Informace o projektu
Úloha CDK1 v řízení buněčného cyklu lidských embryonálních kmenových buněk.
- Kód projektu
- MUNI/E/0118/2009
- Období řešení
- 10/2009 - 6/2010
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Program rektora na podporu tvůrčí činnosti studentů
- Kat. E - Podpora výzkumné činnosti studentů v oborech lékařství, zdravotnictví, přírodovědy a informatiky - rozvojový projekt + specifický výzkum
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
Lidské embryonální kmenové (hES) buňky jsou pluripotentní buňky derivované z embryoblastu
preimplantačních blastocyst, které mají schopnost udržet si svůj nediferencovaný potenciál a proliferují bez zřejmého limitu. Schopnost proliferace bez limitu a udržení pluripotentního stavu jsou úzce spjaty s regulací buněčného cyklu. Nedávné publikace ukazují na fakt, že řízení buněčného cyklu v hES buňkách je odlišné od regulace buněčného cyklu v somatických buňkách. Regulace buněčného cyklu u hES buněk je dosud velmi málo prostudována a není známo, jak buněčný cyklus ovlivňuje vlastnosti hES buněk.
V somatických buňkách je buněčný cyklus řízen postupnou aktivací cyklin dependentních kináz (CDK) v závislosti na průchodu jednotlivými fázemi buněčného cyklu. Tři kinázy z rodiny CDK (CDK2, CDK4 a CDK6) regulují průchod interfází, CDK1 reguluje průchod G2 fází a mitózou.
Naše preliminární data ukazují, že molekulární mechanismy, které jsou odpovědné za řízení buněčného cyklu v hES buňkách, se liší od mechanismů v somatických buňkách. Při poškození DNA se hES buňky akumulují v G1/S fázi buněčného cyklu, avšak nedochází k poklesu aktivity CDK2, která normálně řídí přechod mezi G1 a S fází. Dochází ale k poklesu aktivity CDK1, která v somatických buňkách řídí přechod z G2 fáze do mitózy. Uvedené skutečnosti naznačují, že CDK1 může hrát roli v řízení interfáze buněčného cyklu v hES buňkách.
Cílem navrhovaného projektu je přispět prostřednictvím odhalení funkce CDK1 k poznání mechanismu regulace buněčného cyklu v hES buňkách.
Publikace
Počet publikací: 4
2011
-
Geranylated flavanone tomentodiplacone B inhibits proliferation of human monocytic leukaemia (THP-1) cells.
British Journal of Pharmacology, rok: 2011, ročník: 162, vydání: 7, DOI
2010
-
Activation of G1/S checkpoint is induced by UV-C irradiation of human embryonic stem cells
Rok: 2010, druh: Konferenční abstrakty
-
Human Embryonic Stem Cells Are Capable of Executing G1/S Checkpoint Activation
Stem Cells, rok: 2010, ročník: 28, vydání: 7, DOI
-
Human embryonic stem cells are capable of executing G1/S checkpoint activation.
Rok: 2010, druh: Konferenční abstrakty