Informace o projektu
HETEROGENITA VÝZNAMNÝCH HISTOPATOLOGICKÝCH BIOMAKERŮ NA RESEKČNÍ HRANICI GLIOBLASTOMŮ (detekce histopatologických markerů v tumorózní i peritumorózní tkáni a jejich klinická korelace)
- Kód projektu
- MUNI/A/1562/2018
- Období řešení
- 1/2019 - 12/2019
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Lékařská fakulta
- prof. MUDr. Radim Jančálek, Ph.D., MBA
- MUDr. Michal Hendrych
- prof. MUDr. Markéta Hermanová, Ph.D.
- MUDr. Barbora Musilová
- MUDr. Hana Valeková
Glioblastom představuje nejagresivnější gliální nádor s progresivním chováním a velmi nepříznivou prognózou. Hlavní překážka v efektivní léčbě glioblastomu je jeho invazivní růst do peritumorózní mozkové tkáně limitující efekt resekce a jeho intratumorózní biologická heterogenita oslabující léčebný efekt terapie onkologické. Reziduální onemocnění v peritumorózní mozkové zóně je léčeno onkologicky na základě analýzy tkáně masy tumoru, která byla odstraněna při operaci. S ohledem na vysokou intratumorózní heterogenitu si ovšem nemůžeme být jisti, že charakteristika reziduálního onemocnění je stejná, jaká byla popsána ve tkáni získané operací. Tento fakt může zodpovídat za selhání dosavadních snah o cílenou biologickou léčbu u GBM. V první fázi našeho projektu jsme odebrané vzorky topizovaně zpracovali a určili významné histopatologické vlastnosti (celularita, proliferační index, vaskulární denzita) a expresi EGFR. Tyto vlastnosti byly selektivně hodnoceny v tumorózní, peritumorózní a zdravé tkáni, subklasifikované dle exprese proteinu nestin. První výsledky prezentované v “Pilotní studie: selektivní biopsie u high grade gliálních neoplázií mozku“ podporují naši hypotézu o intratumorózní heterogenitě. Našim dalším cílem navazující na předchozí výzkum je analýza exprese markerů, které mohou být využity jako potencionální cíle adjuvantní terapie u pacientů s glioblastomem.
Cílem projektu je studium a popis heterogenity významných histopatologických biomarkerů na resekční hranici glioblastomu, tedy na hranici tumor – peritumorózní oblast nádorové infiltrace, na kterou je cílená adjuvantní onkologická léčba. Lepší pochopení reziduálního onemocnění v peritumorózní mozkové zóně je kritické pro odhalení mechanizmů zodpovědných za recidivu glioblastomu s cílem optimalizoval chirurgickou resekci a vyvinout nové terapeutické postupy.
Publikace
Počet publikací: 7
2020
-
Integrovaná diagnostika difúzních gliomů
Klinická onkologie, rok: 2020, ročník: 33, vydání: 4, DOI
-
Multidisciplinární přístup v léčbě gliomů - astrocytomy a oligodendrogliomy
Postgraduální medicína, rok: 2020, ročník: 22, vydání: 2
-
Prostorová analýza recidiv glioblastomů v závislost na taktice adjuvantní radioterapie (stanovení cílových objemů dle RTOG vs. EORTC): představení akademické studie
Klinická onkologie, rok: 2020, ročník: 33, vydání: Supplementum 1, DOI
2019
-
Přínos DWI pro vymezování hrani difúzně se šířících high-grade gliálních neoplázií
Rok: 2019, druh: Konferenční abstrakty
-
The benefits of apparent diffusion coefficient maps for high-grade glioma delineation
Rok: 2019, druh: Konferenční abstrakty
-
The benefits of Apparent Diffusion Coefficient maps for high-grade glioma delineation
Rok: 2019, druh: Konferenční abstrakty
-
The benefits of apparent diffusion coefficient maps for high-grade glioma delineation
Rok: 2019, druh: Další prezentace na konferencích