Zdravotnické záchranářství
Bakalářské studium v prezenční formě.
Program je možné studovat pouze jednooborově.
Termín podání přihlášky do půlnoci 28. 2. 2025.
Co se naučíte
O studiu:
Flexibilita, odolnost, zručnost, a schopnost rychlého rozhodování – to jsou základní aspekty zdravotnického záchranářství. Profese, v níž je obrovská zodpovědnost kompenzována velkou mírou osobního uspokojení. Zdravotničtí záchranáři jsou klíčovou součástí zdravotnického systému a jednou z hlavních složek integrovaného záchranného systému. Často jsou těmi prvními, kdo přichází do kontaktu s pacientem. Studium vás naučí rychle se orientovat v krizových situacích, v nichž každá sekunda může rozhodovat o životě, rozpoznávat zdravotní problémy pacientů, poskytovat rozšířenou první pomoc a efektivně pracovat s nejnovějšími zdravotnickými přístroji, jako jsou defibrilátory, monitory vitálních funkcí nebo sanitky vybavené špičkovou technologií.
Jak studium probíhá:
Studium zdravotnického záchranářství je náročné a je zaměřené na praktické dovednosti. Propojuje zdravotnictví s fyzickou přípravou a zároveň teorii s praxí. Krom medicínských základů během něho získáte schopnost analyzovat a vyhodnocovat informace, naučíte se rychle rozhodovat a přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Počítejte však s tím, že nezbytným předpokladem pro výkon profese zdravotnického záchranáře je také fyzická zdatnost a psychická odolnost; i tu si během studia zlepšíte!
Je studium pro vás?
- Mám pozitivní vztah k lidem.
- Jsem fyzicky zdatný a psychický odolný.
- Mám dostatek trpělivosti a jsem empatický.
- Umím se rychle rozhodovat.
- Chci pracovat s technikou, ale zvládnu i administrativu.
Symbolem zdravotnické záchranné služby je „hvězda života, jejíž výklad plně charakterizuje práci zdravotnického záchranáře. Každý z paprsků reprezentuje jednu ze šesti funkcí záchranného řetězce: rozpoznání stavu, oznámení, výjezd, péče na místě, péče během transportu a předání k definitivní péči. Had a Aeskulapova hůl jsou tradiční symboly medicíny a lékařského stavu.
„Studium zdravotnického záchranářství spojuje zdravotnictví se sportem a trochou adrenalinu, což mne nadchlo a byla to jasná volba. Co bych vyzdvihla nejvíce, je propojení teoretické části s praxí již v prvním ročníku. A to, že tu panuje rodinná atmosféra a máme skvělý kolektiv o tom ani mluvit nemusím. Díky studiu záchranáře mám možnost vyzkoušet si věci a situace, které by mě předtím jen stěží napadly, třeba účastnit se cvičení IZS, soutěží a konferencí. Nedá se to popsat slovy, to se musí zažít.“
Barbora Uchytilová
studentka zdravotnického záchranářství
Praxe
Praxe je důležitou součástí všech studijních programů na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, Zdravotnické záchranářství nevyjímaje. Smyslem je připravit vás na profesi zdravotnického záchranáře po stránce odborné, fyzické a psychosociální a také na to, že práce záchranáře není nikdy samostatná. Už na praxi budete pracovat v týmu, v němž má každý člen své místo a v němž je nezbytný předpoklad spolupráce. Praxe probíhá ve formě několikatýdenních bloků během semestru a prázdnin, kdy získáte zkušenosti přímo v terénu – ve zdravotnických zařízeních a u záchranné služby, seznámíte se však i s činností dalších složek integrovaného záchranného systému.
Chcete vědět víc?
Studium blíže představují webové stránky katedry:
https://kopa.med.muni.cz/
Uplatnění absolventů
Možnosti uplatnění absolventů studijního programu Zdravotnické záchranářství jsou široké.
Studium vás připraví na práci záchranáře a dispečera u zdravotnické záchranné služby. Uplatnění najdete i na lůžkových odděleních intenzivní péče a na urgentních příjmech v nemocnicích. Zvládnete také spolupracovat s dalšími složkami integrovaného záchranného systému.
Ať už ale zamíříte kamkoliv, vždy budete součástí komunity profesionálů, v níž mezi kolegy vznikají silná pouta, navzájem si pomáhají a podporují se. Jako absolventi programu Zdravotnické záchranářství budete mít také možnost registrace nebo získání zákonem předepsané licence k výkonu povolání ve státech EU.
