Snídaně se Stjepanem Uldrijanem: všechno, co jste kdy chtěli vědět o InGA Accelerate, ale báli jste se zeptat

10. září jsme se sešli na první poprázdninové snídani v Knihovně univerzitního kampusu se Stjepanem Uldrijanem a Tomášem Kašpárkem. Jedním z hlavních témat byl aplikovaný výzkum a jeho podpora na Lékařské fakultě MU.

17. 9. 2024

Bez popisku
Bez popisku

Stjepan Uldrijan vede výzkumnou skupinu "Cancer biology" na Biologickém ústavu LF MU a zaměřuje se na molekulární mechanismy, které regulují buněčné signální dráhy řídící maligní melanom. Jeho tým také zkoumá, jak nádorové buňky reagují na stresové podmínky, a věnuje se identifikaci nových možností cílené terapie melanomu. 

Na vývoj nových malých molekulárních sloučenin cílených na růst rakoviny získal v letech 2022 a 2023 prostředky Interní grantové agentury LF Accelerate. Pozvali jsme ho, aby se s námi podělil o zkušenosti a přínosu tohoto schématu, a o podpoře aplikovaného výzkumu na LF MU vůbec. Přiznal, že bez existence tohoto schématu by ho nenapadlo svůj výzkum dále rozvíjet a posouvat směrem k aplikovatelnosti. Díky fakultní podpoře transferu technologií ze strany Karoliny Kašparové a Daniely PodzemnéCentra pro transfer technologií MU, a také díky pravidelným mentoringovým setkáním v rámci sítě SPARK Global, kde prezentoval progres svých projektů se mu podařilo vytvořit unikátní screeningovou platformu pro identifikaci inhibitorů eIF4F a pomocí ní identifikovat více než 200 molekul, které by mohly potenciálně cílit právě na eIF4F. Cílem navazujícího projektu je ověření biologické aktivity vybraných molekul a rovněž její optimalizace během „hit-to-lead“ fáze vývoje nových protinádorových léčiv.

Díky dotazům z publika se diskuze netýkala jen výzkumu, ale dotkla se také stresu, jeho zvládání, zodpovědnosti za vlastní výzkumný tým a zahraničních stáží. Stjepan Uldrijan ovšem očividně stresu nepodléhá. Klid a vyrovnanost by mohl rozdávat. Se smíchem na závěr poznamenal, že kdysi byl pro něj zdrojem dobré nálady běh, s postupem věku procházky, a nyní dobrý oběd.

Před koncem setkání ještě Daniela Podzemná z Oddělení pro vědu a kvalitu přiblížila podmínky právě vyhlášené výzvy InGA LF Accelerate. Za účelem posouzení aplikačního potenciálu vašich výsledků a dosažení znatelného posunu v procesu jejich uplatnění v praxi můžete žádat o podporu 500 000 Kč až na dva roky. Projekty lze podávat až do 11. října 2024. Otevřeno je také schéma Technologické agentury ČR TAČR Sigma Proof of Concept, do kterého je možno podávat projektové žádosti do 7. října 2024 dotazy a žádostí o podporu při psaní projektových žádostí se můžete obracet na fakultní koordinátorku transferu technologií Danielu Podzemnou.

Na závěr pak vystoupil Dominik Urban z agentury CzechInvest s prezentací o vyhlášení nové výzvy projektu Technologická Inkubace, který prostřednictvím sedmi technologicky specializovaných hubů podporuje startupové prostředí i nové firmy přinášející inovativní technologie na komerční trhy. Příjem žádostí bude probíhat od 2. do 30. května.

Těšit se můžete na příští snídani 7. října, jejímiž hosty bude doc. Regina Demlová a prof. Jaroslav Štěrba. Diskutovat budou na téma Centrum Excelence Creatic a precizní medicína. Registrovat a posílat své dotazy můžete zde.

Hostem další Snídaně s Vědcem budou 7. října 2024 v 8:00 Regina Demlová a Jaroslav Štěrba. Sejdeme se opět v knihovně Univerzitního kampusu, netradičně v pondělí. 

prohlédnout si videozáznam


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info