Výzkumná data a DMP

V průběhu výzkumných projektů procházejí výzkumná data různými fázemi – tzv. data life cycle. Pro správné nastavení procesů ve všech fázích tohoto cyklu je klíčový management výzkumných dat a tvorba data management planu, jehož tvorba a průběžná aktualizace by měla být samozřejmou součástí řešení projektu.

Data Management Plan
Bez popisku

Data management planning je proces plánování toho, jakým způsobem bude nakládáno s vědeckými daty během celého životního cyklu dat v projektu. Data management plan (DMP) je dokument, který tyto činnosti a procesy definuje. Je to živý dokument, který by měl být v průběhu výzkumného projektu průběžně aktualizován. DMP je nyní v některých případech nutné předkládat současně s návrhem projektu, dále pak jako součást dílčích zpráv.

Zaměstnancům a studentům MU je pro tvorbu DMP primárně doporučeno využití univerzitní instance nástroje Data Stewardship Wizard (DSW). DSW nabízí předdefinované šablony a v průběhu vyplňování také sleduje naplňování jednotlivých FAIR principů. DSW je integrován do systému ISEP, na stránce projektu tak můžete vytvořit nový nebo připojit již existující DMP.

👉Tip: Návod pro práci s DSW na MU

👉Vytvořili jsme pro Vás checklist, který Vám bude nápomocný při psaní DMP.

FAIR principy a Open Data
Bez popisku

Nakládání s výzkumnými data v souladu s FAIR principy a podle zásady „As open as possible, as closed as necessary“ patří k pilířům otevřené vědy. Správa výzkumných dat v projektu by měla být v souladu s těmito principy, dle požadavků poskytovatele je také žádoucí data otevírat tam, kde je to možné, ideálně formou uložení v důvěryhodném repozitáři.

Infrastruktura
Bez popisku

Úložiště MU: MU má k dispozici několik typů datových úložišť vhodných pro různé typy dat. Pro rozhodování o tom, jaký typ úložiště použít pro konkrétní typy dat, slouží Doporučení pro užívání úložišť.

SensitiveCloud – infrastruktura pro práci s citlivými daty.
Oddělení datových úložišť CESNET – pro zálohování, archivaci, sdílení dat.


Datové repozitáře: stejně jako při zveřejňování publikací je při ukládání dat třeba věnovat pozornost výběru důvěryhodného institucionálního, oborového nebo catch-all repozitáře. V pilotním provozu momentálně funguje Národní repozitář provozovaný sdružením CESNET.


EOSC: European Open Science Cloud (EOSC) je iniciativa Evropské komise zaměřená na rozvoj společné výzkumné infrastruktury s volně dostupnými službami pro uchovávání, zpracování, sdílení, analýzu a opakované použití vědeckých dat. V ČR nyní probíhá implementace EOSC, jejímž cílem je vytvořit národní uzel této iniciativy a podpořit dobrou praxi v oblasti správy výzkumných dat napříč vědeckými komunitami. Hlavním cílem je vytvoření tzv. Národní datové infrastruktury pro sdílení, správu a přístup k datům a výpočetním zdrojům pro výzkumné účely.

👉Tip: Obecné doporučení pro metadatový popis výzkumných výstupů a výzkumných dat

Mgr. Tereza Miškechová

Open Science metodik pro LF

Kamenice 126/3, 625 00 Brno, budova F37
telefon: 549 49 5405
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info