se na celoměstské úrovni věnuje právě oblasti participativního rozpočtu.

Závěr slavnostního zahájení patřil trojici žen z kalendáře. Hrdinkám, které svůj boj nevzdaly, po měsících léčby se vrátily zpět do života a teď se svěřují se svými příběhy. Markéta Gajdíková pracuje jako firemní právnička a advokátka v Praze, nemoc ji však ukázala i jinou cestu a nyní studuje Školu klinické naturopatie. Barbora Šmírová dokázala při nemoci vystudovat Chemickou fakultu VUT v Brně, nyní si dodělává doktorandské studium a pracuje ve zkušební laboratoři. Třetí hrdinkou byla studentka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Lucie Štrublová, studující na Ústavu patologické fyziologie, která je zakladatelkou projektu Společně k úsměvu sdružující bývalé dětské onkologické pacienty.

Výstavu můžete navštívit ve 2. NP středového koridoru mezi pavilony B17 a B11 až do 12. 6. 2023.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info