Stipendia pro Freemovers
Vhodné pro pobyty v délce 30 dní a více v jakékoli zemi světa. Stipendium se přiděluje minimálně na měsíc, maximálně na dobu jednoho semestru.
FREEMOVERS STUDIJNÍ POBYTY
Program pro freemovery je určený studentům, kteří si sami domluví studijní nebo výzkumný pobyt na zahraniční univerzitě mimo jakýkoliv výměnný program Masarykovy univerzity (např. Erasmus+), případně mimo jakékoliv mezivládní, meziuniverzitní nebo mezifakultní dohody. Freemoveři si mohou vybírat z univerzit po celém světě, se studijním pobytem však musí souhlasit domácí fakulta/katedra i zahraniční univerzita. Každá zahraniční univerzita má různá pravidla pro přijímání freemoverů – některá je nepřijímá vůbec, jiná požaduje zaplatit školné, další freemovery otevřeně vítá.
FREEMOVERS PRACOVNÍ STÁŽE
Program pro freemovery je také určený studentům, kteří chtějí v rámci svého studia na Masarykově univerzitě absolvovat měsíční až čtyřměsíční oborovou stáž v zahraničí a nemají možnost využít jiného financování (např. přes program Erasmus+, z fakulty apod.). Jako freemoveři můžete vycestovat na stáž do jakékoliv země světa.
Termíny podání přihlášky do stipendijního programu v roce 2024:
- 15. dubna 2024
2. kolo pro pobyty v kal. roce 2024 - 30. září 2024
3. kolo pro pobyty v kal. roce 2024; termín je otevřený do vyčerpání financí - 15. prosinec 2024
15. prosinec 2024 pro pobyty v kal. roce 2025; o otevření doplňkového kola bude rozhodnuto během roku, pokud bude dostatek financí
JAK SE PŘIPRAVIT NA PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY?
- Domluvte si studijní či pracovní pobyt s cílovou destinací dostatečným předstihem před termínem uzávěrky. Musíte znát následující detaily: přesná data pobytu, jméno a adresu zahraniční instituce, náplň pracovní stáže / studijního pobytu, kontaktní osobu, mentora a supervizora (tyto tři role může zastupovat i jedna osoba).
- Připravit si Learning agreement (pro studijní pobyt) nebo Training agreement (pro pracovní stáže). Tyto dokumenty jsou akceptovány v papírové formě (PDF sken) nebo se mohou vytvořit elektronicky přes systém ISOIS v rámci online přihlášky na stipedium. Obě formy dokumentu musí být podepsány všemi třemi stranami - studentem, oborovým koordinátorem na LF MU a supervizorem na zahraniční instituci.
Oboroví koordinátoři na LF MU:
Všeobecné lékařství, Zubní lékařství: doc. MUDr. Lubomír Křivan, Ph.D.
Nelékařské obory: prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D.
Podpisy zařizuje Zuzana Pilátová (ZO). LA nebo TA zašlete na zpilatova@med.muni.cz - Vyplňte přihlášku na stipendium. Přihláška do stipendijního programu Freemover se podává elektronicky. Vyplňuje se česky/slovensky, případně anglicky.
-
Přihláška musí obsahovat povinné přílohy, které se do ní nahrávají v PDF formátu. Přílohy jsou následující:
PŘÍLOHY PRO STUDIJNÍ POBYT
|
PŘÍLOHY PRO PRACOVNÍ STÁŽ
|
5. V případě studijního pobytu platí následující:
- Vytisknout, podepsat sebe a pověřenou osobou z vaší fakulty, která vám svým podpisem stvrdí, že fakulta souhlasí s vaším výjezdem a získané kredity je ochotna uznat. Podepsanou přihlášku odevzdat v elektronické nebo papírové podobě kontaktní osobě na CZS nejpozději do nejbližšího pracovního dne následujícího po uzávěrce online přihlášky.
- V případě, že již máte podepsaný „Learning Agreement“ (standardně se vyžaduje až následně před odjezdem a před přiznáním stipendia), není podpis pověřeného akademického pracovníka fakulty potřeba, přihlášku tedy netiskněte. Namísto toho zašlete Learning Agreement e-mailem kontaktní osobě CZS, nebo ho vložte do přihlášky o stipendium/vaší evidence pobytu v ISu.
- Pokud zasíláte přihlášku poštou na poslední chvíli, zašlete rovněž informační e-mail koordinátorovi CZS.
Pokud se jedná o pracovní stáž, přihláška nemusí tisknout a odevzdat v papírové podobě.
CO JE NUTNÉ UDĚLAT PŘED ODJEZDEM?
- Založte si záznam o stáži v ISu (STUDENT → BĚHEM STUDIA → STÁŽE A ZAHRANIČNÍ POBYTY → ZALOŽIT NOVÝ POBYT (kontaktní osoba: proděkan Křivan; administrátor: vaše studijní referentka). Tento záznam můžete editovat, vkládat do něj povinné dokumenty a nakonec přes něj požádáte o uznání zahraničního pobytu.
- Kompletně potvrzený LA / TA nahrejte do tohoto záznamu.
-
Po založení pobytu, dostanete od univerzity mailem cestovní pojištění.
MUSÍM DĚLAT NĚCO BĚHEM POBYTU?
- Během pobytu plníte své povinnosti dle learning nebo training agreementu. Pokud dojde v náplni studijního pobytu nebo pracovní stáže je změně popř. změnám, je nutné vyplnit dokument Changes to LA nebo Changes to TA, který musí být povrzen opět všemi třemi stranami a nahrán do záznamu o stáži.
- Jestliže během zahraničního pobytu plníte předpromoční stáž, nechává potvrdit logbook se záznamy o jednotlivých úkonech. Tento dokument musí být na konci podepsán zástupcem zahraniční instituce a opatřen datem, které je shodné nebo starší než konec stáže, a nahrán do záznamu o stáži.
JAKÉ JSOU MOJE POVINNOSTI NA KONCI POBYTU A PO NÁVRATU DOMŮ?
- STUDIJNÍ POBYTY
- Po ukončení studia v zahraničí musíte podat žádost o uznání předmětů/kreditů ze zahraničního pobytu. Více informací najdete tady.
- Součástí žádosti o uznání jsou následující dokumenty, které vložíte do ISu:
- Potvrzení o délce studia v zahraničí / Confirmation of Study Period
- Výpis studijních výsledků / Transcript of Records do 10 dnů od ukončení studia na zahraniční instituci
- Do 6 týdnů po skončení studijního pobytu musí student vyplnit závěrečnou zprávu z pobytu, která může pomoci vašim následovníkům. Zpráva se vyplňuje online v aplikaci ISOIS (zvolte Final reports v sekci Program).
-
Zprávy studentů, kteří byli v zahraničí v rámci tohoto programu, jsou k dispozici v databázi CZS (závěrečné zprávy do roku 2018) a v ISOIS (závěrečné zprávy od roku 2019).
-
PRACOVNÍ STÁŽE
-
Na konci stáže si nechte potvrdit dokument, který potřebovat po návratu: Potvrzení o absolvování stáže / Confirmation of Placement Period
-
Požádejte o uznání předmětu, které je vyznačeno na confirmation. Více informací najdete tady.