Čerstvý absolvent MUDr. Jakub Sumbal uspěl v soutěži o nejlepší snímky mikrosvěta

Objekty, které nemá šanci lidské oko prozkoumat, to je soutěž o nejlepší snímky mikrosvěta a MUDr. Jakub Sumbal z LF MU získal v letošním ročníku 12. místo z 20 oceněných!

27. 9. 2021

Jakub Sumbal: úspěšný snímek Organoid mléčné žlázy

V soutěži o nejlepší snímky mikrosvěta v letošním ročníku uspěl MUDr. Jakub Sumbal se snímkem organoidu myší mléčné žlázy. Umístil se na 12. místě z 20 oceněných snímků, navíc jako jediný Čech od roku 2015. Do soutěže přispělo několik tisíc soutěžících ze stovek zemí.

Dr. Sumbal v reportáži Studia 6 České televize dne 24. 9. v rozhovoru zmiňuje, co u snímků soutěžní porota hodnotí, jakou technikou snímek pořídil i jak realistické barvy skutečně jsou.

Jakub Sumbal se na Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty v týmu vedeném dr. Zuzanou Koledovou věnuje výzkumu organoidů od jeho vývoje, jak vzniká tvar mléčné žlázy, jak vzniká mléko. Tým zajímá i mezibuněčná komunikace jak během standardního vývoje, tak i během progrese rakoviny. Dr. Sumbal absolvoval Všeobecné lékařství na LF MU v roce 2021, v rámci něhož byl zapojen do speciálního programu P-PooL pro nadané studenty se zájmem o intenzivní zapojení do vědy a výzkumu. Během studia byl hned dvakrát oceněn Cenou děkana LF MU v kategorii za vynikající vědecký výkon.

Soutěž o nejlepší snímky mikrosvěta pořádá již 48 let společnost NIKON. Níže si můžete pustit reportáž ze Studia 6 České televize, vysílané v pátek 24. září, či se podívat do galerie i na předchozí ročníky soutěže.

Jakub Sumbal: Organoid mléčné žlázy produkující mléko

Reportáž Studio 6 2021 Small World Photomicrography