Informace o projektu
Nové metody v diagnostice a stratifikaci kardiovaskulárních onemocnění
- Kód projektu
- MUNI/A/1393/2019
- Období řešení
- 1/2020 - 12/2020
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Lékařská fakulta
- prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D.
- MUDr. Mária Bakošová
- MUDr. Veronika Bednárová
- MUDr. Katarína Doležalová
- MUDr. Pavlína Chládková
- MUDr. Zuzana Komorová
- Ing. Tomáš Kulík
- MUDr. Lucia Masárová, Ph.D.
- MUDr. Lukáš Opatřil, Ph.D.
- doc. MUDr. Roman Panovský, Ph.D.
- MUDr. Hana Poloczková, Ph.D.
- MUDr. Simona Remencová
- MUDr. Marek Sala
- doc. MUDr. Zdeněk Stárek, Ph.D.
- MUDr. Alžběta Trčková
V předkládaném projektu budou hodnoceny nové metody diagnostiky a léčby kardiovaskulárních onemocnění ve třech různých oblastech: 1) Stanovování nových parametrů/ukazatelů plicní cirkulace u kardiologických pacientů pomocí magnetické rezonance srdce, 2) Prognostifikace u pacientů s dilatační kardiomyopatií (DKMP) 3) Spektrální analýza intrakardiálních signálů v diagnostice srdečních arytmií.
1) Magnetická rezonance srdce (CMR) je prudce se rozvíjející neinvazivní zobrazovací metodou v kardiologii. Kromě velmi přesného a reprodukovatelného stanovování objemů, kinetiky a funkce obou komor je dnes nezastupitelná především v zobrazování fibrózy myokardu po ischemických procesech. Nově se pomocí CMR zkoumá možnost stanovování ukazatelů plicní cirkulace a plicní kongesce. První studie již byly publikovány, jednalo se však z velké části o animální studie, data na lidských populacích jsou pouze omezené.
Cílem projektu je stanovení parametrů plicní cirkulace pomocí CMR - především Pulmonary Blood Volume a Pulmonary Transit Beats u kardiologických pacientů a určit jejich prospektivní hodnotu.
2) DKMP je nejčastější diagnózou, pro kterou je prováděna srdeční transplantace. Zejména v případech čerstvého záchytu však u 30-50% nemocných může dojít k úpravě funkce levé komory. To je spojeno s příznivou prognózou. Hledání markerů reverzní remodelace levé komory má proto zásadní význam pro prognostickou stratifikaci DKMP.
3) Současná diagnostika srdečních arytmií probíhá v prvé řadě za pomoci standardního 12 svodového EKG záznamu. Doplňující, a neméně důležitou, součástí diagnostiky je i zkoumání intrakardiálních signálů při vlastním elektrofyziologickém vyšetření umožňující přesně identifikovat místo vzniku arytmie v srdeční svalovině. V současné době probíhá analýza intrakardiálních signálů pouze v časové oblasti, tzn. rozměřování a porovnávání signálů, tvorba „local activation time“ map apod.. Analýza signálu ve spektrální oblasti se tedy nabízí jako další možná metoda, kterou lze efektivně diagnostikovat arytmie jak typu „re-entry“, tak především arytmie fokálního charakteru.
Publikace
Počet publikací: 3
2021
-
Náhla srdeční zástava s nutností kardiopulmonální resuscitace během sjezdového lyžování
Intervenční a akutní kardiologie, rok: 2021, ročník: 20, vydání: 1
2020
-
Existuje specifi cká SARS-CoV-2 myokarditida?
Cor et Vasa, rok: 2020, ročník: 62, vydání: Supplement 1, DOI
-
MyocardialT(1)mapping using SMART(1)Map and MOLLI mapping in asymptomatic patients with recent extracardiac sarcoidosis
NMR in Biomedicine, rok: 2020, ročník: 33, vydání: 11, DOI