Jen mrtvé ryby plavou s proudem

V první části 66. dílu podcastu Stetoskop vítáme profesora Jana Žaloudíka, bývalého děkana naší fakulty, bývalého ředitele Masarykova onkologického ústavu, ale také dědečka čtyř vnoučat. Stále rád vyučuje, sám se vzdělává a soudí, že nejlepším lékem na mnohé je nadhled a dobrá nálada. Pokračování rozhovoru vydáváme 26. července.

12. 7. 2024

Odborný poradce ředitele, pracující důchodce, chirurg, onkolog, emeritní ředitel MOÚ, emeritní děkan LF MU, senátor PČR, zastupitel JMK, dědeček čtyř vnoučat. Takto „jednoduše“ se dá charakterizovat dnešní host – pan prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.

Absolvoval v roce 1979 na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity (tehdy ještě nesla univerzita název Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Brně). Atestován z chirurgie I. a II. stupně i oboru klinická onkologie, zakladatel a examinátor nadstavbového oboru onkochirurgie. Svůj profesní život zasvětil hledání vhodného druhu léčby pro konkrétní pacienty i možností, jak lépe zajistit a organizovat onkologickou péči a prevenci pro všechny. Na Masarykově onkologickém ústavu pracuje od své promoce, řádku let se rovněž podílel na výzkumu v Anglii a USA. Děkuje osudu za příležitost budovat a rozvíjet onkologický ústav na Žlutém kopci v kontinuitě čtyř desetiletí společně s řadou báječných lidí a být děkanem Lékařské fakulty MU v hektické době výstavby nového kampusu MU. Také je vděčný za příležitosti poznat přes 60 zemí světa a vnímat svět z více úhlů.

Sepsal mnoho odborných prací a prezentací, nicméně cení si dvou svých knížek pro lidi s názvy Vyhněte se rakovině aneb prevence zhoubných nádorů pro každéhoProtože bloudíme, je o čem mluvit. Když jsme mu přišli snad jako první blahopřát k báječným 70. narozeninám, které oslaví počátkem srpna, radostně zvolal: „Tak to mám ještě 30 let do pořádných narozenin!“ Do plnohodnotného důchodu se rozhodně nechystá. Stále rád učí a sám se rovněž vzdělává. Soudí, že nejlepším lékem na mnohé je nadhled a dobrá nálada.

Dobrou náladu nepostrádal ani u našeho rozhovoru, když nám například prozradil svůj objev vertikálního plavání, který ráda provozuje v moři kolem Sardinie. S úsměvem vzpomíná i na své začátky v nemocnici, kdy od pacienta dostal pořádnou facku.

Rádi bychom Vám našeho hosta představili i jako obyčejného člověka: bývalého studenta i děkana, tatínka i dědečka, trampa i rybáře a moravského patriota s trochu kacířskými názory na svět. A představte si, že za to nebyl pan profesor upálen, jak je v našich končinách téměř zvykem, ale dostal Cenu za statečnost!

Spousta otázek nám zůstala pouze napsaná na papíře a nevyřčená, i když jsme se krásně zapovídali, že jsme si rozhovor naporcovali na dva díly. A ještě prozradíme jednu novinku – v tomto dílu poprvé uslyšíte hlas nového moderátora – studenta programu Všeobecného lékařství a zároveň prezidenta Spolku mediků Davida Neumana. Příští díl vydáváme 26. července 2024.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích