Informace o projektu
Změny retinální cirkulace při edému a pseudoedému terče zrakového nervu.
- Kód projektu
- MUNI/A/1745/2024
- Období řešení
- 1/2025 - 12/2025
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Specifický výzkum - podpora studentských projektů
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Lékařská fakulta
- doc. MUDr. Oldřich Chrapek, Ph.D.
- MUDr. Michal Březík, FEBO
- Veronika Chovancová
- MUDr. Kristína Sičová
Cíl projektu
Cílem projektu je sledovat vliv edému a pseudoedému terče zrakového nervu na mikrocirkulační změny v cévním řečišti sítnice a posoudit změny v kyslíkovém metabolismu sítnice.
Metoda pro dosažení cíle
Metodou umožňující měření průsvitu retinálních arteriol a venul, měření kyslíkové saturace krve v těchto retinálních arteriolách a venulách je automatická retinální oxymetrie (ARO). ARO je spektrofotometrická metoda, založená na principu, že barva krve závisí na nasycení hemoglobinu kyslíkem. Pro stanovení míry nasycení hemoglobinu kyslíkem je použita metoda porovnání snímků očního pozadí získaných ve dvou vlnových délkách. Automatická retinální oxymetrie je proveditelná pomocí celosvětově jedinečného přístroje Oxymap T1. Oční klinika uspěla v roce 2021 s projektem v rámci přístrojových grantů FN Brno a pod evidenčním číslem PIG/10/21 (hlavní řešitel doc. MUDr. Oldřich Chrapek, Ph.D) byly přiděleny prostředky na nákup přístroje Oxymap T1, který je od 11/2021 plně k dispozici na Oční klinice FN a LF MU Brno.
Řešitelský tým
doc. MUDr. Oldřich Chrapek, Ph.D. – hlavní řešitel, přednosta Oční kliniky FN a LF MU Brno, MUDr. Michal Březík, FEBO – vedení dokumentace, vyhodnocování výsledků, Oční klinika LF MU Brno, MUDr. Kristína Sičová – vedení dokumentace, vyhodnocování výsledků, Oční klinika LF MU Brno, Veronika Chovancová – vedení dokumentace, vyhodnocování výsledků, Oční klinika LF MU Brno.
Přínos projektu
Současné sledování všech parametrů při retinální oxymetrii, jejich hodnot, vzájemných souvislostí a interakcí může přinést nová fakta pro pochopení patogeneze atrofie terče zrakového nervu při očních i celkových chorobách. Očekáváme, že získaná nová fakta v patogenezi procesu atrofie terče ZN při očních i celkových nemocech pomohou predikovat riziko atrofie optiku a ztráty zraku. Socioekonomickým přínosem projektu je zlepšení časné diagnostiky a posun v léčbě pacientů s edémem a pseudoedémem terče ZN tak, abychom zabránili vzniku invalidizujících následků spojených s atrofií zrakového nervu a tedy rozvíjející se monokulární či bonokulární slepotou. Předpokládáme, že závěry naší studie budou přijaty relevantními vědeckými kruhy a publikovány v mezinárodních impaktovaných nebo domácích recenzovaných časopisech. Průběžné výsledky budou aktivně referovány na odborných konferencích, předpokládáme přednášku na Výročním sjezdu České