„Tři roky studia oboru zdravotnický záchranář utekly velice rychle díky atraktivitě studia a skvělému kolektivu našeho ročníku. Nyní pracuji jako zdravotnický záchranář u zdravotnické záchranné služby. Studium mě po teoretické a především po praktické stránce připravilo na výkon povolání, kdy nabyté vědomosti využívám na každém z výjezdů. Stejně tak se stalo dobrým základem pro navazující studium.“
Josef Králíček
absolvent a záchranář
Podmínky přijetí
Uchazeč do programu Zdravotnické záchranářství musí odeslat na Studijní oddělení do 28. 2. 2025 originální lékařské Potvrzení o zdravotní způsobilosti
Podmínkou přijetí ke studiu je přiměřená fyzická zdatnost, proto se přijímací zkouška skládá ze dvou částí – praktické a písemných testů.
1. část praktická se bude konat na konci května/začátku června 2025 (některou sobotu) a ověří fyzickou zdatnost uchazečů, která se skládá:
- ze shybů (muži limit 5 shybů, ženy limit 3 shyby),
- Jacikova celostního motorického testu (muži limit 70 změn/2 minuty, ženy 60 změn/2 minuty) a
- Beep testu/"člunkový běh" na trati 20 m od čáry k čáře (limitem je alespoň průměrný výsledek Average, muži 8,5; ženy 7,5.).
Uchazeči, kteří splní limity v praktické části, získají plný počet 40 bodů.
Všichni jsou zváni na 2. část zkoušky, která se koná formou písemných testů 19. 6. 2025.
- Jsou testovány znalosti z biologie a fyziky.
- Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná, každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem.
- Délka trvání každého testu je 50 minut.
- Maximální počet bodů je 120.
Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na středních školách.
Kritéria hodnocení
Na základě součtu bodového ohodnocení výsledku praktické části i písemných přijímacích testů jsou uchazeči seřazeni do pořadníku. Za splnění limitů: u shybů je 16 bodů, u Jacíkova testu 14 bodů a za Beep test 10 bodů. Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě studijního programu, na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce. Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita). Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autoNa základě součtu bodového ohodnocení výsledku praktické části i písemných přijímacích testů jsou uchazeči seřazeni do pořadníku.
Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě studijního programu, na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce.
Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita).
Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autorizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky.
Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice.
Podmíněný zápis není možný.
rizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky. Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice. Podmíněný zápis není možný.Doporučená literatura
Učebnice fyziky a biologie pro gymnázia, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např.:
- Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále),
- Přehled středoškolské fyziky(E. Svoboda a kol., 3. vydání, Prometheus, Praha, 1996 a dále.
Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden zde.
Modelové otázky k přijímacím zkouškám na LF MU
Možnosti studia
Jednooborové studium
Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.
-
Prezenční studium v češtině
Co se naučíte
Předměty – příklad průchodu studiem
Jak může vypadat vaše studium:
-
1. semestr
- Anatomie - cvičení
- Anatomie - přednáška
- Biochemie a hematologie - cvičení
- Biochemie a hematologie - přednáška
- Fyziologie I - cvičení
- Fyziologie I - přednáška
- Komunikace - cvičení
- Komunikace - přednáška
- Lékařská biofyzika - cvičení
- Lékařská biofyzika - přednáška
- Lékařská terminologie a latina - cvičení
- Obecná a vývojová psychologie - cvičení
- Obecná a vývojová psychologie - přednáška
- Ošetřovatelské postupy - cvičení
- Ošetřovatelství I - cvičení
- Ošetřovatelství I - přednáška
- První pomoc - cvičení
- První pomoc - přednáška
- Sportovní příprava I - cvičení
-
2. semestr
- Fyziologie II - cvičení
- Fyzologie II - přednáška
- Genetika - přednáška
- Informační výchova I - cvičení
- Klinická propedeutika - cvičení
- Klinická propedeutika - přednáška
- Medicína katastrof a IZS - cvičení
- Medicína katastrof a IZS - přednáška
- Mikrobiologie a imunologie - cvičení
- Mikrobiologie a imunologie - přednáška
- Odborná praxe individuální I
- Odborná praxe v NP a složkách IZS I
- Ošetřovatelské postupy v neodkladné péči I - cvičení
- Ošetřovatelství II - cvičení
- Ošetřovatelství II - přednáška
- Sportovní příprava II - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře I - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře I - přednáška
- Základy radiologie a zobrazovacích metod - cvičení
- Základy radiologie a zobrazovacích metod - přednáška
- Zdravotnická a sociální psychologie - cvičení
-
3. semestr
- Angličtina I - cvičení
- Epidemiologie - přednáška
- Farmakologie - cvičení
- Farmakologie - přednáška
- Neodkladná péče v interních oborech - cvičení
- Neodkladná péče v interních oborech - přednáška
- Nutriční terapie a výživa člověka - cvičení
- Nutriční terapie a výživa člověka - přednáška
- Odborná praxe v NP složkách a IZS II
- Ošetřovatelské postupy v neodkladné péči II - cvičení
- Patologie a patologická fyziologie I - přednáška
- Sportovní příprava III - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře II - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře II - přednáška
- Výzkum ve zdravotnictví - cvičení
- Výzkum ve zdravotnictví - přednáška
-
4. semestr
- Angličtina II - cvičení
- Edukace a přednášková činnost - cvičení
- Edukace a přednášková činnost - přednáška
- Informační výchova II - cvičení
- Komunikace v neodkladné péči - cvičení
- Komunikace v neodkladné péči - přednáška
- Neodkladná péče v chirurgických oborech I - cvičení
- Neodkladná péče v chirurgických oborech I - přednáška
- Neodkladná péče v pediatrii - cvičení
- Neodkladná péče v pediatrii - přednáška
- Odborná praxe individuální II
- Odborná praxe v NP složkách a IZS III
- Ošetřovatelské postupy v neodkladné péči III - cvičení
- Patologie a patologická fyziologie II - cvičení
- Patologie a patologická fyziologie II - přednáška
- Propedeutika bakalářské práce I
- Sportovní příprava IV - cvičení
- Sportovní příprava V - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře III - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře III - přednáška
-
5. semestr
- Anesteziologicko-resuscitační péče I - cvičení
- Anesteziologicko-resuscitační péče I - přednáška
- Etika v neodkladné péči - cvičení
- Etika v neodkladné péči - přednáška
- Management a řízení kvality - cvičení
- Management a řízení kvality - přednáška
- Neodkladná péče v gynekologii a porodnictví - cvičení
- Neodkladná péče v gynekologii a porodnictví - přednáška
- Neodkladná péče v chirurgických oborech II - cvičení
- Neodkladná péče v chirurgických oborech II - přednáška
- Neodkladná péče v neurologii - cvičení
- Neodkladná péče v neurologii - přednáška
- Odborná praxe v NP složkách a IZS IV
- Ochrana veřejného zdraví
- Propedeutika bakalářské práce II
- Sociologie - cvičení
- Sociologie - přednáška
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře IV - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře IV - přednáška
- Zdravotnické právo a profesní legislativa - cvičení
- Zdravotnické právo a profesní legislativa - přednáška
-
6. semestr
- Anesteziologicko-resuscitační péče II - cvičení
- Anesteziologicko-resuscitační péče II - přednáška
- Multikulturní výchova v neodkladné péči
- Neodkladná péče v psychiatrii - cvičení
- Neodkladná péče v psychiatrii - přednáška
- Odborná praxe v NP složkách a IZS V
- Propedeutika bakalářské práce III
- Sportovní příprava VI - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře V - cvičení
- Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře V - přednáška
- Úvod do ekonomiky zdravotnictví
- Základy geriatrie - cvičení
- Základy geriatrie - přednáška
Podrobné informace o předmětech studijního plánu
Informace o studiu
Zajišťuje | Lékařská fakulta | |
---|---|---|
Typ studia | bakalářský | |
Forma | prezenční | ano |
kombinovaná | ne | |
distanční | ne | |
Možnosti studia | jednooborově | ano |
jednooborově se specializací | ne | |
v kombinaci s jiným programem | ne | |
Doba studia | 3 roky | |
Vyučovací jazyk | čeština | |
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let |
Váháte?
Máte otázku?
Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity
Diskusní fórum MUNINebo nám pošlete e-mail na
Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Zdravotnické záchranářství? Zeptejte se přímo konzultanta programu:
MUDr. Dagmar Seidlová, Ph.D.
Konzultant programu
e‑mail: |
---|
Mgr. Michal Pospíšil
Konzultant programu
e‑mail: |
---|
Gabriela Rozínková
Konzultant programu
e‑mail: |
---|